Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
przychodnia alfamed
Logo

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście


andrzejkiWieczór andrzejkowy miał kiedyś swój niepowtarzalny, nieco mroczny i tajemniczy klimat. Nie wiem, czy ktoś pamięta to jeszcze w dobie internetu i telefonii komórkowej, a jeżeli, to chyba raczej to starsze pokolenie.

Dzisiejsze zdobycze techniki odarły związany z tym wieczorem nimb. Bo i na tym polu postęp społeczny przyniósł wysyp ofert dostępnych od ręki i bez wysiłku. No, może tylko nie za darmo. W każdej gazecie co tydzień przeczytasz horoskop, a od ofert wróżek i wróżbitów, jasnowidzów et consortes można dostać oczopląsu.

Czy warto zadawać sobie trud, organizować wieczór przy świecach, kombinować wosk, obierać jabłka, wynaleźć kalendarz z imieninami czy przytargać parę butów? Bo przy użyciu takich właśnie rekwizytów się wróżyło. Strużyny z jabłek rzucane przez lewe ramię miały ułożyć się w pierwsza literę imienia wybranka, poznaniu jego imienia służył też otwierany na chybił-trafił kalendarz. Rzucony za siebie w stronę drzwi but gdy upadł noskiem do nich wróżył zamążpójście. Wróżbę przyszłości stanowiło przede wszystkim „czytanie” z kształtu wylewanego zwykle przez ucho dużego klucza do wody wosku.

Ale nie tylko o rekwizyty chodzi. Zadać sobie tyle wysiłku, dla siebie samego? Potrzebne przecież jest większe towarzystwo, no i oczywiście ktoś, kto znaki losu odgadnąć i objaśnić potrafi. Jak z pracą i pieniędzmi w najbliższym roku będzie? A co z uczuciami – może się zakocham? Kto przyjaciel, a kto wróg? Zdrowie czy choroba? Te same pytania nurtują człowieka niezależnie od czasów w jakich przyszło mu żyć. Zawsze korci uchylić rąbek tajemnicy okrywającej nieznaną przyszłość. Z tych podwalin tradycji andrzejkowych, w dzisiejszych czasach może nieco mniej aktualna jest potrzeba zamążpójścia. Aktualny pozostaje element hucznej i zakrapianej nie koniecznie woskiem zabawy, jako że zbliża się już adwentowe wyciszenie.

Może do wspólnej zabawy w stylu nieco retro zachęci nas andrzejkowy wierszyk?

„Przy zapalonej świecy

Za zamkniętymi drzwiami

Odgadnąć próbujemy

Co ukrył los przed nami.

Wróżymy z butów, jabłek,

Lejemy wosk na wodę

Co nam przyniesie przyszłość?

Kłopoty?

Czy przygodę?

Kto pierwszy znajdzie miłość?

Kto skarby templariuszy?

Kto znajdzie Atlantydę”

ZygZak

Zapisz

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz