Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Oszuści w akcji. Okradli seniorów „na wypadek” i zbiórkę odzieży


fot. ilustracyjne


W ostatnim czasie wzmogły się znowu próby oszustw szczególnie wobec seniorów na naszym terenie. Policja sąsiednich powiatów informuje, że niestety były one skuteczne. 90-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego straciła oszukana metodą „na wypadek” 40 tys. zł, z kolei 88-letniemu mieszkańcowi gminy Baboszewo skradziono 2 tys. pod pretekstem zbiórki odzieży.

90-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego padła ofiarą oszustów, którzy zadzwonili do niej na telefon stacjonarny. Kobieta straciła 40 tys. złotych, chcąc pomóc córce, która rzekomo spowodowała wypadek i potrzebowała pilnie pieniędzy na kaucję i kosztowne leczenie. Ta próba oszustwa była niestety skuteczna, ale nie byłą jedyną. W ostatnich dniach  ciechanowscy policjanci otrzymali kilka innych zgłoszeń o podobnych próbach wyłudzenia pieniędzy min. metodą „na policjanta”, „na wypadek”, „na członka rodziny”.

3 października do 90-letniej mieszkanki powiatu ciechanowskiego zadzwoniła na numer stacjonarny kobieta, która poinformowała, że jej córka miała wypadek i jest w ciężkim stanie. Rozmówczyni przekonywała seniorkę, że córka nie może się w tej chwili z nią skontaktować, gdyż jest przesłuchiwana przez prokuratora. Powiedziała też, że konieczna jest wpłata pieniędzy na kaucję i kosztowne leczenie. 90-latka chcąc pomóc córce, przygotowała wszystkie oszczędności, które miała w domu tj. 40 tys. złotych. Oszustka poleciła kobiecie spakować pieniądze i przekazać je „pracownikowi kancelarii adwokackiej”. Kilka minut później do drzwi mieszkania seniorki zapukał mężczyzna, któremu kobieta, zgodnie z instrukcjami, przekazała pieniądze. 90-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego zdziwiła się, gdy córka wróciła do domu cała i zdrowa. Okazało się, że żadnego wypadku nie było. Wtedy seniorka uświadomiła sobie, że padła ofiarą oszustwa i poinformowała o całym zdarzeniu policję.

Również 3 października na teren jednej z posesji w gm. Baboszewo wjechał samochód osobowy w ciemnym kolorze, którym prawdopodobnie podróżowały dwie kobiety i mężczyzna. W tym czasie 88-letni właściciel posesji rozmawiał z sąsiadami, stojąc niedaleko od domu. Gdy poszedł sprawdzić, kto do niego przyjechał, przy drzwiach wejściowych do budynku zauważył nieznaną mu kobietę. Poprosiła ona starszego pana o szklankę wody z cukrem, gdyż jak twierdziła, źle się czuje, a ma cukrzycę. Po chwili, za seniorem i nieznajomą, do domu weszła kolejna kobieta. Powiedziała, że zbierają ubrania dla osób potrzebujących. Gdy 88-latek oświadczył, że nic nie ma do przekazania, obie wyszły, wsiadły do samochodu i odjechały. Cała sytuacja zaniepokoiła starszego pana i postanowił sprawdzić, czy nic z jego domu nie zginęło. Niestety okazało się, że w portfelu, który leżał w znanym mu miejscu, brakuje pieniędzy. Senior stracił 2 tys. zł.

Policja po raz kolejny ostrzega i przypomina jak nie stać się ofiarą oszustwa:

należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny, znajomego, policjanta, adwokata i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;

zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”; weryfikuj, czy faktycznie doszło do zdarzenia, o którym informuje cię osoba w słuchawce telefonu;

nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;

nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,

nie ulegaj presji, jaką wywiera telefoniczny rozmówca;

pamiętaj, że policja, prokuratura nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie prosi też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie,

o każdej próbie wyłudzenia pieniędzy poinformuj Policję!

Apelujemy również do osób młodych-informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Policjanci ostrzegają, by nie wpuszczać do domów i mieszkań obcych osób, które niekoniecznie mają uczciwe zamiary. Przestępcy mają różne metody działania i mogą próbować wejść do naszych domostw pod różnymi pretekstami np. z prośbą o wodę, sprzedaż w atrakcyjnych cenach różnych przedmiotów, podając się za osoby urzędowe np. listonosza, policjanta, pracownika ZUS-u, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji.

Warto zamykać bramy wjazdowe na posesję, furtki, drzwi, nawet gdy tylko na chwilę wychodzimy do ogrodu, na pobliskie pole, czy do sąsiada. Wjeżdżając bezpośrednio na teren posesji, przestępcy mają łatwiejszy dostęp do naszego mienia. Mogą nawet w taki sposób robić rozpoznanie, by w bliskiej przyszłości włamać się do domu i go okraść.

Każdego nieznajomego, który odwiedza nasze miejsce zamieszkania, powinniśmy traktować z dużym dystansem i nieufnością.

Jeśli cokolwiek wzbudzi Państwa niepokój lub wątpliwości co do tożsamości osób, które pod jakimś pretekstem próbują wejść do Waszego domu, natychmiast informujcie Policję.

źródło: KPP Ciechanów/ KPP Płońsk

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Bartłomiej
Bartłomiej
1 miesiąc temu

Jakim trzeba być bydlakiem żeby okradać seniorów. Obrzydli są sprawcy takiego złodziejstwa.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x