Już nie trzeba będzie rejestrować posiadania jednej kury?
— 20/02/2023
Sporym echem odbiły się nowe przepisy, wprowadzające obowiązek zgłaszania posiadania choćby nawet jednej kury, kaczki czy gęsi. Wprowadziła go ustawa z 2022 roku o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, nakazująca właścicielom zgłaszania miejsca utrzymywania gatunków w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ten kontrowersyjny przepis spowodował, że o zmiany zaapelowała branża rolnicza. Wiadomo już jaka jest odpowiedź resortu rolnictwa.
Zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wzbudziły sporo kontrowersji. Najbardziej pokrzywdzeni poczuli się gospodarze, którzy trzymają kury, gęsi lub kaczki na małą skalę, często jedynie na własny użytek.
„Osoby utrzymujące drób przyzagrodowo powinny być zwolnione z obowiązku rejestracji zakładu drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wprowadzenie obowiązku rejestracji „zakładu drobiu” niezależnie od posiadanej liczby drobiu jest dużym zaskoczeniem i wydaje się absurdalne. (…) utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku pozwoli na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwoli skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw” – o pilną interwencję apelowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Resort zareagował. Na stronie ministerstwa pojawiła się w tej sprawie informacja o następującej treści: „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym” – napisano.
„Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji. Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu” – czytamy.
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
Przybyszewski załatwił?