Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pomysłowość oszustów nie ma granic


fot. ilustracyjne


Liczba pomysłów na wyłudzenie danych stale rośnie. Dodatek węglowy, dopłata do zamówionej paczki, potrzeba aktualizacji danych w banku oraz wiele innych. Sposobów na wyłudzenie danych osobowych wciąż przybywa. Problem w tym, że nadal trafiają na podatny grunt. Wynikające z tego straty sięgają już dziesiątków milionów złotych. Zagrożeni są zarówno seniorzy, jak i młodzi.

Pomimo regularnie publikowanych ostrzeżeń na temat kolejnych metod oszustów wyłudzających dane osobowe, nadal nie brakuje osób, które dają się na to nabrać. Z danych Dokumentów Zastrzeżonych wynika, że w całym 2021 r. udaremniono próby wykorzystania skradzionych danych na łączną kwotę prawie 340 mln zł. To o 32 proc. więcej niż rok wcześniej. Warto zaznaczyć, że mówimy tu tylko o wykrytych przypadkach.

To wszystko jest możliwe dzięki temu, że przestępcy dostosowują swoje działania do bieżących wydarzeń. W ostatnim czasie Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzegało przed wyłudzaniem danych na dodatek węglowy. Oszuści wysyłali e-maile z linkiem do rzekomego ogólnopolskiego sondażu na ten temat lub do złożenie wniosku o dopłatę. Formularze wymagały oczywiście podania najważniejszych danych osobowych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, najbardziej podatne na takie oszustwa są osoby w wieku powyżej 65 lat. Zaledwie bowiem 12 proc. z nich deklaruje, że nie mieliby żadnych problemów z tym, żeby rozpoznać fałszywą wiadomość. Z drugiej strony do wypełnienia internetowych ankiet zbierających dane osobowe najczęściej przyznają się młodzi Polacy. To nawet 36 proc. ankietowanych w wieku od 18 do 34 r.ż.

Fałszywi kurierzy i konsultanci nadal dzwonią

Wśród najpopularniejszych metod oszustwa nadal króluje podszywanie się pod kurierów. W czasach, w których z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że czekamy na przesyłkę, oszuści chętnie udają Pocztę Polską lub jedną ze znanych firm kurierskich i za pośrednictwem SMS-a lub wiadomości e-mail informują, że nasza paczka z różnych względów została wstrzymana. Żeby rozwiązać ten fikcyjny problem musimy „tylko” kliknąć w umieszczony w komunikacie link kierujący nas na stronę, na której trzeba podać dane osobowe do uwierzytelnienia lub za jej pośrednictwem zalogować się do naszej bankowości elektronicznej.

Zazwyczaj po kliknięciu jesteśmy przekierowani na stronę, która łudząco przypomina serwis naszego dostawcy lub banku, dlatego oszustwo powinniśmy zdemaskować wcześniej. Przede wszystkim jednak, jeśli nic nie zamawialiśmy, nie powinniśmy w ogóle w taki link klikać. W przypadku, gdy czekamy na paczkę, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stylistykę, tytuł wiadomości oraz obecność lub brak identyfikacji wizualnej firmy. Warto także uważnie sprawdzić czy w adresie e-mailowym, z którego otrzymaliśmy wiadomość nie ma jakiejś literówki. Pamiętajmy też, żeby w razie wątpliwości, zanim cokolwiek zrobimy z otrzymanym komunikatem, zadzwonić na infolinię firmy lub instytucji, od której rzekomo otrzymaliśmy wiadomość– mówi Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, partnera Krajowego Rejestru Długów.

Stałą metodą jest także podszywanie się pod banki, które w obecnych trudnych czasach mają wysyłać informacje o możliwości skorzystania z dodatkowego finansowania lub komunikaty o potrzebie uwierzytelnienia z powodu rzekomej próby wykorzystania naszego konta przez osoby trzecie. W takich przypadkach kontaktuje się z nami fałszywy konsultant, który prosi o podyktowanie danych, np. nr PESEL, loginu i hasła do banki. W ten cyniczny sposób oszuści wykorzystują nasz strach przed wyłudzeniami.

Zdaniem Komendy Głównej Policji od stycznia do sierpnia br. straty wynikające z oszustw phishingowych w bankowości elektronicznej wyniosły ponad 60 mln zł. To tyle, co w całym 2021 r., w którym ten wynik i tak był o 155 proc. wyższy niż jeszcze rok wcześniej. Widać zatem wyraźnie, że skala przestępstw rośnie.

