Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Potrzebne i inspirujące konferencje – odmienne tematy i grupy odbiorców.


Powiatowy Urząd Pracy w Mławie zorganizował dwie interesujące konferencje. Pierwsza odbyła się 13 czerwca, dotyczyła aktywizacji zawodowej i społecznej seniorów. Druga, która odbyła się dzień później, prezentowała m.in. główne założenia rządowego programu Za Życiem oraz możliwości finansowego wsparcia dla przedsiębiorców.


W konferencji 13 czerwca wzięli udział seniorzy oraz przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i klubów aktywnie wspierających integrację zawodową i społeczną. Otwarcia spotkania dokonali Starosta Mławski Jerzy Rakowski oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Witold Żerański podkreślając istotę organizacji konferencji, która odbyła się pod hasłem Aktywny senior XXI wieku. Następnie pracownicy PUP przedstawili aktualną sytuację seniorów na lokalnym rynku pracy oraz omówili sytuację społeczno-zawodową seniorów w innych państwach europejskich. Prelegenci głównie skoncentrowali się jednak na zaprezentowaniu możliwości wsparcia oferowanych przez tutejszy urząd. Wyjaśnili na czym polega i jakie zadania realizuje Mławskie Centrum Aktywizacji Seniora. Następnie głos zabrali zaproszeni prelegenci z: Policji, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Klubu Seniora Pogodny Uśmiech, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS. Uczestnicy dowiedzieli się   jak różne formy zarobkowania wpływają na zobowiązania ubezpieczeniowe seniorów, w jaki sposób monitorować konto i załatwiać sprawy z każdego miejsca na świecie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Seniorzy uzyskali również szczegółowe informacje o korzyściach wynikających z posiadania mLegitymacji. Ponadto zapoznali się z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Trzeciego Wieku i działaniami jakie oferuje stowarzyszenie AS. Aby uatrakcyjnić spotkanie przedstawiono również harmonogram spotkań kulturalno- integracyjnych na najbliższy czas.

Istotnym punktem spotkania była prelekcja dotycząca bezpieczeństwa seniorów. Asp. sztab. Anna Pawłowska z Komendy Powiatowej Policji w Mławie przedstawiła jakich podstępów i metod używają oszuści, aby wyłudzić dane lub pieniądze od nieświadomych zagrożenia seniorów. Podkreśliła jak ważne jest zachowanie czujności wobec nieznanych osób, które chcą wejść do ich domu lub telefonują podszywając się pod członków rodziny czy przedstawicieli instytucji cieszących się ogólnym zaufaniem społeczeństwa tj. policja czy bank.

Po części oficjalnej organizatorzy podziękowali uczestnikom za udział i zaprosili do skorzystania z indywidualnych konsultacji przy punkcie informacyjnym mławskiego ZUS-u. Następnie uczestnicy mogli wymienić się spostrzeżeniami ze spotkania podczas luźnych rozmów prowadzonych na sali.

Dyrektor podkreślił, że to początek spotkań organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy. Promując Mławskie Centrum Aktywizacji Seniora urząd planuje zorganizować kolejne spotkania w celu zwiększenia świadomości seniorów w kontekście zatrudnienia, bezpieczeństwa, zdrowia oraz integracji społecznej.

Do innej grupy odbiorców była skierowana konferencja Możliwości i wyzwanie kluczem do sukcesu przedsiębiorcy zorganizowana 14 czerwca. Na spotkaniu przybliżono główne założenia rządowego programu Za Życiem, omówiono najnowsze zmiany w Kodeksie Pracy, również te w odniesieniu do zatrudniania cudzoziemców oraz zaprezentowano finansowe możliwości wsparcia przedsiębiorców ze środków krajowych i unijnych.

Otwierający konferencję Starosta Mławski przypomniał o celowości tego typu spotkań, podkreślając jak istotne jest otwieranie się na rozwój firmy oraz nowe możliwości finansowania. Pierwszym punktem spotkania było wystąpienie pracowników urzędu, którzy przedstawili aktualną sytuację na lokalnym rynku pracy oraz szczegółowo omówili działania wspierające zatrudnienie opiekunów osób niepełnosprawnych zgodnie z założeniami programu Za Życiem. Następnie omówiono najnowsze zmiany związane z legalizacją zatrudnienia cudzoziemców. Przedstawicielka Oddziału Ciechanowskiego Okręgowego Inspektoratu Pracy omówiła najważniejsze zmiany w Kodeksie Pracy, które weszły w życie w tym roku zwracając uwagę na znaczny wzrost kar w przypadku wykrycia nieprawidłowości w przedsiębiorstwie. Z kolei przedstawiciel Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych podkreślił, że w dzisiejszych czasach należy korzystać z możliwości rozwoju firmy przy wsparciu środków unijnych. Zaprezentował również siatkę punktów konsultacyjnych, w których przedsiębiorcy mogą skorzystać z porad. Program wsparcia finansowego Polska Strefa Inwestycji, omówił przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który zachęcał zgromadzonych do nowych inwestycji w rozwój firmy, dzięki którym będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Podkreślił również, że jako nowe inwestycje rozumie się nie tylko utworzenie nowego zakładu, ale również przejęcie już zamkniętego, wprowadzenie nowego produktu, zmiana procesu produkcyjnego lub zwiększenie produkcji w zakładach produkcyjnych. Przedstawicielka Mazowieckiego Funduszu Pożyczkowego omówiła zakres i korzyści oferowanego wsparcia finansowego. Podsumowując dotychczasowe działania jednostki zachęcała do nawiązania długoterminowej współpracy.

Na zakończenie spotkania Dyrektor PUP podziękował za przybycie zachęcając do skorzystania z konsultacji indywidualnych na punktach przygotowanych przez prelegentów oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Tematy zaprezentowane na konferencji spotkały się z dużym zainteresowaniem. Uczestnicy spotkania zadawali pytania, notowali, a nawet robili zdjęcia prezentowanym info-grafikom. Dyrektor urzędu zapowiedział, że nastąpi ciąg dalszy podjętej inicjatywy w postaci otwartych punktów konsultacyjnych, w których będzie można skorzystać z porad o podobnej tematyce. Póki co urząd chcąc wesprzeć pracodawców zamierzających zatrudnić osoby niepełnosprawne ogłosił nabór wniosków na refundację wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej ze środków PFRON-u, który będzie trwał do 30 czerwca.

Zainteresowanych bieżącymi informacjami zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie: https://mlawa.praca.gov.pl/rynek-pracy/aktualnosci

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x