Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

5 zł zamiast 60. Gmina szuka oszczędności w oświacie


Do symbolicznej wysokości Rada Gminy Lipowiec Kościelny obniżyła nauczycielom wysokość dodatków mieszkaniowych, które będą im wypłacane od 1 stycznia 2017 roku. Radni w głosowaniu nie byli jednomyślni. Uchwałę poparło ośmiu radnych, czterech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.  Obecni na sesji przedstawiciele nauczycieli nie kryli swojego rozgoryczenia i oburzenia, a ZNP zaopiniował ten projekt negatywnie.  

Dotychczas nauczyciele szkół dla których organem prowadzącym jest gmina otrzymywali co miesiąc dodatek mieszkaniowy w wysokości od  60 do 105 zł na osobę. Po tej decyzji rady zostanie on obniżony do wartości 5 lub 10 zł .

Dlaczego taka drastyczna decyzja?

„Decyzja podyktowana jest coraz trudniejszą sytuacją finansowa gminy oraz zwiększającymi się z każdym rokiem wydatkami na bieżącą działalność oświaty. Mamy cztery szkoły podstawowe – w Lipowcu Kościelnym, Łomi,  Turzy Małej i Zawadach – oraz Gimnazjum w Lipowcu Kościelnym. Gmina chciałaby utrzymać istniejącą sieć szkół jak najdłużej, zdając sobie sprawę z oczekiwań mieszkańców. Chcemy również inwestować w rozwój oświaty, aktualnie trwają prace projektowe dot. budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Zawadach, której szacunkowa wartość  wynosi ok. 2 mln zł. Wszystko to pociąga za sobą wydatki finansowe coraz trudniejsze do udźwignięcia przez budżet gminy” – czytamy w uzasadnieniu uchwały rady gminy.

W dalszej części uzasadnienia uchwały rysuje się mało optymistyczna perspektywa.

„Dodatki mieszkaniowe nie przystają do aktualnej rzeczywistości, nie są składnikiem średnich wynagrodzeń nauczycieli, z każdym rokiem spada liczba dzieci w szkołach i obniżana jest kwota subwencji oświatowej. W styczniu 2016 roku gmina wypłaciła ok. 78 tys zł dodatków uzupełniających” – czytamy dalej.

Tu nie chodzi o pieniądze, tylko o naszą godność.

Takie argumenty nie przekonały nauczycieli gminnych szkół, których delegacja pojawiła się na tej sesji.

– Państwo macie  piękne prezenty (obecni na sesji radni i sołtysi otrzymali świąteczne paczki – red.), a nam chcecie dać 5 zł. To dla nas, ludzi z wyższym wykształcenie,  jest obraźliwe. Dlaczego mamy mieć  5 zł, a nie, np. złotówkę  – dopytywał o sposób wyliczenia kwoty dodatku Małgorzata Dobrosielska.

Żal z powodu niedoceniania pracy nauczycieli wyraziła Anna Trzciałkowska.

– Jako nauczyciel legitymuję się 30-letnim stażem, ale dotąd nie otrzymałam z urzędu gminy nawet podziękowania za moją pracę – mówiła nauczycielka. Wskazywał przykłady, kiedy to nauczyciele z własnej kieszeni finansują różne działania jak choćby wydawanie gazetki szkolnej.

– Tu chodzi nie o pieniądze, tylko o naszą godność – konkludowała Anna Trzciałkowska.

– Jeżeli komuś obniża  się  wynagrodzenie, to znaczy, że uważa się, iż on źle pracuje  – wspierał koleżanki Jarosław Mierzwiak, nauczyciel gimnazjum.

Poglądy nauczycieli w kwestii dodatku podzielił wiceprzewodniczący rady gminy Rafał Wośko (nauczyciel). Zaproponowane w uchwale kwoty dodatku ocenił jako „krzywdzące i upokarzające”.

Przedłożonego radnym projektu uchwały bronił przewodniczący rady Jerzy Wałkuski.

