Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Zespół Muzyczny AKTON wesela imprezy dancingi
Logo

Wystawa 45 lat badań Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie


Plebiscyt Najlepszy Radny Miasta Mlawa biezacej kadencji Radni Mlawa glosowanie

MUZEUM ZIEMI ZAWKRZEŃSKIEJ W MŁAWIE zaprasza na otwarcie wystawy „Skarby archeologiczne Zawkrza. 45 lat badań Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie”, które odbędzie się 15 listopada 2017 r. (środa) o godz. 12.00 w sali wystaw czasowych.

Przedstawiamy Państwu efekty badań archeologicznych. W trakcie prowadzonych prac uratowano tysiące zabytków archeologicznych, numizmatycznych i innych.

Wiele odkryć i pozyskanych przedmiotów nie znalazłoby się w zbiorach muzealnych bez współpracy z członkami Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Mławie, z właścicielami pól, na których prowadzono badania, a także z wieloma mieszkańcami naszego powiatu. Pokazane zabytki, rekonstrukcje i zdjęcia przybliżają prace terenowe oraz ciekawsze odkrycia na przestrzeni 45 lat. Odkryte zabytki poddane konserwacji i opracowaniu w zdecydowany sposób poszerzyły naszą wiedzę o najdawniejszych dziejach Ziemi Zawkrzeńskiej, w tym miasta Mławy i powiatu mławskiego.

W latach 1971–2016 ilość odkrytych stanowisk i uratowanych zabytków archeologicznych zwiększyła się prawie stukrotnie w porównaniu z wcześniejszym okresem,
natomiast zabytków numizmatycznych około 50 razy. Obecnie na terenie Ziemi Zawkrzeńskiej, głównie w powiecie mławskim i żuromińskim, znanych jest ponad 700 stanowisk archeologicznych. Ogólna liczba zabytków od reaktywowania powojennego muzeum w 1963 r. wzrosła prawie 25-krotnie.
Na 16 600 pozycji wpisanych do ksiąg inwentarzowych ponad połowę stanowią zabytki archeologiczne i numizmatyczne, w tym archeologia – 3 528, natomiast numizmatyka – 5 622.
Badania terenowe były dofinansowywane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz przez Zarząd Powiatu Mławskiego.

źródło:MZZ

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz