Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tokarczuk zamiast Jana Pawła II. MEN zaproponowało zmiany podstawy programowej


Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło prekonsultacje zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego i zachęca do przesyłania uwag i opinii.  Do 19 lutego 2024 r.  eksperci, nauczyciele, rodzice, uczniowie mogą zgłaszać swoje uwagi, wypełniając stosowny formularz.


„Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie” – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zmiany obejmują następujące przedmioty:

Szkoła podstawowa (klasa IV–VIII) – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka.

Liceum ogólnokształcące, Technikum – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki.

Branżowa szkoła I stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka.

Branżowa szkoła II stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, matematyka, informatyka.

„Ze względu na planowaną w przyszłości kompleksową reformę programową proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na ograniczeniu zakresu wymagań określonych w podstawie programowej z 2017 i 2018 r., tak aby od 1 września 2024 r. mogły objąć wszystkich uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (lo, tech., bs I i bs II) oraz nie skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych”- czytamy.

Udostępnione dokumenty zawierają wszystkie wymagania określone w podstawie z 2017 i 2018 r., w których proponowane zmiany zostały oznaczone:

przekreśleniem i kolorem czerwonym – treści nauczania, które eksperci proponują wykreślić z obecnie obowiązującej podstawy programowej,

kolorem fioletowym – inne zmiany o charakterze porządkującym lub redakcyjnym, które eksperci proponują wprowadzić w obecnie obowiązującej podstawie programowej,

w przypadku przedmiotów: język łaciński , język łaciński i kultura antyczna, historia oraz wiedza o społeczeństwie zmiany wprowadzone są z użyciem trybu śledź zmiany.

I tak: z biologii wyrzucono większość zagadnień dotyczących gatunków rzadkich i egzotycznych; z języka polskiego wyrzucono część lektur m.in. Katarynkę, Konrada Wallenroda, Romeo i Julię, lektury takie jak Pan Tadeusz, Chłopi czy W pustyni i w puszczy pozostaną tylko we fragmentach, zniknęły dzieła napisane przez Jana Pawła II, pojawiła się za to Olga Tokarczuk.

Chemia: ogół tematów i zagadnień podobny, usunięto część tzw. pamięciówki do opanowania; niewielkie zmiany czekają też fizykę – ograniczono niektóre wymagania szczegółowe; w informatyce znajdziemy mniej tematów o historii komputerów, więcej o nowej technologii.

Obniżono o pół stopnia poziom biegłości językowej z języka nowożytnego.

Spore zmiany czekają geografię i historię – w tym ostatnim zmniejszono szczegółowość niektórych wydarzeń, sporo poskracano w najstarszej historii, ale zmian nie brakuje także w historii najnowszej, część z nich budzi spore kontrowersje.

Z matematyki w klasach IV – VI zespół przeformułował zagadnienia dotyczące operacji na ułamkach dziesiętnych, co ma prowadzić do zmniejszenia obłożenia uczniów ćwiczeniami rachunkowymi, które „są zbędne w dobie użycia kalkulatorów”. W szkole ponadpodstawowej dokonano przede wszystkim rewizji zapisów w związku z niejasnościami interpretacyjnymi.

Z dokumentami można zapoznać się na stronie www.gov.pl/web/edukacja

Nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa wejdzie w życie 2 lata później – od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu

Tokarczuk na lekturę, to pomylony pomysł. To książki dla studentów i dorosłych,

zetde
zetde
1 miesiąc temu

Tokarczuk dostała Nobla. Lubię książki Tokarczuk. Zacząłem czytać Tokarczuk jeszcze w latach 90tych, zanim zrobiło się o niej głośno i zanim dostała pierwszą nagrodę NIKE za „Prawieka i inne czasy”(ach ta cudowna scena, w której Matka Boska z obrazu w kościele gada do psa, który wpadł i buszuje w koszykach wielkanocnych pod ołtarzem, albo proboszcz, która latami walczy z rzeką i złorzeczy jej gdy po raz kolejny wiosną zalewa jego łąkę). Przeczytałem wszystkie jej książki i to niejednokrotnie. Moja ulubiona to „Anna In w grobowcach świata”. Jest dla mnie od lat najważniejszą polską pisarką. Uważam, że książki Tokarczuk NIE POWINNY wchodzić do wykazu lektur obowiązkowych, trudno mi sobie wyobrazić, który tytuł nadawałby się na lekturę obowiązkową i jaki koncept za taki pomysłem stoi. Sam Nobel to nie jest argument, czego dowodzi fakt, że powieść innego polskiego noblisty, Chłopi Reymonta, ma właśnie z wykazu lektur wylecieć.

Ricz
Ricz
1 miesiąc temu

Rycie beretów ciąg dalszy . Pigułki po , invitro i ministra od spraw ŕównosci. Rolnictwo leży, cpk,obronność to są tematy priorytetowe tak wiem pisiory zwaliły sprawę i trzeba odkręcać .

B ! Aczny OBSERWATOR !!
B ! Aczny OBSERWATOR !!
1 miesiąc temu
Reply to  Ricz

W pierwszej kolejności to koniecznie po pisiorach trzeba dużo rzeczy odkręcić i naprawić — ale najważniejsze jest to aby odkręcić przekaz medialny aby zmienić takich osobników jak ty — bo ten pisowski przekaz przez 8 lat –tak zrył ci beret że nie kontaktujesz i nie nadązasz z zmanami

oslodkanaiwnosci
oslodkanaiwnosci
1 miesiąc temu
Reply to  Ricz

Nic nie bedzie odkrecane, beda tylko zmiany na naszych co juz sie dzieje i kolejne odpaly zeby gawiedz miala o czym dyskutowac. Reszte sie uwali albo bedzie sie ciagnelo ekspertyzy tak jak bylo to z ta slynna fregata Gawron ktora zostala motorowką 🙂

Anonim
Anonim
1 miesiąc temu
Reply to  Ricz

Dobrze, że jesteś świadomy tego co narozrabiały pisiory. Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z ich wałów.

Do Rycz:)
Do Rycz:)
1 miesiąc temu
Reply to  Ricz

Rolnictwo, to jest jedyna dziedzina gospodarki, gdzie podatnik finansuje przedsiębiorcę aby ten nie upadł. Nie mamy rąk do pracy w przedsiębiorstwach i największa ilość gospodarstw rolniczych w całej unii. Pigułka dzień po dla kobiet, jest wynikiem sprzedaży viagry dla mężczyzn. Nie widzę powodu aby jedno lub drugie miało być niedostępne. Z CPK poczekajmy, bo oczywiście jest potrzebne z różnych względów. Obronność, tu trzeba podkreślić, że poprzedni rząd zrobił co mógł i kupił co mógł na całym świecie. Średnio widzę dostawy części z Korei do samolotów w czasie konfliktu ale innej opcji nie było. Nie ma idealnego rządu, tak jak idealnej polityki ale TVP było NIE DO PRZYJĘCIA, coraz większe zaangażowanie kościoła w politykę również a skok na kasę pod koniec rządów, to antypolskie działanie, za które w normalnym państwie z normalnym wymiarem sprawiedliwości i NORMALNYMI WYBORCAMI, całe to towarzystwo musiało by skorzystać z prawa łaski Prezydenta RP.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x