– Nie decydujemy o wynagrodzeniach nauczycieli, lecz tylko o wysokości dodatku mieszkaniowego, co należy do kompetencji rady – argumentował. Odniósł się również do pojawiających się w wypowiedziach nauczycieli pytań o przeznaczenie oszczędności i zarzutów niegospodarności w gminie, deklarując, że powstałe w ten sposób oszczędności będą „dobrze wykorzystane”.

RK

Nauczycielom przysługują – oprócz wynagrodzenia za pracę – także inne świadczenia pieniężne o charakterze socjalnym, m.in właśnie dodatek mieszkaniowy.  Nauczyciel zatrudniony na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5000 mieszkańców ma prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła, a także do dodatku mieszkaniowego, którego wielkość uzależniona jest w zależności od stanu rodzinnego nauczyciela. Wysokość tego dodatku ustala rada gminy na wniosek wójta.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

24 - liczba komentarzy w artykule "5 zł zamiast 60. Gmina szuka oszczędności w oświacie"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Mikolaj
Gość

Wesolych Swiat! I Szczesliwego Nowego Roku.!

Kokosz
Gość

Jak będą tak belfrzy biadolić to ich zastąpią magistrami zza wschodniej granicy bo to ostatnio modny trend i co wówczas? Zasiłek lub emigracja Wesołych świąt

rodzic
Gość

Na taśmie będą automaty. Dzieci na wsi trzeba edukować, nie muszą być parobkami!

Kokosz
Gość

Tylko kto tych wszystkich edukowanych przyjmie do pracy? Część z nich chciał nie chciał i tak będzie parobkami w Wipaszu, LG czy temu podobnym manufakturom.

Rumcajs
Gość

Na taśmie to cię zastąpią bez problemu, ale belfrów to nie bardzo, bo ci zza Buga języka polskiego nie znają.

Kokosz
Gość

A ilu jest w naszym powiecie anglistów niepolskojęzycznych i świetnie dają sobie radę, a niektórzy Ukraińcy znają nasz język lepiej niż nie jeden Polak, któremu bliższy jest język nienawiści.

Ktoś...
Gość

Co Wy ciągle wszystko porównujecie do LG. Tu nie ma co porównywać pracy nauczyciela, lekarza sędziego czy nawet pracownika administracji do pracy pracownika na taśmie w LG.

Radni robiąc oszczędności powinni zacząć te oszczędności od siebie, czyli najpierw zmniejszyć swoje diety 15 – 20-krotnie, a potem zmniejszać innym jakieś tam dodatki.
Zostawiając nauczycielom dodatek w wys.5 czy 10 zł po prostu się ośmieszają, to jest zwykłe chamstwo, brak szacunku do drugiego człowieka.
Już lepsza by była likwidacja tego dodatku, tylko że zgodnie z przepisami pewnie tego nie można zrobić, a więc pokazano nauczycielom kto tu rządzi.

rodzic
Gość

Likwidacja gimnazjów, brak szacunku dla nauczycieli. Tak zwija się oświata, zwłaszcza na terenach wiejskich. Brak słów …

ramzes
Gość
A gdyby nauczyciele tego dodatku nie mieli wcale i jakby żyli? Z głodu pewnie by poginęli. Współczuje takiej sytuacji kiedy kasa w kieszeni się zmniejsza no ale bez przesady. W LG za najniższą krajową trzeba harować więcej niż nie jeden nauczyciel w szkole. Co taki pracownik ma powiedzieć? Co ma powiedzieć emeryt z tysiącem na miesiąc? Osobiście znam rodzinę w której 2 dorosłe osoby miały do dyspozycji 500zł na mies – facet inwalida z chorobą płuc a kobieta problem z krzepnięciem krwi. Gdyby nie pomoc dzieci to nie stać byłoby ich nawet na opłaty. Co oni mają powiedzieć? Nie popieram… Czytaj więcej »
wpDiscuz