Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Tak ma wyglądać nowe rondo na Sienkiewicza


Powiatowy Zarząd Dróg w Mławie dysponuje już dokumentacją projektową budowy ronda na ulicy Sienkiewicza oraz przebudowy ulic Lelewela – Kościuszki – Graniczna – Brukowa. Obecnie skończył się etap sprawdzania kompletności przedłożonych przez krakowską firmę projektową dokumentów, ale koncepcja wykonania tego zadania inwestycyjnego już się nie zmieni.

KSP Mława nabór

Dokumentacja obejmująca również przebudowę istniejących instalacji podziemnych kosztowała 189 tys. zł (w połowie koszty jej sporządzenia pokryło miasto), a całość inwestycji ma kosztować wg. wartości kosztorysowej ok. 17 mln zł. Powiat zamierza podzielić zadanie na trzy etapy i ubiegać się w tym roku o środki zewnętrzne w ramach Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Ewentualna realizacja rozpoczęłaby się w roku 2018.

Jako pierwszy etap zadania zaplanowana jest budowa ronda i przebudowa ulicy Lelewela, drugi to przebudowa ulicy Kościuszki od nowego ronda do skrzyżowania z ulicą Z.Morawskiej (też przebudowanego na rondo tzw. przejazdowe). Ostatnim etapem byłaby przebudowa dalszego ciągu  ulic Kościuszki – Graniczna – Brukowa, aż do Piłsudskiego.

Planowane rondo na ulicy Sienkiewicza miałoby średnicę 32m., a więc o 2 m. większą niż istniejące już na tej ulicy rondo przy kopcu. Jego usytuowanie pozwoli na zapewnienie bezpośredniego wjazdu dla policji. Choć ulica Reymonta pozostanie dwukierunkowa, wyjeżdżając z niej w stronę Sienkiewicza będzie można skręcić wyłącznie w prawo – w stronę ronda, a pojazdy zjeżdżające z ronda nie będą mogły skręcić w tę ulicę bezpośrednio (np. będą musiały objechać park poprzez ulicę Wyspiańskiego). Ten mankament wynika z przesunięcia osiowego ulic Reymonta i Kościuszki i konieczności zapewnienia płynności ruchu.

Wymogiem konserwatora zabytków ulica Lelewela pozostanie rozdzielona pasem zieleni. Będą trzy przejścia dla pieszych. Po stronie banku zaplanowany jest chodnik i parkingi podłużne. Od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do skrzyżowania z Piłsudskiego będą wydzielone dwa pasy ruchu. Skrzyżowanie z ulicą Piłsudskiego nie będzie przebudowane. Po drugiej stronie Lelewela poprowadzona będzie ścieżka rowerowa łącząca się z tą istniejącą na ulicy Piłsudskiego. Będzie ona biegła również przebudowanymi ulicami Kościuszki – Graniczną – Brukową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zwężone będą pasy ruchu na wszystkich tych ulicach. Będą miały szer. 3 m, a nie tak jak obecnie np. na Lelewela 5 m. Oczywiście ulice zyskają nową nawierzchnię, oświetlenie i chodniki.

Co do zasady przebudowa ulic Kościuszki – Graniczna – Brukowa wyglądać będzie podobnie. Pasy ruchu o szer. 3 m., jednostronne parkingi podłużne, z drugiej strony ścieżka rowerowa. Skrzyżowanie z ulicami Słowackiego/Zachodnia pozostaje w obecnym kształcie, na skrzyżowaniu z ulicą Z.Morawskiej/Zachodnią rondo przejazdowe. Nie jest zaplanowane rondo przy skrzyżowaniu z ulicą Graniczną i planowaną Aleją św. Wojciecha.

– Ta inwestycja ma poprawić spójność komunikacyjną w tych rejonach miasta. W opracowanym projekcie uwzględniamy maksymalną ilość elementów bezpieczeństwa dodatkowo punktowanych przy ocenie wniosków – mówi Leszek Ślubowski dyrektor PZD w Mławie.

Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie tego zadania, jego realizacja wymaga korelacji z planami budowy sieci kanalizacyjnej planowanej przez urząd miasta, jak i zapewnienia środków własnych na tę inwestycję. Maksymalna wysokość dofinansowania w popularnych „schetynówkach” to  50% wartości przedsięwzięcia i max. 3 mln zł. Takie właśnie wątpliwości co do realności wykonania tego zadania, które jest ujęte w powiatowej Wieloletniej Prognozie Finansowej, a nie zostało wpisana do tegorocznego budżetu podnosił na grudniowej sesji radny Tomasz Chodubski.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

19 - liczba komentarzy w artykule "Tak ma wyglądać nowe rondo na Sienkiewicza"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Marek
Gość
Inwestycje w naszym PIĘKNYM ponoć mieście boże pożal się są wyrzucaniem pieniędzy w błoto.Ktoś bierze gruuubą kasę za przerysowywanie bezmyślności i nanoszenie na plan miasta nie uwzględniając niczego a już ułatwień w ruchu i bezpieczeństwa. Ul.Padlewskiego, Żwirki bezsens i bezmyślność, gdzie miejsca parkingowe w dobie dzisiejszej motoryzacji. Te miejsca które wybudowano wołają o pomstę do nieba, z 4 czy 5 miejsc kiedyś obecnie wychodzi 1 a zapewniano więcej miejsc.Rondo na Piłsudskiego miało ponoć usprawnić ruch a korkuje go maksymalnie, usprawniło wyjazd z Napoleońskiej w niewielkim stopniu a Piłsudskiego zablokowało tworząc kolejki niekiedy do skrzyżowania z Brukową, mieszkam tu od lat… Czytaj więcej »
Czesiek
Gość

Rondo ułatwi ruch na tym skrzyżowaniu. Starzy Mławianie może pamiętają jak jeździło się przed wybudowaniem rond na skrzyżowaniach Płocka – Powstańców Styczniowych czy Warszawska – Grzebskiego. Przy kopcu tez nie było łatwo.

MarianoCielentano
Gość

No tak mapka źle zamieszczona powinna byc obrócona o 90 stopni stąd moje niezrozumienie.

MarianoCielentano
Gość

„Rondo[a], ściślej skrzyżowanie typu rondo[1] – jednopoziomowe skrzyżowanie dróg, na którym ruch odbywa się w jedną stronę dookoła wyspy lub placu.

Ruch wokół wyspy centralnej, zwanej też środkową, odbywa się przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara w krajach z ruchem prawostronnym, zgodnie zaś z kierunkiem ruchu wskazówek zegara w krajach z ruchem lewostronnym.” Jeśli organizacja ruchu na tym „rondzie” ma byc taka jak podają to wystarczyło by postawić kilka znaków nakazu i zakazu i byłoby prościej i dużo taniej. I oczywiście przez pierwszy miesiąc od postawienia znaków przez kilka godzin dziennie patrol policji, zeby pilnował jeżdżących „na pamięć”.

MarianoCielentano
Gość

To rondo jest potrzebne w tym miejscu ale jeśli tak będzie wyglądać to rondo i ruch bedzie taki jak podają, to rondo bardziej utrudni niz pomoże. Jak widze brak zjazdu w ulice Kościuszki dla jadących od ulicy Sienkiewicza, brak zjazdu z ulicy Sienkiewicza w Reymonta (bezsens). Zakorkuje się ulica Żeromskiego, Żwirki. Zwiększy się ruch na uliczkach osiedlowych, a tym samym wzrośnie niebezpieczeństwo dla pieszych i rowerzystów. Będzie, będzie się działo i będzie wesoło.

Al Capone
Gość

Wesoło to już jest ale z Ciebie. Najpierw przeczytaj uważnie artykuł kilka razy a dopiero pisz swoje wypociny 🙂

blow
Gość

Drogi Mariano….Zjazd w ulicę Kościuszki z Sienkiewicza będzie możliwy. Jedynie w Reymonta nie będzie można zjechać.

koko
Gość

Z Sienkiewicza na Reymonta i na Kościuszki zjazdy będą a różnica będzie taka że z ronda w Reymonta nie będzie 🙂

Ktoś...
Gość

Popisałeś się 🙂 Jak nie umiesz czytać to się przynajmniej nie ośmieszaj 🙂

ramzes
Gość

Nie wiem przyjacielu gdzie widzisz brak możliwości zjazdu z Sienkiewicza w Reymonta i z Sienkiewicza w Kościuszki 🙂 Przeczytaj artykuł i obejrzyj dokładnie mapkę to zobaczysz jakie będą „zjazdy” 🙂 No ale ok, dla ułatwienia – Z Sienkiewicza w Reymonta (od strony Lidla) będzie skręt w prawo a z Sienkiewicza by dostać się na Kościuszki to wystarczy objechać rondo. W czym widzisz problem?

MarianoCielentano
Gość
To cytat z tego artykułu, przeczytaj uważnie i powiedz w którym miejscu jest napisane, że będzie zjazd z ronda w ulicę Reymonta. „Planowane rondo na ulicy Sienkiewicza miałoby średnicę 32m., a więc o 2 m. większą niż istniejące już na tej ulicy rondo przy kopcu. Jego usytuowanie pozwoli na zapewnienie bezpośredniego wjazdu dla policji. Choć ulica Reymonta pozostanie dwukierunkowa, wyjeżdżając z niej w stronę Sienkiewicza będzie można skręcić wyłącznie w prawo – w stronę ronda, a pojazdy zjeżdżające z ronda nie będą mogły skręcić w tę ulicę bezpośrednio (np. będą musiały objechać park poprzez ulicę Wyspiańskiego). Ten mankament wynika z… Czytaj więcej »
ramzes
Gość

A i ja nigdzie nie napisałem że będzie zjazd z ronda w Reymonta bo od samego początku było wiadomo że go nie będzie 🙂

Anonimowo
Gość

Ramzes. Mariano…ma najwyraźniej problem ze zrozuminiem artykułu. Nie tłumacz mu bo nie warto…

ramzes
Gość

Sygnalizacja świetlna byłaby jeszcze gorszym rozwiązaniem bo w godzinach szczytu to nawet nie chcę myśleć co by tam było

ramzes
Gość

Widzę co jest napisane i jak dla mnie to jest dobre rozwiązanie 🙂 Gdyby była możliwość skretu w lewo z Reymonta na Sienkiewicza to dopiero byłby cyrk i nie byłoby dużego sensu budować to rondo. A tak, by wjechać na Sienkiewicza na Reymonta wystarczy skręcić w prawo, objechać rondo i zjechać na Sienkiewicza 🙂 Takie rozwiązanie moim zdaniem jest najlepsze jeśli ma być tam rondo. Dobrze że Reymonta pozostanie dwukierunkowa. A żeby z ronda dostać się na Reymonta to przecież jest wyraźnie napisane żeby objechać np. park dookoła.

wpDiscuz