Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Mławski akcent święta 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej


bartoszyceGłówne uroczystości święta 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej odbyły się na placu Bohaterów Westerplatte w Bartoszycach, w miniony piątek, 9 września. W tym roku odbywały się one po raz 22.

KSP Mława nabór

Program obejmował mszę w kościele garnizonowym, piknik militarny, uroczysty apel według wojskowego ceremoniału, defiladę pododdziałów 20 BBZ, funkcjonariuszy służby więziennej i straży granicznej, leśników, harcerzy oraz klas mundurowych. W uroczystościach uczestniczyła kilkuosobowa delegacja z Mławy z burmistrzem, Sławomirem Kowalewskim na czele oraz zastępcą Przewodniczącego Rady Miasta Mława, Arkadiuszem Dłubiszem.

Piknik militarny był atrakcją nie tylko dla dzieci i młodzieży. Zwiedzający oglądali czołgi, pojazdy oraz sprzęt wojskowy, można było wejść do środka, przymierzyć hełmofon, porozmawiać z obsługą, zrobić zdjęcie.

Podczas przemówień parlamentarzystów, służb wojewódzkich, dowódcy brygady padały zapewnienia o bliskich kontaktach  brygady z Mławą.

Święto było okazją do wręczenia awansów na wyższe stopnie, a także odznaczeń i wyróżnień.

Po defiladzie jedno z rondo otrzymało nazwę  20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej i zostały na nim odsłonięte tablice z nową nazwą.

20 BBZ kontynuuje tradycje 2 Dywizji Litewsko-Białoruskiej oraz 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą, w składzie: 79 Słonimskiego Pułku Strzelców im. Lwa Sapiehy, 80 Nowogródzkiego Pułku Strzelców, 78 Słuckiego Pułku Strzelców i 20 Pułku Artylerii Lekkiej. 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana została sformowana w 1994 roku na bazie 75 Ośrodka Materiałowo-Technicznego. Jej patronem jest hetman Wincenty Gosiewski. Na historycznej odznace brygady widnieje harb naszego miasta.

źródło: UMM

oprac. JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz