Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
złóż życzenia na portalu codziennikmlawski.pl
Logo

Smartfon, tablet, komputer – pomoc czy przeszkoda w wychowaniu dziecka


W czwartkowy wieczór 16 marca gościem Szkół Katolickich w Mławie był Janusz Wardak. W kierowanym do rodziców wykładzie zatytułowanym „Smartfon, tablet, komputer – pomoc czy przeszkoda w wychowaniu dziecka?” mówił o zjawiskach związanych z wpływem nowoczesnych technologii na rozwój młodych ludzi.

W ponad godzinnym wykładzie prelegent przeprowadził słuchaczy przez podstawowe obszary wpływu dzisiejszych technologii na życie  funkcjonowanie dziecka w rodzinie i szkole. Przypomniał różnice pomiędzy telefonem a smartfonem, powołał się też na wyniki badań na podstawie testów PISA pokazujących wpływ posiadanych w domu różnych urządzeń cyfrowych na wyniki osiągnięte w nauce. Padła nawet teza, „ im więcej komputerów w szkole, tym gorzej”.  Janusz Wardak zwrócił też uwagę na długość czasu spędzanego przez dzieci w świecie wirtualnym. Podkreślił niebezpieczeństwa związane z niekontrolowaną przez rodziców aktywnością dzieci w internecie, mediach społecznościowych, łatwym dostępem do pornografii,  czy uzależniającymi grami video.

Wśród wskazówek jak rodzice mogą sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem nowoczesnych technologii znalazł się m.in. swoisty rachunek sumienia rodzica.

Czy wiem, ile czasu NAPRAWDĘ moje dziecko spędza w świecie wirtualnym? Czy czasami wchodzę w świat mediów dziecka jestem przy nim, gdy z nich korzysta? Co w moim domu jest łatwiej dostępne: komputer czy książka? Co łatwiej jest mojemu dziecku uzyskać: oglądanie telewizji czy wyjście na dwór? Czy proponuję mu atrakcyjne alternatywy? Czy mam dla niego czas? Czy pozwalam/zachęcam/wymagam od moich dzieci pomocy w różnych pracach domowych? Czy nasz dom to miejsce, gdzie miło się mieszka? Co jeszcze mogę zrobić, by zachęcić moje dziecko do pozostawania w realu?

Jako propozycje konkretnych posunięć do rozważenia dla rodziców Janusz Wardak wymienił kontrakt na korzystanie z mediów przez dziecko (najlepiej przed zakupem smartfonu i innych), ustanowienia w domu strefy wolnej od ekranu. Podkreślił również, że ostatnia zasada musi dotyczyć wszystkich domowników.

JK

Janusz Wardak – od 21 lat szczęśliwy mąż Ani i ojciec dziesiątki dzieci w wieku od 0,5 roku do 20 lat. Absolwent Lingwistyki Stosowanej UW, przez kilkanaście lat związany zawodowo z branżą informatyczną, obecnie wicedyrektor ds. wychowawczych Szkoły „Żagle” Stowarzyszenia Sternik w Warszawie.

Współzałożyciel i moderator Akademii Familijnej w Polsce. Stały współpracownik Radia Warszawa w audycji „Wychowywać, ale jak?”, autor artykułów na temat wychowania i relacji małżeńskich i rodzinnych. Wraz z żoną prowadzi warsztaty i wykłady o tematyce rodzinnej w ramach założonej przez siebie Akademii Wardakowie.pl. Doradca rodzinny.

Pasjonat nowych mediów krytycznie podchodzący do stosowania ich w edukacji szkolnej i zbyt szerokiego dostępu do nich dla dzieci i młodzieży. Autor kampanii na Facebooku „Smartfon dla dziecka – przemyśl to!” i „Komputery w edukacji”.

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz