Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nowa operetka na scenie PSM w Mławie. Zapraszamy


fot.ilustracyjne


Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie zaprasza na kolejną premierę spektaklu operetkowego wystawianego tradycyjnie siłami nauczycieli i uczniów szkoły.

Tym razem będzie ” POLSKA KREW” czeskiego kompozytora Oskara Nedbala, którego 150-lecie urodzin mija w tym roku. Kompozytor ten działał w czasie istnienia monarchii austro-węgierskiej i pozostawał pod wpływem popularnych kompozycji słynnej dynastii Straussów. „Polska krew” do libretta Leo Steina miała swoją premierę w Wiedniu w 1913 roku. Wystawiona była kilkakrotnie w Polsce, w teatrach muzycznych Krakowa, Wrocławia, Poznania czy Szczecina. Zgodnie z tytułem muzyka zawiera zapożyczenia z polskich tańców narodowych jak mazur czy krakowiak, ale i obfituje w motywy walca i polki.

Streszczenie libretta :
Jedynym ratunkiem dla tracącego wszystkie pieniądze salonowego lwa i hulaki, hrabiego Bolesława Barańskiego, zwanego przez przyjaciół Bolem, byłby ożenek z bogatą Heleną Zarembianką, córką jego ojca chrzestnego. Bolo ani myśli o tym słyszeć gdyż w oko wpadła mu tancerka Wanda Kwasińska z Opery Warszawskiej, która z kolei jest narzeczoną jego dawnego przyjaciela, hrabiego Popiela. Popiel ma z nim rachunki do wyrównania gdyż każda jego narzeczona była uwodzona przez Bola. Z kolei w rozmowie z ojcem Heleny Bolo znieważa ją mówiąc, że wolałby poślubić pierwszą lepszą wieśniaczkę. Oburzona Helena postanawia dać mu nauczkę : przebiera się za służącą Marynę i doprowadza swoimi rządami w zrujnowanej posiadłości Bola do rozkwitu majątku przy okazji rozkochując Bola w sobie.
Czy wszystko skończy się dobrze? Co na to Wanda? Czy Popiel wreszcie się ożeni? Tego dowiecie się Państwo na spektaklach, na które serdecznie zapraszamy !!!!

Niedziela 28 kwietnia godz. 17:00
Czwartek 30 maja (Boże Ciało) godz. 18:00

Wejściówki do nabycia w bibliotece szkoły muzycznej od czwartku, 18 kwietnia, w godzinach jej otwarcia podanych na plakacie

OBSADA:

HRABIA BOLESŁAW „BOLO” BARAŃSKI – MIKOŁAJ SIEMION, JAKUB BALIŃSKI (gościnnie)

HELENA ZAREMBIANKA – ALEKSANDRA MIZERIA

HRABIA BRONISŁAW POPIEL – MATEUSZ KUMIŃSKI, MICHAŁ PRZETAKOWSKI (gościnnie)

WANDA KWASIŃSKA, tancerka – MARTA SKIBIŃSKA, IZABELA MIŁOSZEWSKA

JADWIGA PAWŁOWA, jej matka – DOMINIKA KULCZYŃSKA, JUSTYNA TADRZYŃSKA

JAN ZAREMBA, ojciec Heleny – FILIP WESOŁOWSKI

Przyjaciele Bola :

MIRSKI – PIOTR OKOŃ

WOLEŃSKI – MICHAŁ PRZETAKOWSKI, MATEUSZ KUMIŃSKI, RAFAŁ BRANCZEWSKI  

GÓRSKI – FRANCISZEK RZEPLIŃSKI

HRABIA NAPOLSKI – DOMINIK MORAWSKI

HRABINA NAPOLSKA – KAROLINA FALKOWSKA, ZUZANNA ZAKRZEWSKA

BARONOWA DRYGALSKA – AMELIA KRUPA, ZUZANNA SZPARA

PANNY NA BALU – LENA BARTKOWSKA, VIKTORIIA MALETSKA

POMOCNICY KOMORNIKA – RAFAŁ BRANCZEWSKI, DAWID KUMIŃSKI

DZIEWCZĘTA W MAJĄTKU BOLA – LENA BARTKOWSKA, KAROLINA FALKOWSKA, AMELIA KRUPA, VIKTORIIA MALETSKA, ZUZANNA SZPARA, ZUZANNA ZAKRZEWSKA

REŻYSERIA : MICHAŁ GOGOLEWSKI
CHOREOGRAFIA I PRODUKCJA SPEKTAKLU : ANNA CHOCHOLSKA
SCENOGRAFIA : ANNA CHOCHOLSKA, KAROLINA FALKOWSKA
OPRACOWANIE PODKŁADÓW MUZYCZNYCH : JAKUB BALIŃSKI
OBSŁUGA TECHNICZNA SPEKTAKLU : RAFAŁ BRANCZEWSKI, DAWID KUMIŃSKI

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Bloody Mary
Bloody Mary
1 miesiąc temu

Super. Szczególne wyrazy uznania dla
p. Michała Gogolewskiego, który ustanowił piękną tradycję corocznego wystawiania operetek. Od kilku lat (będąc już na emeryturze) jestem mieszkanką Mławy i z niecierpliwością oczekuję kolejnej premiery. Tytaniczna praca reżysera i dbałość o szczegóły budzi mój podziw i szacunek. PSM jest prawdziwym ośrodkiem kultury w mieście. Ogromny szacunek dla uczniów, którzy występują i w ten sposób się rozwijają artystycznie- myślę, że nie wszyscy są z wydziału wokalnego, a mimo to grają w przedstawieniu. Myślę, że p. Gogolewski zasłużył na miano Mławianina Roku.
Kawał, jak zwykle, dobrej roboty.
Powodzenia!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x