Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Wypłaty z pomocy suszowej się opóźniają


agencja_resimod_rolnictwa

foto: codziennikmlawski

KSP Mława nabór

Pieniądze mają jednak trafić do rolników lada dzień. Ci poszkodowani przez suszę w naszym powiecie otrzymają ponad 8,7 mln zł.

Jak już pisaliśmy, wnioski o odszkodowanie wraz z protokołem komisji szacującej straty i – ewentualnie – kopią polisy ubezpieczeniowej – można była składać do końca września. W ostatnich dniach mławska Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, tak jak inne w kraju, była oblegana, biuro funkcjonowało wówczas dłużej niż zwykle, nawet do godz. 22, a rolnicy składali po pół tysiąca wniosków dziennie. Ostatecznie wpłynęło ich tu 2420. Odpadło tylko 12 ze względu, że straty wyniosły poniżej 30 proc. średniej produkcji produkcji (w porównaniu do średniej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z trzech lat z pięciu ostatnich lat po odrzuceniu wartości najwyższej i najniższej).

Jak informuje Witold Bagiński, kierownik biura powiatowego ARiMR w Mławie, wśród tych wniosków, które zostały zakwalifikowane do pomocy, czyli 2408, ubezpieczone uprawy, przynajmniej od jednego z następujących ryzyk: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawina, susza, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne, miało 58 rolników. To oni dostaną po 400 zł rekompensaty od hektara, których zgłoszono 1481, czyli w sumie zainkasują ponad 592 tys. zł. Natomiast pozostałym farmerom przysługuje o połowę mniejsze odszkodowanie od hektara. Za 40 118 ha otrzymają przeszło 8 mln zł, a razem poszkodowani przez suszę rolnicy z powiatu mławskiego – ok. 8,7 mln zł pomocy.
Pieniądze miały być wypłacane od 10 października. – Wypłaty się opóźniają, ale będą lada dzień – zapewnia kierownik Bagiński.

el

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz