Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Groby Pańskie w mławskich parafiach


rodzina1

Parafia pw. Św. Rodziny

KSP Mława nabór

Zwyczaj przygotowywania na Wielki Piątek Grobów Pańskich sięga korzeniami średniowiecza. Wówczas krzyż lub Najświętszy Sakrament od Wielkiego Piątku do rezurekcji przykrywano kamieniem, co miało symbolizować grób.

Umieszczanie figury Chrystusa jako elementu Grobu Pańskiego pojawiło się w XVII wieku i przetrwało do dziś. Ukształtowaną

tradycją stało się też umieszczanie elementów symboliki narodowej.

Od czasów saskich datuje się zwyczaj wystawiania straży przy grobie przez formacje wojskowe, potem mundurowe. Zwyczaj przygotowywania i odwiedzania Grobów Pańskich choć znany w całej Europie najpowszechniej zachował się w Polsce. A tak wyglądały dekoracje w mławskich parafiach.

JK

trojca 1

Parafia pw. Św. Trójcy

mbkp 1

Parafia Matki Bożej Królowej Polski

wolka1

Parafia Św. Jana Kantego

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz