Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Nie masz Karty Mławiaka? Za bilet w MKM-ce zapłacisz 100 % drożej


Od 1 stycznia 2018 roku o sto procent wzrosną ceny biletów normalnych i ulgowych dla osób korzystających z komunikacji miejskiej w Mławie, ale nie posiadających Karty Mławiaka. Dla tych osób również o sto procent wzrośnie cena biletu miesięcznego normalnego i ulgowego. Burmistrz Sławomir Kowalewski zapowiada też wynajęcie zewnętrznej firmy i nasilenie kontroli biletów i Kart Mławiaka w autobusach MKM.

Tak więc kupując normalny bilet autobusowy od nowego roku pasażer zapłaci 4 zł (dotychczas – 2 zł), a za bilet ulgowy zapłaci 2 zł (dotychczas 1 zł). Bilety miesięczne normalne wzrosną z 60 zł do 120 i analogicznie ulgowe z 30 do 60 zł.

Samo uzasadnienie zapisane w uchwale rady miasta, którą podjęli na dzisiejszej sesji radni jest bardzo lakoniczne.

„Podjęcie uchwały związane jest ze zmianą ceny usług przewozowych komunikacją miejską w Mławie. Zmienione ceny biletów, będą dotyczyły osób nieposiadających prawa do bezpłatnego przejazdu pojazdami Mławskiej Komunikacji Miejskiej. W związku z powyższym podjęcie uchwały jest w pełni uzasadnione.”

Nieco więcej światła na motywy tej decyzji rzuca odpowiedź burmistrza Kowalewskiego na zadane przez radnego Jerzego Rakowskiego pytanie, czy sporządzona była analiza ekonomiczna działania MKM.

Umowa na świadczenie usługi komunikacji miejskiej przez firmę Mobilis kończy się 9 października 2017 r. Miasto płaciło przewoźnikowi  za te usługi 650 tys. rocznie. Według tej umowy przychody ze sprzedaży biletów jednorazowych i miesięcznych trafiały również do Mobilisu. Burmistrz podjął decyzję o przedłużeniu tej umowy do końca roku 2017. Według szacunków urzędu miasta przychód ze sprzedaży biletów to kwota 150 – 200 tys. zł.

W tej chwili ratusz przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na świadczenie tych usług od 1 stycznia 2018 r.

– Ponieważ chcemy wydłużyć przebieg trasy, zwiększyć częstotliwość, wcześniej rozpoczynać kursowanie i później kończyć, w związku z tym uznaliśmy, że wtedy usługa będzie droższa niż obecnie. Szacowaliśmy, że właściwym będzie, żeby dochody ze sprzedaży biletów za przejazdy jednorazowe i miesięczne trafiały do budżetu miasta. Jest dużo osób, które osiedlają się w naszym mieście i mieszka tymczasowo, było dużo zapytań o możliwość wykupywania biletów miesięcznych, żeby mogły je kupować te osoby i korzystać z komunikacji miejskiej. Uznaliśmy, że warto wprowadzić takie zmiany. Dystrybucją biletów najprawdopodobniej zajmie się ratusz – wyjaśniał burmistrz Kowalewski.

Komunikacja miejska wciąż pozostanie bezpłatna dla posiadaczy Karty Mławiaka – podkreślił burmistrz.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapoznaj się ze szczegółami TUTAJ