Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Żołnierze 5 MBOT z sojusznikami NATO na Norwegian Foot March


17.08.2023 Bemowo Piskie.
Norwegian Foot March.
Udział żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
FOT.DWOT


Trzydziestokilometrowa trasa, 11 kilogramów obciążenia, a do tego reżim czasowy – żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej razem z sojusznikami Batalionowej Grupy Bojowej NATO ponownie zmierzyli się z Norwegian Foot March. 

W środę, 17 sierpnia ponad 100 żołnierzy wystartowało w Norwegian Foot March. Z wyczerpującym marszobiegiem zmierzyli się kolejny raz żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT oraz sojusznicy NATO z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Organizatorem sportowej rywalizacji byli amerykańscy żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej eFP Poland, na co dzień stacjonujący w Bemowie Piskim.

Przygotowania do 30 kilometrowego marszobiegu o odznakę norweskiej armii rozpoczęły się o godzinie 2 w nocy sprawdzeniem ekwipunku i norm wagowych plecaka. Każdy żołnierz pokonywał trasę w umundurowaniu polowym z 11 kilogramowym obciążeniem, z którym musiał dotrzeć na metę.

Żołnierze wystartowali o godzinie 4 nad ranem. Podczas marszu zmierzyli się nie tylko z wymagającym terenem, wysoką temperaturą, ale też z czynnikami ludzkimi – z bólem, zmęczeniem i kontuzjami.

Marsz zweryfikował nasze możliwości psycho-fizyczne, wytrwałość i przede wszystkim umiejętność dysponowania własnymi siłami. Pokonywaliśmy trasę wspólnie z żołnierzami innych państw NATO, dopingowaliśmy siebie nawzajem, ale w chwilach zwątpienia największą motywacją dotarcia do celu była biało-czerwona na ramieniu. – powiedział kpr. Michał z 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie.

17.08.2023 Bemowo Piskie.
Norwegian Foot March.
Udział żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
FOT.DWOT

Wśród uczestników wydarzenia, były również kobiety. Z sukcesem ukończyła marsz norweski szer. Monika z 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego, która zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet, pokonując dystans 30 kilometrów w czasie 4 h 28 min. Z kolei kpt. Arkadiusz z 5 Mazowieckiej Brygady OT przekroczył metę po 3 h 47 min. i uplasował się na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej mężczyzn. Wszyscy uczestnicy z 5MBOT ukończyli marsz w określonym reżimie czasowym. Otrzymają oni certyfikat z Ambasady Norwegii oraz pamiątkową odznakę.

***

Norwegian Foot March to prestiżowy marszobieg organizowany przez Norweskie Siły Zbrojne na całym świecie. Historia tego przedsięwzięcia sięga roku 1915. Działania zbrojne I wojny światowej były impulsem dla żołnierzy norweskich do zorganizowania swoistego testu wytrzymałości fizycznej. Głównym założeniem marszu było przeszkolenie żołnierzy z szybkiego przemieszczania większych jednostek wojskowych na duże odległości w sposób, który zagwarantuje im gotowość do walki nawet po pokonaniu wielu kilometrów z plecakiem i pełnym uzbrojeniem. Obecnie Norwegian Foot March organizowany jest w ramach propagowania aktywności fizycznej w formie marszu wśród personelu wojskowego i cywilnego.

źródło i fot. 5 MBOT

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
3 miesięcy temu

No, no, no. Uuuu. Ciekawe czy termometry że sobą zabrali jako podstawowy ekwipunek.

JaM
JaM
3 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Brawo terytorialsi!!

Zenek
Zenek
3 miesięcy temu
Reply to  JaM

A kierowca autobusu wstał i zaczął klaskać.

zdziwiony
zdziwiony
3 miesięcy temu

Hej Anonim. Zaspałeś?

Anonim
Anonim
3 miesięcy temu
Reply to  zdziwiony

O trochę się spóźniłem. Mam ważniejsze sprawy niż biegać z termometrem.

Last edited 3 miesięcy temu by Anonim
Sic
Sic
3 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Nie zaspał tylko zachlał , pisali Ci żebyś odstawił alko

Anonim
Anonim
3 miesięcy temu
Reply to  Sic

Jak zachlalem to za swoje, a nie tak jak kasodojcy za nasze.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x