Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Zawkrze zarządzenie wspólnotami
Logo

Mławska pielgrzymka do żuromińskiego sanktuarium


slider_3Ponad 200 osób z dekanatu mławskiego, mimo niesprzyjającej pogody wyruszyło pieszo do żuromińskiego sanktuarium.

Jak co roku pielgrzymkę organizowała parafia św. Rodziny w Mławie. Grupa ok. 200 osób z całego dekanatu mławskiego wyruszyła w sobotę wczesnym rankiem spod kościoła pw. MB Fatimskiej w Mławie. Mieli do pokonania trasę 36 km. W sobotę pielgrzymi uczestniczyli w Nieszporach i Mszy św. o godz. 18.00. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 13 września. O godz. 12.00 J. E. Ks. Bp. Roman Marcinkowski odprawił uroczystą Mszę świętą, poświęcił wieńce dożynkowe oraz nowe ziarno przeznaczone na nowy zasiew.

Obraz czczony w żuromińskim sanktuarium pochodzi prawdopodobnie z końca XVII w. i przedstawia postać Maryi z Dzieciątkiem Jezus, wyciągającą rękę do św. Antoniego z Padwy.
Historia opowiada, że obraz trafił do mieszkającego w Żurominie rolnika. Rolnik o nazwisku Bloch schował obraz do skrzyni w obawie przed profanacją Szwedów. Zauważył jednak, że ze skrzyni wydobywa się nadzwyczajna jasność. Biskup płocki Ludwik Bartłomiej Załuski stwierdził cudowność zjawisk i od tego czasu datuje się kult obrazu MB Żuromińskiej.

Odnowienie dawnego kultu stanowiła koronacja obrazu koronami papieskimi, dokonana przez Prymasa Polski, kard. Józef Glempa 10 września 2000 r.

Red.

Pin It
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz