Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kolejna porcja wiedzy o naszej lokalnej historii


Wczorajsze seminarium popularno – naukowe „Ziemiaństwo. Z naszego ogródka. Historie lokalne Ziemi Zawkrzeńskiej” to kolejna porcja wiedzy o naszej lokalnej historii. Taki cykl Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe rozpoczęło rok temu opowieścią o niezwykłych życiorysach urodzonych w Turzy Małej braci Lech. Teraz przypomniano nazwiska najbardziej znanych na Zawkrzu ziemian, m.in. Konstantego Tabęckiego, Bronisława Klickiego, Tadeusza i Michała Rudowskich czy Władysława Dębskiego. Jak zapowiada Stowarzyszenie, wczorajsze seminarium stanowi wstęp do szerokiej analizy społeczności ziemiańskiej Zawkrza.


W części wykładowej seminarium usłyszeliśmy wykład dr Bogumiły Umińskiej „Mławscy ziemianie w okresie popowstaniowym”. W nim właśnie przewinęły się nazwiska najbardziej znanych i zasłużonych ziemian, jak Konstantego Tabęckiego, Bronisława Klickiego, Tadeusza Rudowskiego czy Władysława Dębskiego – właściciela dóbr Krzywonoś, którego rodzinny grób znajduje się na cmentarzu w Szydłowie i pozostaje zaniedbany.

O nieco innym aspekcie ziemiaństwa, a mianowicie o ziemiańskich siedzibach, ich architekturze przemianach i funkcjach jakie spełniały mówili: Robert Zaborowski ze Stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe („Siedziby ziemiańskie na Ziemi Zawkrzeńskiej”) oraz Jerzy Piotrowski – kierownik Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu („Od obronnej fortalicji do rezydencji magnackiej w Bieżuniu – geneza, przemiany, właściciele oraz plany na przyszłość”).

Ostatnim prelegentem był Piotr Karwowski z mławskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie, który opowiedział o praktycznych aspektach i metodach pracy kwerendalnej przy rozpoczynaniu prac związanych z poznawaniem historii własnej rodziny na tle dziejów regionu. Ze względów losowych, podczas seminarium nie usłyszeliśmy wykładu dr Tomasza Piekarskiego dyrektora Archiwum Państwowego w Płocku.  

Do publikowania materiałów z takich konferencji w np. Studiach Mazowieckich zachęcał organizatorów profdr hab. Leszek Zygner, prorektor Państwowej Uczelni Zawodowej, współorganizatora seminarium. Swoistą ciekawostką seminarium byłą videorozmowa z braćmi Żarnowskimi, spadkobiercami rodu, posiadającego majątki pomiędzy Wiśniewem – Podkrajewem i Wiśniewkiem, których rodzice wyemigrowali do Argentyny.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Włodzimierz Lanckiewicz
Włodzimierz Lanckiewicz
1 rok temu

A potem przyszła swołeć ruska i się skończyło eldorado wyzyskiwaczy

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x