Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Jeszcze łopata nie wkopana a już 40 proc. drożej płacimy za ścieki


sliderOd 1 lipca o 39 % podrożeją ścieki a o  3% więcej zapłacimy za bieżącą wodę – tak zdecydowali na wczorajszej sesji radni miejscy, choć nie jednogłośnie. Radni Rakowski, Pol i Kacprzak byli przeciwni takiej decyzji.

KSP Mława nabór

Wniosek o zatwierdzenie nowych taryf na okres od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017  w imieniu  Zakładu Wodociągów, Kanalizacji i Oczyszczalnia Ścieków „WOD-KAN” Sp. z o. o. złożył do burmistrza prezes spółki Marek Dusiński. Przed jego skierowaniem pod obrady rady miasta burmistrz winien dokonać analizy poprawności kalkulacji cen, dopiero wtedy trafia on do zatwierdzenia do rady miasta.

Podczas obrad rady w tym punkcie rozgorzała dyskusja, głównie pomiędzy radnym Jerzym Rakowskim (byłym burmistrzem) a burmistrzem Sławomirem Kowalewskim.

– Musimy mieć tę świadomość, że przerzucamy koszty  budowy oczyszczalni na mieszkańców. Rodzi się swoisty podatek. Według moich analiz około 2 mln zł więcej będzie płacił podatnik, przedsiębiorca rocznie w skali tych 33 lat będzie trzeba dodatkowo zapłacić za to, że taka konstelacja w Mławie jeśli chodzi o partnerstwo publiczno prywatnie powstała. Dyskusja o wyborze partnerstwa się już wcześniej odbyła, ale myślę że mało kto miał świadomość, że jeszcze łopata nie została wkopana a już będziemy płacić prawie 40 % więcej za ścieki.  Wiem że to jest trudna decyzja, my jako rada nie mamy w tym momencie żadnego ruchu.  Wiedzę na temat stanu oczyszczalni ścieków miał pan przez te 10 lat i wiadomo było że będzie tylko gorzej. Przypomnę tylko, że spółka (WOD-KAN – red.) corocznie wpłaca 2 mln zł do budżetu. Wiemy jaka to jest ważna decyzja. Ja bym nawet teraz bym nie podjął się tej decyzji. Raczej próbował bym szukać rozwiązania własnymi siłami – mówił radny Rakowski.

– Wiemy że to czas najwyższy, żeby wybudować nowy obiekt. I z takim przeświadczeniem, trzeba o stawkach za wodę i ścieki dyskutować. Zachęcam, żeby dyskusja była konkretna, poważna i merytoryczna.  Nie stać nas na tym etapie na wybudowanie nowych kolektorów i oczyszczalni ścieków.  Wartość inwestycji nowej oczyszczalni to 50 mln zł. Dofinansowanie 50 %.  Czy stać nas na wariant dołożenia 13 mln do kolektorów sanitarnych i 25 mln do oczyszczalni?. Taka inwestycja też spowoduje wzrost stawki za ścieki. Zablokujemy również możliwość innych inwestycji w budżecie na najbliższe trzy, cztery lata. Budując za własne pieniądze będzie drożej. To zostało poparte analizą. Gruntownie przeanalizowałem to. PPP to jest szansa dla Mławy, dla samorządu. Ten samorząd który jako pierwszy skorzysta będą przyjeżdżały wycieczki i podziwiały naszą odwagę i determinację i skuteczny sposób rozwiązywania problemów. Ja proponuję wariant bardziej łagodny, rozłożony w czasie, żebyśmy równolegle budowali oczyszczalnię, kolektory, drogi chodniki czy  place zabaw – argumentował burmistrz Kowalewski.

Ostatecznie rada 16 głosami „za” przy trzech głosach przeciwnych uchwaliła nową taryfę zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie miasta Mława. Od 1 lipca 2016 mieszkańcy zapłacą za odbiór 1 m sześć. ścieków 6,11 zł brutto (dotychczas 4,41) , a za wodę 3 zł brutto (dotychczas 2,92).

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

77 - liczba komentarzy w artykule "Jeszcze łopata nie wkopana a już 40 proc. drożej płacimy za ścieki"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Wólczanka
Gość

no i c dalej. Może Radni zmienia zdanie i oczyszczalnia zostanie wlasnoscią miasta, miasto za 10 mln może ja zmodernizować. troche oszczednosci i mozna by wybudowac lub wyremontowac oczyszczalnie

do Pana Kropka
Gość

Dzięki Panie Kropek, a raczej adwokacie. Nie zawiodłem się na Tobie. Kogoś jeszcze zakuło w oczka pare zdań na temat Wielkiego Przywódcy? Czy to już wszyscy?
Nie muszę ukrywać się pod tyloma nickami. Dla Twojej wiadomości – osób tych jest więcej niż dwóch. Nie zapomnij też pominusować tego komentarza 😉

Andrzej
Gość

Mędrcy, by milczeli, głupcy, by się śmiali, uczciwi pracowali, klakierzy pod niebiosa wychwalali.
Obserwując a całą sytuacje i zdań od każdego kilka, a jet ich bez liku, odnoszę wrażenie, jakieś wojny informacyjnej. Atak na przewodniczącego, jest ciekawym zajęciem z punktu widzenia, osób, którym jak najbardziej zależy na urywaniu kieszeni mieszkańców. Chodzą słuchy, że wynajęci hejterzy, pragną oczernić tego młodego człowieka. Jest w tym coś, ale co będzie dalej, to niebawem sie okaże

do Andzeja
Gość

Skoro zadanie kilku pytań jest „atakiem na przewodniczącego” przez „wynajętego hejtera pragnącego oczernić tego młodego człowieka” to można Ci pogratulować błyskotliwości umysłu.

