Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Novago oficjalnie przejęte przez chińskiego potentata


slider2Od wczoraj, oficjalnie spółka Novago, zajmującą się między innymi odbiorem odpadów w Mławie została sprzedana za 123 miliony euro chińskiemu koncernowi China Everbright International Limited. Do transakcji doprowadziło Abris Capital Partners, do której należała większość udziałów spółki. Miasto Mława posiada w spółce nadal ok. 3 % udziałów.

KSP Mława nabór

29 sierpnia w sali Miejskiego Domu Kultury na podpisaniu umowy pojawili się przedstawiciele zainteresowanych stron, strony rządowej, parlamentarzyści, władze samorządowe miasta i powiatu. Obecni byli: Prezes Zarządu China Everbright Group Tang Shuangning, Dyrektor Generalny China Everbright Group Chen Xiaoping, Menadżer Generalna Banku Chińskiego Zhou Lihong, Dyrektor Programów Partnerstwa Prywatno-Publicznego przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Hamilton William Geoffrey, Współudziałowiec firmy Abris Capital Partners George Swirski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej Radosław Domagalski-Łabędzki, Dyrektor Generalny Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Andrzej Dworzak i Poseł na Sejm RP Anna Cicholska.

Jako gospodarz miasta przybyłych powitał burmistrz Sławomir Kowalewski.

– Oczy wszystkich w Polsce i w tej części Europy patrzą na Mławę. Życzę wspaniałego pobytu w naszym mieście – witał zebranych na sali gości.

W części oficjalnej przemawiała poseł Anna Cicholska, minister Radosław Domagalski-Łabędzki, Zastępca Dyrektora Generalnego China Everbright Grup Liu Jun, George Swirski z Abris Capital Partners oraz Dyrektor Programów Partnerstwa Prywatno-Publicznego przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Hamilton William Geoffrey.

Umowę sprzedaży podpisali Dyrektor ds. Inwestycji firmy Abris Wojciech Jezierski, George Swirski, Chen Xiaoping, Sławomir Kowalewski oraz prezes zarządu spółki Novago Janusz Arent. Przejęcie spółki symbolizowało przekazanie prezesowi zarządu China Everbright Group czeku oraz klucza do spółki Novago.

JK

 Novago sp. z o.o.

Spółka Novago kompleksowo zajmuje się m.in. przetwarzaniem odpadów komunalnych, recyklingiem, produkcją paliw alternatywnych – RDF (refuse-derived fuel – paliwo uzyskane z odpadów), produkcją energii elektrycznej i cieplnej w elektrociepłowniach kogeneracyjnych, składowaniem i zbiórką odpadów. Firma posiada sześć zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych, w których w 2015 r. przetworzono 890 tysięcy ton odpadów. Novago jest również liderem pod względem ilości i jakości produkcji RDFu o wysokiej kaloryczności z odpadów komunalnych, a także wiodącym dostawcą paliw alternatywnych do cementowni w Polsce. W 2015 r. przychody Novago wyniosły 135 mln PLN / 30 mln EUR.

 China Everbright International Limited (CEI)

CEI jest jedną z największych firm ochrony środowiska w Chinach, działającą w czterech głównych segmentach: ekologicznej energii, ekologicznej wody, greentech oraz ekologicznej technologii. W segmencie energii, CEI koncentruje się głównie na biznesie pozyskiwania energii z odpadów (waste-to-energy, WTE), będąc wiodącym inwestorem WTE w Azji z możliwościami przetwarzania ok. 13,8 mln ton odpadów rocznie, co może generować nawet 4,1 mld kWh elektryczności typu on-grid rocznie (wg stanu na 31 grudnia 2015 r.). CEI jest spółką giełdową o kapitalizacji 37,1 mld HKD (4,2 mld EUR) wg stanu na 14 czerwca 2016 r. notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Hong Kongu.

Abris Capital Partners jest niezależną firmą zarządzającą funduszami private equity. Skupia się na możliwościach jakie dają przedsiębiorstwa średniej wielkości w głównych państwach Europy Środkowej i Wschodniej (CEE).

Nie ma zdjęć w tej galerii.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

24 - liczba komentarzy w artykule "Novago oficjalnie przejęte przez chińskiego potentata"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Ktoś...
Gość

Władza nam się rozpasała i rozbestwiła na całego, a kto w Mławie rządzi widać na pierwszym zdjęciu jednego z popularnych lokalnych portali tak samo jak na filmiku YouTube z pobytu Wałęsy w Mławie.

z bliska
Gość

Ale na zdjęciach jest wyrazny brak Pana Henryka Antczaka, a to jeden z ojców tego sukcesu, wszak to od niego to wszystko się zaczęło./

Aga
Gość

Proszę mi powiedzieć gdzie napisane jest ze w Mławie będzie spalarnia?

Ktoś...
Gość

Przyjdzie czas napiszą, ale to dopiero wtedy jak odpowiednie dokumenty podpiszą. 🙂

Mieszkanka Mławy
Gość

Proszę o odpowiedź p. burmistrza: Ile warte będą nieruchomości w Mławie po pobudowaniu spalarni? W jakim stopniu ucierpi na tym zdrowie mieszkańców? Czy jest pan człowiekiem myślącym o dobrze tego miasta?

Marian
Gość

Czy jest sens utrzymywania 2,88% udziałów, skoro nie ma się żadnego wpływu na spółkę ?. Może należało sprzedać miejskie akcje Chińczykom, a wtedy do kasy miasta wpłynęłoby 15.9700.00 zł. Gdyby dodać do tego pomoc unijną z jakiegoś programu to pewnie starczyłoby na modernizację oczyszczalni ścieków. Czy ktoś taki pomysł rozważał ?

dziadek
Gość

Jak nie potrafisz liczyć to przynajmniej się nie błaznuj. 2,88% udziałów miasta jest warte 15 372 244,80 zł wg cen z dnia podpisania umowy. Dziś rozpoczyna się rok szkolny więc czas najwyższy wracać do podstawówki gdzie uczyli liczenia z tzw. proporcji.

Ktoś...
Gość

To, że ktoś źle postawił kropkę między cyframi to chyba nie taki wielki szkopuł, po prostu nieuwaga i tyle, a że wyliczył więcej niż Ty?? – może wg niego udziały są więcej warte 😀

wpDiscuz