Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Sejmik Mazowsza inwestuje w sport dzieci


Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Problem dotyczy aż 32 proc. najmłodszych w wieku 7-9 lat. Skalę widać również lokalnie. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości najbardziej są narażeni uczniowie z województwa mazowieckiego. W profilaktyce i leczeniu dużą rolę odgrywa ruch, dlatego sejmik Mazowsza szuka rozwiązań, aby zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej. Jednym z nich jest dofinansowanie budowy lub remontu boisk, sal gimnastycznych czy hal sportowych.

5 mln zł na inwestycje sportowe

W ramach programu „Mazowsze dla sportu 2023” sejmik województwa przeznaczył 5 mln zł na budowę lub modernizację bazy sportowej w subregionie ciechanowskim. Dofinansowanie obejmie 25 inwestycji.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik, program „Mazowsze dla sportu” daje samorządom duże możliwości. – Każda gmina ma inne potrzeby inwestycyjne. Jesteśmy tego świadomi. Dlatego tworząc ten program, nie ograniczaliśmy naszego wsparcia do konkretnego typu działań. W rezultacie samorządy mogą zrealizować najpilniejsze projekty i przeznaczyć dofinansowanie na wybudowanie zupełnie nowych obiektów sportowych albo tchnąć nowe życie w istniejące boiska czy hale sportowe.

Program prosty i przystępny

To już szósta edycja programu, a zainteresowanie dofinansowaniem nie słabnie. Tylko w ubiegłym roku dzięki wsparciu Sejmiku Województwa Mazowieckiego udało się zrealizować prawie 200 inwestycji, co podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – W tym roku dojdzie kolejnych 219 projektów, na które z niecierpliwością czekają mieszkańcy. Przeznaczyliśmy na nie 50 mln zł.

W całym regionie przybędzie miejsc, w których będzie można zadbać o kondycję i zdrowie. – Radni województwa mazowieckiego będą nadal wspierać lokalne społeczności w tym zakresie. Chcemy, aby mieszkańcy korzystali z atrakcyjnych obiektów i mogli rozwijać talenty sportowe – zaznacza wiceprzewodniczący sejmiku województwa Marcin Podsędek.

Atrakcyjne lekcje WF-u

Prace będą prowadzone m.in. na boiskach szkolnych i w salach gimnastycznych. To dobra wiadomość szczególnie dla uczniów, którzy korzystają z tych obiektów każdego dnia w ramach lekcji wychowania fizycznego czy treningów. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza zostaną wyremontowane boiska przy szkołach m.in. w Wiśniewie, Raciążu czy Bieżuniu. Powstaną też nowe boiska w miejscowościach: Latonice, Dunaj, Kuczbork-Osada czy Opinogóra Górna.

Radny województwa Konrad Wojnarowski zwraca uwagę, że prace będą prowadzone też w salach gimnastycznych. – Często są to obiekty bardzo wysłużone. Wymagają modernizacji, wymiany podłóg, oświetlenia. To są podstawowe działania, które należy podjąć, aby ta infrastruktura mogła spełniać swoje funkcje i zachęcać młodzież do ćwiczeń. Tego typu inwestycje będą prowadzone chociażby w Bądkowie, Ciechanowie czy Grudusku.

Lepsza baza sportowa

Dotacje objęły obiekty ogólnodostępne, zwłaszcza te, które umożliwiają uprawianie sportu oraz rekreację i integrację lokalnych społeczności. Modernizację przejdzie część sanitarna w krytej pływalni w Płońsku, stadion sportowy w Glinojecku czy hale sportowe w Ciechanowie. Skorzystają też fani skateparków i pumptracków – takie inwestycje będą realizowane w Obrytem, Pułtusku czy Radzanowie. Miłośnicy treningów „pod chmurką” będą mogli korzystać z nowych siłowni plenerowych, które powstaną w Nowym Sarnowie i Dąbrówkach. Pełną listę dofinansowanych projektów można znaleźć na stronie internetowej mazovia.pl.

Widoczne efekty

Program już przynosi wymierne efekty w postaci lepszego dostępu do różnego rodzaju rekreacji i nowoczesnej infrastruktury nie tylko w miastach, lecz także na terenach wiejskich. Przekazane środki pomogły samorządom stworzyć całkiem nowe obiekty i poprawić warunki w już istniejących, np. zamontować oświetlenie, wymienić nawierzchnię, dobudować zaplecze sanitarno-szatniowe itp.

 

Artykuł zewnętrzny

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]