Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Szkolenie z ratownictwa pola walki w ramach projektu „WOMEN OF NATO”


Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z sojuszniczkami z Batalionowej Grupy Bojowej NATO przeszkolili uczniów klas mundurowych z ratownictwa pola walki. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Women of NATO”.


W marcu ubiegłego roku 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zainaugurowała międzynarodową konferencją projekt „Women of NATO”. Jego głównym założeniem było stworzenie dodatkowej przestrzeni do wymiany doświadczeń między kobietami-żołnierzami służącymi w 5MBOT, a stacjonującymi w Bemowie Piskim w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO – reprezentantkami armii: USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji oraz Rumunii. Wspólne przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwalają na doskonalenie interoperacyjności, poznawanie różnych aspektów służby wojskowej kobiet w innych armiach świata, a także zwiększanie świadomości społeczeństwa w tym zakresie.

W środę 21 lutego br. w hali sportowej MOSIR w Ciechanowie żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT wspólnie z sojuszniczkami z Bemowa Piskiego przeprowadzili szkolenie „Ratownika Pola Walki”. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszono uczniów klas mundurowych z I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie.

Celem szkolenia w międzynarodowym gronie, było zaznajomienie młodzieży z wybranymi elementami ratownictwa pola walki, a także zaprezentowanie wyposażenia będącego na wyposażeniu Terytorialsów i sojuszników z Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

–  Szkolenie medyczne jest bardzo istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej, ponieważ wyciągając wnioski z wojny za naszą wschodnią granicą widzimy, jak istotne jest przygotowanie żołnierzy do udzielania pierwszej pomocy. Umiejętności i wiedza, jaką przekazaliśmy podczas szkolenia uczniom klas mundurowych może im się przydać nie tylko w murach szkoły, czy w wojsku, ale również w życiu codziennym będą potrafili odpowiednio zareagować, pomóc, a tym samym uratować ludzkie zdrowie i życie. – powiedział płk dr Paweł Lech, dowódca 5 Mazowieckiej Brygady OT

Kadeci pod okiem doświadczonych żołnierzy 5MBOT oraz kobiet-żołnierzy z Bemowa Piskiego – którzy specjalizują się w tej dziedzinie – przećwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową, tamowanie krwotoków, zabezpieczanie złamań, bandażowanie ran oraz zakładanie stazy. Dla odwzorowania realistycznych efektów różnych wypadków – zastosowano sztuczną krew oraz fantomy.

Jak podkreśla sierż. Tillley, która prowadziła punkt nauczania medyków armii USA:

–  Szkolenia między żołnierzami NATO prowadzą do wymiany doświadczeń i uczą wzajemnej współpracy. Dzięki takim inicjatywom, jak dzisiejsze – również uczniowie mieli okazję zobaczyć,  jak wygląda ratownictwo pola walki w Polsce, a jak w innych armiach.

źródło i fot. 5. MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 3 votes
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ryjfyjh
Ryjfyjh
1 miesiąc temu

i tak tam gdzie będzie faktyczne zagrożenie wyślą faceta.
Teraz wiecie dlaczego kobiety trochę mniej zarabiają.

Mikrus
Mikrus
1 miesiąc temu

Przywrócić przysposobienie obronne i zasadniczą służbę jakieś formie. Plus powolowanie struktur obrony cywilnej . A tabletka dzień po i dzieci z probówki ważniejsze.

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu
Reply to  Mikrus

Tak masz rację trzeba to przywrócić, a także przywrócić zasadnicza służbę wojskową. Jakoś przez 8 lat piskomuchy tego nie zrobili tylko powołali jakiś darmozjadów. A tabletka dzień po jest też ważna

Mikrus
Mikrus
1 miesiąc temu
Reply to  Anonim

Piskomuchow już nie ma i nie będzie, a wydumane problemy platformersów i ich suwerenów są z czapy.

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu
Reply to  Mikrus

A ja nie wiem kto popiera faszystów z komfy. I dlaczego ktoś to sponsoruje.

Mlawianka
Mlawianka
1 miesiąc temu
Reply to  Mikrus

Jedno przedsięwzięcie nie wyklucza drugiego. Ratownictwo w Ciechanowie ma już swoją tradycję. W Mławie „debaty,” które nie wnoszą

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x