Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Oszukana „na wojskowego lekarza” straciła 200 tys. Ciechanowianin nabrany na kryptowaluty


Mimo wielu opisywanych historii oraz ostrzeżeń Policji, nie maleje liczba osób, oszukanych w różny sposób przy pomocy Internetu. Takie przypadki zdarzyły się ostatnio w Żurominie i Ciechanowie.


Pod koniec ubiegłego roku jedna z mieszkanek powiatu żuromińskiego padła ofiarą oszustwa, choć jeszcze wtedy nie zdawała sobie z tego sprawy. 57-letnia kobieta za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych nawiązała znajomość z mężczyzną, który przedstawił się jako James. Mężczyzna poinformował kobietę, że jest obywatelem Niemiec, z zawodu lekarzem, aktualnie przebywającym  w Syrii na kontrakcie. Opowiadał o sobie, o swojej sytuacji rodzinnej. Z każdym dniem znajomości zaufanie do mężczyzny rosło. Korespondencja, jaką prowadzili odbywała się w języku polskim.

Po krótkiej znajomości mężczyzna zwrócił się z prośbą o pomoc, która polegać miała na umożliwieniu mu powrotu z Syrii do rodzinnego kraju. Problemem miał być brak możliwości zarządzania własnymi pieniędzmi, które zgromadził na koncie. Kobieta miała opłacić bilet na samolot oraz badania lekarskie  związanych z opuszczeniem Syrii. 57-latka zgodziła się na pomóc.

Korespondencja była prowadzona była wyłącznie za pośrednictwem komunikatora. Mężczyzna, by bardziej uwiarygodnić swoją historię przekazał kontakt do swojego przełożonego, który potwierdził przedstawioną przez oszusta historię. Kobieta dobrowolnie wykonywała przelewy. Było ich kilka.

Kobieta otrzymywała zapewnienia o szybkim zwrocie pożyczonych pieniędzy. Na potwierdzenie swoich zapewnień mężczyzna chciał przesłać kobiecie ważną przesyłkę, która miała zawierać kilka milionów dolarów. Potrzebna była tylko opłata za nadanie wartościowej przesyłki. Oczywiście przesyłka do mieszkanki powiatu żuromińskiego nie dotarła, a kontakt z mężczyzną urwał się. Zaniepokojona losem Jamesa 57-latka zgłosiła się do żuromińskiej jednostki policji, gdzie opowiedziała  historię, która rozpoczęła się niespełna trzy miesiące temu. Od kobiety przyjęto zawiadomienie o oszustwie.

Z kolei w miniony poniedziałek do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosił się 43-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który na jednym z portali społecznościowych natrafił na reklamę platformy inwestycyjnej oferującej szybki zysk. Zainteresowany kliknął w link i wypełnił ankietę, wpisując numer telefonu i adres e-mail. Po chwili zadzwoniła kobieta o charakterystycznym obcym akcencie, która przekonała 43-latka do zainwestowania w kryptowaluty. Pomogła mu założyć konto inwestycyjne, które zostało aktywowane gdy inwestor wpłacił kaucję w kwocie 920 zł. Mężczyzna postępował zgodnie z instrukcjami i zainstalował na swoim telefonie komórkowym aplikację umożliwiającą śledzenie inwestycji. Otrzymał wiadomość e-mail potwierdzającą aktywowanie konta wraz z zapewnieniem, że pieniądze będą od tej chwili „zarabiały na siebie”. Mężczyzna zaczął przelewać różne kwoty na wskazane konto. W tym czasie pośrednik obsługiwał zdalnie jego telefon za pomocą wcześniej zainstalowanej aplikacji i przelewał pieniądze na inne konta. 43-latek nie miał żadnych podejrzeń, gdyż inwestycje przynosiły duże zyski. Dopiero gdy podczas jednej z rozmów telefonicznych z rzekomym doradcą mężczyzna został poproszony o przesłanie zdjęcia swojej karty kredytowej zorientował się, że mógł paść ofiarą oszustwa. W sumie stracił ponad 8000 zł.

Policja przypomina, aby zachować szczególną ostrożność podczas inwestowania pieniędzy. Oszustwa  związane z inwestycją w kryptowaluty zwykle wyglądają bardzo podobnie. Po wpłaceniu mniejszych kwot jesteśmy zachęcani zyskiem, jaki jest nam prezentowany. Następnie dokonujemy kolejnych wpłat, często na kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych. Kiedy przychodzi moment wypłaty zazwyczaj występuje problem i zablokowanie pieniędzy.

źródło: KPP Żuromin/KPP Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x