Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Święto 5. Mazowieckiej Brygady OT


W ciechanowskich koszarach odbyły się obchody święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej połączone z przysięgą wojskową ponad 115 nowych żołnierzy. W wydarzeniu uczestniczył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk.


Obchody Święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” rozpoczęły się już w piątek (5 lipca). Tego dnia dowództwo, żołnierze oraz pracownicy uczestniczyli w mszy polowej oraz uroczystej zbiórce, podczas której wręczono zasłużonym żołnierzom odznaczenia i wyróżnienia.

Główne uroczystości z okazji 7-lecia Brygady połączone z przysięgą wojskową odbyły się w niedzielę 7 lipca na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie. Przybyli na nią znamienici goście: Dowódca WOT gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, doradca Szefa Sztabu Generalnego – gen. broni Krzysztof Król, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, szkół, a także rodziny przysięgających żołnierzy.

Tego dnia słowa roty wypowiedziało ponad 115 nowych ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich byli uczniowie, studenci, pracownicy lotniska, pracownik stoczni, listonosz, stomatolog, trener judo i prawnik hobbystycznie zajmujący się projektowaniem gier wojennych. Blisko 80% uczestników szkolenia podstawowego w ramach I tury „Wakacji z WOT”, to osoby w wieku 18-20 lat.

Podczas uroczystości Dowódca WOT odczytał list skierowany do mazowieckich terytorialsów przez Ministra Obrony Narodowej, Władysława Kosiniaka Kamysza. Z okazji ich podwójnego Święta wyraził słowa uznania i szacunku dla potrzebnej i ważnej dla społeczeństwa służby, zaangażowania i oddania sprawom obronności oraz pracy na rzecz swojej „małej Ojczyzny”.  Podkreślił również:

Będziecie służyli wsparciem i pomocą ludziom, którzy żyją blisko Was. Znacie ich potrzeby i oczekiwania, znacie tamtejsze okolice; lepiej niż ktokolwiek inny poradzicie sobie z wyzwaniami i ewentualnymi zagrożeniami. Terytorialsi wielokrotnie już udowodnili, że będąc blisko i w stałej gotowości do działania – są najskuteczniejsi i najlepsi.

ŚWIĘTO Z WYRÓŻNIENIAMI

Dowódca płk dr Paweł Lech uhonorował odznaką pamiątkową 5 MBOT Dowódcę WOT, z kolei zastępca Dowódcy Brygady ppłk Grzegorz Podolszański odebrał srebrny medal „Za Długoletnią Służbę” nadany przez Prezydenta RP. Po raz pierwszy nadano Tytuł Honorowy „Zasłużony Żołnierz Obrony Terytorialnej” – otrzymał go sierż. Adam z kompanii szkolnej w Ciechanowie oraz st.kpr. Sylwia z 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie.  Pamiątkowe ryngrafy oraz wyróżnienia otrzymali pracodawcy żołnierzy i firmy wspierające rozwój 5 Mazowieckiej BOT: Cedrob S.A., Norcospectra, Plon i Urodzaj.

PIKNIK WOJSKOWY

Po części oficjalnej zakończonej defiladą pododdziałów i koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia rozpoczął się piknik wojskowy z całą plejadą atrakcji. Były koncerty młodych talentów z Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki, Szkoły Muzycznej w Ciechanowie, Załogi Szklanego Jasia oraz pokaz sztuk walki w wykonaniu żołnierza 5 MBOT – st. szer. Weroniki Krzywnickiej, jak również trening zumby. Na licznie przybyłych gości czekały stoiska i punkty promocyjne, a dla najmłodszych uczestników zorganizowano konkursy, gry i zabawy, m.in. pole minowe, strzelnica ASG, maskowanie i tor przeszkód. Podczas trwania pikniku, goście mogli poczęstować się żołnierską grochówką oraz specjałami przygotowanymi, m.in. przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z regionu.

źródło: 5.MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
woda po pierogach
woda po pierogach
13 dni temu

16sto dyniowe wojko hahahaha….

MRUCZEK
MRUCZEK
15 dni temu

ŻYCIE JEST PIĘKNE ALA CZASAMI BOLI.

Anonim
Anonim
15 dni temu

Kasodojcy jest też prawdziwe wojsko.

Polak z Mławy
Polak z Mławy
15 dni temu
Reply to  Anonim

Ubek się odezwał

Kolo
Kolo
15 dni temu
Reply to  Polak z Mławy

Anonim to UBEK. Tak?

Kolo
Kolo
15 dni temu
Reply to  Anonim

Masz na myśli wojsko w rosji czy w niemczech?

MŁAWIANIN !!!
MŁAWIANIN !!!
13 dni temu
Reply to  Kolo

On sam nie wie co pisze — kazali to napisał taki z niego Polak !!

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x