Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
złóż życzenia na portalu codziennikmlawski.pl
Logo

Prawnicy w punktach porad czekają na chętnych


fot_p-prawnik

foto: Małgorzata Kobylińska – radca prawny – punkt w PCPR Mława

Minął pierwszy miesiąc realizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie mławskim. Na terenie całego powiatu mławskiego takich porad udzielono 39.

W sześciu gminach powiatu mławskiego zlokalizowane są miejsca, gdzie według harmonogramu dyżurują radca prawny i adwokat.Punkty znajdują się w:

– W budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mławie
– W budynku Urzędu Gminy w Wiśniewie
– W budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Szydłowie
– W budynku Urzędu Gminy w Wieczfni Kościelnej
– W budynku Urzędu Gminy w Strzegowie
– W budynku Urzędu Gminy w Lipowcu Kościelnym.

Zainteresowanie bezpłatną pomocą prawną nie jest na razie duże. W miesiącu styczniu łącznie we wszystkich punktach pomocy na terenie powiatu mławskiego prawnicy udzielili 39 porad. Do punktów porad prawnych trafiają też osoby, które nie są uprawnione do korzystania z porad prawnych bezpłatnie. Te nie są wliczone do podanej liczby.
W 39 osobowej grupie uprawnionych 12 osób spełniało kryterium otrzymywania świadczeń pomocy społecznej, 23 osoby z racji wieku poniżej 26 lat lub powyżej 65, oraz 4 osoby z tytułu posiadania Karty Dużej Rodziny. 85% porad dotyczyło wyjaśnienia stanu prawnego, poinformowanie o przysługujących prawach, oraz sporządzenie różnego rodzaju pism urzędowych – podaje Renata Brodacka inspektor w mławskim starostwie powiatowym.

Z nieodpłatnej pomocy prawnej będą mogły korzystać osoby, którym w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia. Korzystać też będą mogły osoby, które posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny oraz kombatanci i osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Z nieodpłatnych porad prawnych skorzystają także osoby, które nie ukończyły 26 lat lub ukończyły 65 lat. Nieodpłatne poradnictwo obejmie wszystkich, którzy w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.

JK

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "Prawnicy w punktach porad czekają na chętnych"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Marek
Gość

Mam nadzieje, ze zatrudnieni prawnicy ukończyli pożądny kurs internetowy aby udzielać należycie porad:):):)

wpDiscuz