Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Wystawa poświęcona Sarze Lipskiej w miejskiej bibliotece


KSP Mława nabór

Rok 2017 decyzją radnych miasta Mława został ogłoszony Rokiem Sary Lipskiej. W związku z tym w czytelni dla dorosłych MBP zorganizowana została mała wystawa poświęcona życiu i twórczości Sary Lipskiej.

Osoby zainteresowane postacią zapraszamy do odwiedzenia czytelni dla dorosłych MBP w celu obejrzenia wystawki i szerszego poznania kobiety z Mławy, która w stolicy Francji zrobiła karierę. Uprawiała rzeźbę i malarstwo, projektowała ubiory i wnętrza, robiła scenografię, współpracowała ze słynnymi Baletami Rosyjskimi Siergieja Diagilewa.

Sara Lipska (ur. 1882 r. w Mławie, zm. 28 listopada 1973 r. w Paryżu) – polska malarka pochodzenia żydowskiego. W 1904 r. rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, studiowała w pracowni Xawerego Dunikowskiego, została jego uczennicą i muzą. Z tego nieformalnego związku w 1908 r. urodziła się Maria Xawera Dunikowska. W 1912 r. Sara wraz z córką opuszcza Warszawę i wyjeżdża do Paryża, gdzie spędza resztę życia.

źródło: MBP

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz