Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Zawkrze zarządzenie wspólnotami
Logo

Chcemy potwierdzenia, że tu był Kozielsk


sliderTrwają prace archeologiczne na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Wawrzyńca. Prowadzą je archeolodzy Andrzej Grzymkowski z Mławy oraz Maciej Czarnecki z Warszawy na zlecenie Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta i w uzgodnieniu z proboszczem parafii pw. św. Stanisława BM ks. Ryszardem Kamińskim oraz konserwatorem zabytków.

Wzmianka o grodzie Kozielsku znajduje się w XII wiecznym dokumencie zwanym falsyfikatem mogileńskim. Te badania to próba odpowiedzi na pytanie, czy Kozielsk znajdował się w tej właśnie najstarszej części Mławy.

– Sytuacja polityczna na pograniczu mazowiecko – pruskim wskazywałaby na to, że musiał powstać łańcuszek punktów strażniczych. Zobaczymy, czy potwierdzi się hipoteza, że z racji ukształtowania terenu taki punkt był właśnie tu. W tej chwili na głębokości ok. 60 cm znajdujemy pojedyncze skorupy z XV- XVI w., jak choćby fragment posadzkowej cegły datowany na XVI w. A z wykopem chcemy zejść do warstwy kulturowej na głębokości 1,6 – 1,9 m – mówi Maciej Czarnecki.

– Nowej wiedzy jeszcze nie ma. Przeszliśmy przez wierzchnią warstwę najgorszego gruzu. Teraz zaczynają pojawiać się kości, cegły, stara dachówka,  drobna ceramika średniowieczna. Liczymy na potwierdzenie tezy, że tu był Kozielsk – dodaje Andrzej Grzymkowski.

JK

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz