Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

ZUPA RYBNA W ODESSIE – monodram o Janie Karskim w MDK. Bezpłatne wejściówki


Instytut Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na monodram Sebastiana Rysia poświęcony Janowi Karskiemu – polskiemu emisariuszowi. Spektakl odbędzie się 30 października o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Mławie. W dniu następnym organizowany jest pokaz dla szkół. Bezpłatne wejściówki będą do odbioru w kasie kina przy ul. Stary Rynek 13. Przyjmujemy też rezerwacje mailowe: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl


Zupa rybna w Odessie to historia wojennych losów najsłynniejszego polskiego emisariusza – Jana Karskiego. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca. Świat dramatu Zupy rybnej w Odessie to rzeczywistość, w której blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. To dzięki niemu miliony żyjących to dziś niedoszłe ofiary Holocaustu.

Zupa rybna w Odessie to wyjątkowy w formie zapis wojennej drogi Karskiego autorstwa Sebastiana Rysia, aktora, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego dziadek – Zbigniew Ryś – oficer i kurier Armii Krajowej, pseudonim „Fantom”, w 1940 roku był dowódcą udanej Akcji „S” polegającej na uwolnieniu Jana Karskiego z nowosądeckiego szpitala, po tym jak trafił tam, doświadczywszy tortur z rąk gestapo. W akcję zaangażowana była również siostra Zbigniewa Rysia – Zofia. W stroju zakonnicy zdołała dostać się do szpitala i nawiązać kontakt z Karskim. Po wojnie Zofia Rysiówna była jedną z największych aktorek XX wieku w Polsce.

Opowieść o losach Jana Karskiego to wspólna wędrówka bohatera spektaklu i obecnych świadków na sali. Śledząc jego losy, poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.

Twórcy monodramu:

Autor: Szymon Bogacz

Reżyseria: Julia Mark

Ruch sceniczny: Piotr Świtalski

Występuje: Sebastian Ryś

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x