Paradoksalnie ponownie ten sposób działa szczególnie na młodych Polaków. Prawie 30 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lata przyznało się do tego, że zdarzyło im się podać komuś swoje dane do logowania.

Egzamin z cyberbezpieczeństwa do poprawki

Jak wynika z przeprowadzonego badania, nikt tak nie boi się wycieków danych osobowych, jak Polacy w wieku studenckim. Za największe zagrożenie uważa ich blisko 38 proc. z nich. Równocześnie młodzi zwracają na siebie uwagę także przesadną pewnością siebie. Co trzeci z nich (32 proc.) jest absolutnie pewien tego, że wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych. To prawie dwukrotnie więcej niż ogół populacji (17 proc.).

O tym, że te obawy są uzasadnione świadczą ostatnie wrześniowe doniesienia medialne na temat wycieków danych z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej oraz łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. Niestety, jak wynika z oświadczeń, oprócz danych kontaktowych, w niepowołane ręce mogły trafić także numery PESEL studentów oraz numery i seria ich dowodów osobistych.

Mając takie informacje, przestępcy mogą próbować posłużyć się nimi do zaciągnięcia zobowiązań z wykorzystaniem naszej tożsamości, np. w postaci umowy kredytowej, drogich zakupów lub szybkiej pożyczki. Właściciel wyłudzonych w ten sposób danych dowie się o tym dopiero wówczas, gdy dostanie wezwanie do zapłaty. Myśląc o konsekwencjach wycieków należy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze dowiadujemy się o nich od razu. Zdarza się, że administrator danych dopiero po upływie pewnego czasu orientuje się, że doszło do takiego incydentu. To czas, w którym oszuści mogą próbować wykorzystać udostępnione informacje zanim zostanie to zablokowane. Dlatego warto śledzić aktywność swojego numeru PESEL w biurze informacji gospodarczej. Dzięki temu o potencjalnej próbie użycia dowiemy się od razu, co da nam czas na szybką reakcję– wyjaśnia Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl.

Prawie 68 proc. Polaków w wieku studenckim zdaje sobie sprawę z możliwych konsekwencji wycieków danych. Najczęściej obawiają się właśnie zaciągnięcia zobowiązań finansowych (82,5 proc.) oraz tego, że ktoś podszywając się pod nich będzie próbował oszukać ich bliskich (81 proc.). Blisko 2/3 z nich odpowiedzialnością za przeciwdziałanie negatywnym skutkom wycieków obarczają po równo administratora danych, UODO oraz organy ścigania, np. policję.

źródło: mp

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

Najwięcej wyłudzają ci co przy żłobie

Dodo
Dodo
1 rok temu

Artykuł o czym innym i komentarze o czym innym. Choć w nich widać typowy przykład podzielenia ludzi i bezsensowne „moje na wierzchu”. Od parudziesięciu lat w tym kraju rządzą jedni i Ci sami, tylko zmieniają się stołkami, np. obecny premier pis, niegdyś prawa ręką po. Aby kasa się im zgadzała, a oni od zawsze robią co chcą i się z narodu śmieją, jaki on jest głupi. Poważnie uważacie, że jedna partia jest lepsza od drugiej, bo coś innego obiecali??? Hahaha, nie szkoda mi ludzi, jeśli czytam takie rzeczy, bo to tylko świadczy o narodzie…..

JAN BO
JAN BO
1 rok temu

łoj jakie to teoretyczne państwo wg Bartłomieja Sienkiewicza biedneee… beee…
a milicja ma same sukcesy wobec starych, słabszych, wykluczonych…

Gd/Swa
Gd/Swa
1 rok temu
Reply to  JAN BO

Bo właśnie o to chodzi takim jak Bartłomiej, Borysek,Bronisław aby Państwo było z dykty latami rozmontowywane z aparatu i narzędzi . Po co własna armia i lotniska jak obok są już gotowe , po co policja jak może przyjechać zza Odry .

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Gd/Swa

Sługus Putina się odezwał. Tak jak komuch z pisbandy rozkradsją nasz kraj to nigdy nie było. A takie mośki jak ty im przyklaskują bo dostaniecie za darmochę wydrukowane pieniądze bez pokrycia.
J384Ć P15

Zołza
Zołza
1 rok temu
Reply to  Gd/Swa

Głupich nie sieją, sami się rodzą – świadczy o tym twój komentarz.
Posłuchaj wystąpień swojego guru Jarosława na wiecach wyborczych w różnych miastach Polski, tylko nie tych okrojonych i spreparowanych przez TVP, wtedy przekonasz się jakich mądrali i złodziei oraz oszustów masz obecnie w rządzie, a także na kierowniczych stołkach w spółkach skarbu państwa. Żal mi takich głupoli jak ty, którzy nie widzą dokąd prowadzi Polskę ta mafia pisowska. Oglądałeś reportaż TVN czarno na białym? Podobno pokazali to bardzo dokładnie, że PiS dąży do zabetonowania swoich stanowisk i rządów, po prostu do oligarchii. O taką Polskę raczej nie walczyliśmy. No ale ty słuchasz tylko TVP i władcy imperium toruńskiego, czyli rydzyka. Żeby wyrobić sobie własne zdanie na temat polityki trzeba znać fakty podawane przez jedną stronę i przez druga stronę, a nie tylko ślepo wierzyć w te sieczkę, którą cię karmi reżimowa telewizja czyli TVP.

EnBaPe
EnBaPe
1 rok temu
Reply to  Zołza

o TW Bolku też nie każdy wiedział . Aż do dzisiaj a jednak wszystko jakoś się układa w całość . Czas pokaże jak to było z tym pisem . Pani stanowisko zakłada z góry jakieś tezy . Zanim prawda ujrzy światło to kłamstwo dwa razy okrąży ziemię . Tak czy inaczej jest fenomen antypisu jest dla mnie dość ciekawy i będę się przyglądał sprawie .

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  EnBaPe

I tu jeszcze o TW Balbinie i jego ojcu przydała by się wzmianka. Co my możemy wiedzieć jak tam na górze sami agenci Putina i czarnoksiężnika z Torunia mydlą nam oczy.

Zołza
Zołza
1 rok temu
Reply to  EnBaPe

Taaak, PiS wychodzi z założenia, że kłamstwo często powtarzane staje się prawdą i powtarzają swoje kłamstwa bardzo często. Dla mnie to jest po prostu mafia, która niszczy Polskę i Polaków.
Tak skłóconego narodu jak jest obecnie nigdy nie było, no ale skłóconym narodem łatwiej sterować. Skłóconym, a do tego głupim, bo wszystkie pomysły i innowacje imć pana Czarnka prowadzą do ogłupiania dzieci i młodzieży.
Naprawdę, posłuchaj wystąpień starego kawalera nie mającego, żony, rodziny, konta w banku i prawa jazdy oraz byc może i tel. komórkowego który próbuje być znawcą kobiet, to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Istny kabaret. Kobiety, młode kobiety dają sobie w szyję i dlatego nie ma dzieci. Może nie ma dzieci bo faceci wolą koty, z takiej pary (facet + kot) dzieci na pewno nie będzie. Tych jego cudownych myśli i tez jest multum, a wy patrzycie w niego jak w obraz.
Ech, nawet nie chce się pisać o tych głupotach.
Tak, głosujcie dalej na pis I prodziekan Polskę do zguby. Specjaliści od siedmiu boleści, nie znający się ani na ekonomi, ani na prawie, a jedynie mający dobrych pijarowców.

Kastro
Kastro
1 rok temu
Reply to  Zołza

Jednak to prawda co mówił Jarosław jeśli kobieta pije tyle co mężczyzna to z dziećmi będzie kiepsko , a widać że z banią też. Więc na początek mniej chlać , odstawić media i zacząć od początku ale już bez chlania.

Zołza
Zołza
1 rok temu
Reply to  Kastro

Jeśli…? A pije? Jaruś mówił, że piją tak samo jak rówieśnicy. Ja tego nie potwierdzam. No młode Ukrainki to chleją, tu się zgadzam, ale półki? – No chyba że patologia, ale patologia zawsze chlala. W tak niestabilnym państwie i takich czasach nie ma co liczyć na większy przyrost naturalny, no chyba że się ten naród całkowicie ogłupiania.
Jaruś wielki znawcą w temacie rodziny i kobiet – ha, ha, ha.
Według niego facet wpada w nałóg, czyli alkoholizm dopiero po 20 latach – też dobry znawca, chyba psychiatrię kończył…

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Kastro

Kastro (mały móżdżku) Balbina sam zaprzecza sobie bo powszechnie wiadomo jak patologia pije to i się rodzą dzieci bez jakiej kolwiek kontroli.
Szach Mat.
J384Ć P15

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x