Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

73. rocznica mordu na Kalkówce


W niedzielę 21 stycznia pamięć o pomordowanych przez Niemców w styczniu 1945 roku 365 osobach uczcili parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich, członkowie  partii politycznych, mieszkańcy.  

Pierwotnie uroczystości zaplanowane były na dzień 14 stycznia, jako że egzekucja dokonana przez Niemców miała miejsce w przeddzień zajęcia Mławy przez wojska 2 Frontu. Białoruskiego, a więc w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. Ostatecznie uroczystości przeniesiono na niedzielę 21 stycznia.

Przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem pomordowanych poprzedziła msza św. w intencji ofiar niemieckiego terroru odprawiona w kościele pw. Ducha Świętego przez ks. Kazimierza Ziółkowskiego dziekana mławskiego. Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w uroczystości pod mauzoleum na Kalkówce zawiozły tam podstawiony wcześniej autokar.

Pod pomnikiem modlitwę za zmarłych, poległych i pomordowanych poprowadził ks. Kazimierz Ziółkowski dziekan mławski. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła poseł Anna Cicholska.

Spotkanie pod mauzoleum zakończyło złożenie kwiatów przez delegacje osób i organizacji obecnych na uroczystości.

red.

fot. Cezary Lewandowski

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

5 - liczba komentarzy w artykule "73. rocznica mordu na Kalkówce"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Zbigniew Ruszkowski
Gość

Super dzieki

patriota
Gość

A gdzie burmistrz???

z bliska
Gość

Po tych całych przeżyciach pewnie rozchorował się biedaczysko, albo czas poświęca na porządkowanie swego obejścia i gabinetu, szykując się pewnie do ewakuacji.

niezalezny
Gość

Właśnie chciałem o to zapytać 🙂 A gdzie burmistrz na wódz naczelny Miasta Mławy :p

Wulkanizator
Gość

Kolarka po śniegu nie pójdzie, za cienkie opony

wpDiscuz