Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Powstanie 20 km kolektora sanitarnego na terenie Aglomeracji Mława


sliderMiasto Mława uzyskało ponad 14 mln zł. dofinansowania na budowę kolektorów kanalizacji sanitarnej na terenie Aglomeracji Mława. Całkowite koszty zadania to kwota 27 211 950 zł, a wkład własny miasta wyniesie ok. 13 mln zł. Oznacza to, że do końca roku 2018 w Mławie powstanie prawie 20 km kolektorów sanitarnych wraz z przykanalikami.

Taką informację przekazał podczas wtorkowej sesji rady miasta burmistrz Sławomir Kowalewski. Pozyskane środki to efekt wniosku złożonego przez urząd miasta do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Priorytet II – Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach. Kanalizacja sanitarna wykonana będzie w ośmiu wybranych obszarach obejmujących ulice:

  1. Olesin, Ogrodowa, Olszynowa, Krucza, Sadowa i Zabrody – w sumie ok. 3 165 m,
  2. Żabieniec, Okólna, Nowowiejska i część ul.Piaskowej – 2 175 m.
  3. Wiśniowa, Malinowa, Poziomkowa i pozostała część ul.Piaskowej – 995 m.
  4. Łąkowa, Spokojna i Karcza – 443 m
  5. Stefana „Grota” Roweckiego, Pogorzelskiego, Cicha, Szwejkowskiego, Anyszki, Leszczyńskiego i część ul.Kościuszki – 2 522 m
  6. Brukowa, Bracka, Kościelna, Krajewskiego, Mickiewicza, Przyrynek, Rynkowa, Kapliczna i części ul. Piłsudskiego – 3 811m
  7. Jasna i Nowa – 999
  8. Akacjowa, 20 Dywizji Piechoty WP, Biskupa Leona Wetmańskiego, Kazimierza Pużaka, Górna, Majora Sergiusza Grudkowskiego, Ojca Bernarda Kryszkiewicza, Tadeusza Jasińskiego, Wiktora Altera, Ciechanowska, Podgórna, Ostaszewskiego, Górna i Cmentarna – 5717,5 m.

Dla mieszkańców spowoduje to obowiązek podłączenia budynków do kolektorów poprzez wykonanie na własny koszt przyłączy pomiędzy swoim budynkiem a granicą działki, dokąd będzie poprowadzony przykanalik.

– Cieszymy się, że ta inwestycja będzie zrealizowana. Ale zgoda rady żeby burmistrz mógł podpisać umowę i inwestycję realizować nakłada określone konsekwencje na mieszkańców. Otóż na każdej ulicy gdzie kolektor jest wybudowany każdy mieszkaniec, każdy budynek musi być przyłączony do kolektora sanitarnego i w związku z tym ścieki muszą być odprowadzone do naszej mławskiej komunalnej oczyszczalni ścieków. Kolejny raz kieruję prośbę do tych, co już mają możliwość podłączenia się i tych, którzy będą mieli, o podłączanie się – mówił burmistrz Sławomir Kowalewski.

O to, czy można było w ramach wniosków składanych do NFOŚiGW uzyskać dofinansowanie również na budowę oczyszczalni ścieków pytał radny Jerzy Rakowski.

– Czy wśród projektów była budowa kompleksowych systemów wraz z oczyszczalniami ścieków, czy znalazły się takie w rankingu projektów? Podjęliśmy uchwałę o dopłacie ( do ścieków – red.) w wys. 650 tys. rocznie. Tak zrozumiałem Pana wypowiedź, że chcemy podtrzymać tą dopłatę w czasie dłuższym. Jeżeli chcielibyśmy utrzymać dopłatę przez 30 lat to łatwo policzyć, że z budżetu będziemy musieli dołożyć około 20 mln zł. A na to na pewno dotacji nie otrzymamy – pytał radny Jerzy Rakowski.

– Być może takie projekty były. Ja interesowałem się naszym wnioskiem. Rozumiem, że Pan ma inny pomysł (na budowę oczyszczalni – red.). Ale pan zdecydował o budowie pływalni. Koszt roczny dopłat to 2 mln zł. Przez 9 lat dokładamy 18 mln zł. do inwestycji, która jest potrzebna w naszym mieście. I kiedy rada ustala stawki za korzystanie z pływalni, wtedy nikt z radnych i mieszkańców nie zastanawia się nad realnymi kosztami. Cieszę się bardzo, że poparcie zyskał mój pomysł (na budowę oczyszczalni – red.). Interesem mieszkańców Mławy oprócz tego, żeby było bezpiecznie, był pokój na świecie, w Polsce i w Mławie, jest również wybudowanie nowej oczyszczalni ścieków – odpowiadał radnemu burmistrz Kowalewski.

Burmistrz odniósł się również do wniosku radnego Mariana Wilamowskiego o zainwestowanie środków pozostałych z przetargu na budowę kolektora sanitarnego na rozpoczęcie inwestycji pozwalającej Zatorzu podłączenie do kanalizacji. Wyjaśnił, że w ramach tego projektu nie jest to możliwe.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

18 - liczba komentarzy w artykule "Powstanie 20 km kolektora sanitarnego na terenie Aglomeracji Mława"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Anonimowo
Gość

jedno mnie zastanawia, buduje sie oczyszczalnie za nasze pieniadze potem to idzie w prywatne rece i ktos zarabia kupe kasy bez wkladu

Do Boy UM
Gość

Wniosek bardzo słuszny jednak, unijnych dotacji Pan Burmistrz nie bierze, bo to są BEE środki. Nalezy co się da sprzedać, przekazac lub wejść bohatersko i odważnie w PPP. Miasto co roku do ścieków nic nie bedzie dopłacać, bo to My za wszystko płacimy ale……..oczywiście partnerowi-prywaciarzowi w PPP wszystko jedno kto płaci:). Ważne, ze interes się doskonale bedzie kręcił. To jest bezprecedensowa sytuacja, kedy jeszcze nie zaczynajac biznesu juz dostało się podwyzkę:)

BOY
Gość

do tych sieci może by wybudować oczyszczalnie i ceny cieków nie wzrosną. Z unijnych dotacji Burmistrz dostanie 85% a te 15% procent to dołożyć można z tych dopłat co miasto ma co roku dopłacać do ścieków

Andrzej
Gość

Uwaga, Uwaga !!! Włodarz miasta robi zadymy!- zapamiętaj i nikomu o tym nie mów !!!

Wacke
Gość

Do „ktoś” Ulżyło Ci?

wpDiscuz