...
Gość

Nadal atakujesz??? i krytykujesz hejterze… od burmistrza? 🙂
ile Ci płacą za to żebyś oczerniał, atakował, krytykował tych co są przeciwni PPP??? – boicie się???Przewodniczącego?? – całkiem miły młody człowiek, właśnie była okazja do poznania go i wierz mi nie jest sam, ma bardzo duże wsparcie wśród mieszkańców i to nie tylko swojego Osiedla nr 8, niedługo się przekonasz 🙂
To mój ostatni komentarz do Twojego hejtu.

ZOSIA z PŁOCKA
Gość

ahahaha miły człowiek no nie wytrzymam, sam sobie pisze te wypociny ahahaha!!!!!

do Pana Kropka
Gość

A tak poza tym, jeśli potrafiłbyś czytać ze zrozumieniem to wiedziałbyś jakie jest moje zdanie na działanie obecnych władz w tym mieście.

do Pana Kropka
Gość

Wiesz ile dostaję? Tysiąc pincet sto dziewińcet 😉 A zleceniodawcą jest właśnie Urząd Miasta, Starostwo i wszyscy święci w tym mieście 🙂
A tak na poważnie, nie zamkniesz mi ust a ja nadal oczekuję konkretnej odpowiedzi od wielce szanownego przewodniczącego. Skoro jest taki odważny to gdzie się podział? Czyżby się bał udzielić odpowiedzi na moje pytania? Czeka aż go adwokaci wyręczą czy jak? Zadać pytanie ma prawo każdy a skoro Ci to nie odpowiada to Twój problem.

...
Gość

Hejter:
„do przewodniczącego”, „Obserwator”, „kto przygarnie kropka?”, „do „…””, „ZDZISIULEK Z KOPYDŁOWA”, „do Wielkiego Przewodniczącego”, „Szanowny Obrońco Uciśnionych”, „do „do zadającego pytania””, „do Pana Kropeczka i Ktosieczka”, „Marek”, „marzenna”, „PATRIOTYCZNY PATRIOTA”, „”Obywatel”, „niko” itd.
Te nicki dotyczą jednej i tej samej osoby, a najwyżej dwóch.
Hejterem to jesteś właśnie Ty, bo nie potrafisz konstruktywnie dyskutować, a tylko opluwać.
Ktoś kto w internecie tylko atakuje, krytykuje coś lub kogoś w bezwzględny sposób, wyraża opinie pełne nienawiści, negatywności jest właśnie HEJTEREM.
🙂

Wólczanka
Gość

w tej sytuacji, tylko chyba REFERENDUM by wyjaśnił czego i co chcą mieszkańcy 🙂

Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
Gość
Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
Dlaczego zatem pan burmistrz, nie zorganizował stosownych form dialogu z mieszkańcami tego miasta. Właściwą formą w tym przypadku stają się konsultacje społeczne. Czy one się odbyły? Nie, nie odbyły się- takie są Fakty! Pozwolę sobie teraz zadać Panu pytanie. Czy mieszkańcy miasta Mława, są za tak drastycznymi podwyżkami taryf za odprowadzanie ścieków ? Proszę o szczerą odpowiedź. W momencie pisania tej wiadomości nasunął mi się pomysł, ale też i nie tylko mi, aby zorganizować sondę, w której to Państwa portal, zada właściwe tej sprawie pytania. W ten sposób będziemy mogli uzyskać obraz czy mieszkańcy miasta są, czy nie są za… Czytaj więcej »
Obserwator
Gość

Skoro niewiesz dlaczego nikt nie pytał mieszkańców czy zgadzają się na podwyżki to Cie oświecę – nikt by się na nie nie zgodził, nawet jeśli byłyby one konieczne np. do ratowania przed likwidacją spółki. I nie obstaję tu za burmistrzem ale człowiek o zdrowych zmysłach wie dlaczego nikt nikogo nie pyta o zdanie czy się zgadza więcej płacić czy nie bo z góry będzie znał jego odpowiedź.

do przewodniczącego
Gość

Facet, nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? Gościu tyle razy pisze żebys stanął na czele protestu a Ty wypisujesz swoje dyrdymały że niby każe Ci popierać burmistrza. Zanim zaczniesz upubliczniać swoje rewelacje to poczytaj kilka razy co do Ciebie ktoś pisze. Może za którymś razem przeczytasz ze zrozumieniem. Chyba że miewasz problemy z czytaniem to odpal Koziołka Matołka w TV. Może razem dotrzecie do Pacanowa, wszak nie od dziś się mówi że „co dwie głowy to nie jedna”. P.S. Zacny tytuł posiadasz waćpan. Pan Przewodniczący.. jak to dumnie brzmi..

Ktoś
Gość

Atakują przewodniczącego i atakują, jak wściekłe psy. Do użytkownika o nicku : „do przewodniczącego”- zanim napiszesz tego rodzaju komentarz, musisz wiedzieć, że jak na ten moment nie wyrosłeś jeszcze z oglądania i słuchania bajeczek burmistrza i nie tylko. Pacanowo jest Twoim światem, w którym jesteś jak ten bohater Koziołek-ulubieniec dzieci kilkadziesiąt lat wstecz. Pozostań w swoim świecie i do świata dorosłych się nie pchaj.

...
Gość

Po co ten sarkazm? – Panie Kamilu nie dawaj się Pan wciągnąć w żadne dyskusje i przepychanki.

kto przygarnie kropka?
Gość

Żeby głupi miał zagadke.

do "..."
Gość

O jakim sarkazmie mówisz? Ja widzę tu tylko same fakty 😉

wpDiscuz