Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Media Expert Mława
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Zaproszenie na Europejskiej Dni Dziedzictwa 2016


plakat Ratowo Katedra EDDEUROPA DUCHA
Europejskie Dni Dziedzictwa w płockiej bazylice katedralnej oraz Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Słoneczne ogrody Mława

Parafia katedralna w Płocku wraz Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie oraz Stowarzyszeniem Ratujmy Ratowo zapraszają w niedzielę 18 września na wspólny projekt pt. „Bazylika katedralna w Płocku, Zespół klasztorny w Ratowie – mazowieckie ślady Europy Ducha”, który został przygotowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016.

Tegorocznym ogólnopolskim Dniom Dziedzictwa towarzyszy hasło „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią…świątynie / arcydzieła / pomniki”.  Pomysłodawcami wspólnego projektu są ks. kan. Stefan Cegłowski – proboszcz parafii katedralnej oraz ks. kan. Bogdan Pawłowski – rektor sanktuarium w Ratowie. Mottem płocko-ratowskiego przedsięwzięcia są słowa św. Jana Pawła II: Wspólny europejski dom musi stać się Europą Ducha.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 zostaną  zainaugurowane  w ratowskim sanktuarium o godz.12.00 uroczystą mszą św. w intencji mieszkańców Europy, bezpośrednio po której rozpocznie się IV Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie brzmienia przeszłości” Główną atrakcję festiwalu stanowić będzie tradycyjnie historyczny piknik rodzinny „Śladami Pawła z Radzanowa”, którego ideą  jest przybliżenie średniowiecznego dziedzictwa oraz postaci znamienitego rycerza Księstwa Mazowieckiego  – Pawła z Radzanowa, właściciela  rozległych ziem na północnym Mazowszu oraz wokół Płocka – ówczesnej stolicy Księstwa Mazowieckiego.

Na zakończenie projektu, o godz. 19.00 w Bazylice katedralnej w Płocku, odbędzie się nastrojowy koncert poetycki „Wszystko miłość”, podczas którego krakowski artysta  Krzysztof Bigaj zaprezentuje nietuzinkowe kompozycje do wierszy znanych polskich poetów: m.in. Karola Wojtyły,  Wisławy Szymborskiej, Marka Grechuty.

W międzyczasie (w godz. 11.00 – 18.00 w Płocku oraz 11.00-17.00 w Ratowie) przewidziano możliwość zwiedzania z przewodnikiem bazyliki katedralnej w Płocku oraz osiemnastowiecznego zespołu klasztornego w Ratowie.

Zwiedzanie zaplanowano w taki sposób, by pielgrzymi i turyści w każdej z tych dwóch świątyń mogli zapoznać się z historią oraz bogactwem architektonicznym zarówno płockiej katedry jak i ratowskiego konwentu – zdradza rektor sanktuarium w Ratowie ks. Bogdan Pawłowski.

Bazylika katedralna w Płocku oraz zespół klasztorny w Ratowie zajmują wyjątkowe miejsce w historii sztuki. Płocka katedra od dziewięciu wieków góruje nad Wzgórzem Tumskim, będąc symbolem chrześcijańskiego dziedzictwa a zarazem chrześcijańskiej teraźniejszości tych ziem, niewielki kościółek w Ratowie to z kolei barokowa perełka, jedyne na Mazowszu świadectwo żarliwej wiary utrwalonej w finezyjnych wizjach artystów okresu rokoka, jednego z najkrócej trwających okresów w historii sztuki. Gorąco zachęcam do odwiedzenia tych wspaniałych śladów Europy Ducha  nie tylko miłośników sztuki sakralnej  – zaprasza proboszcz parafii katedralnej, ks. Stefan Cegłowski.

Przedsięwzięcie wpisuje się w realizowany przez sanktuarium w Ratowie od 2013 roku projekt „Historia magistra vitae est”, nad którym patronat honorowy sprawuje biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

źródło: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500