Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Idea jest bardzo dobra, ale na wiele pytań nie ma odpowiedzi


Gminy, również w naszym powiecie szacują już zapotrzebowanie na węgiel w preferencyjnych cenach, którego dystrybucją – w myśl procedowanej jeszcze w sejmie ustawy – mają się zająć samorządy. Do podania szacunkowej liczby chętnych samorządy zostały zobligowane przez wojewodę, który na podanie tych danych zakreślił termin zaledwie kilkudniowy.


Na stronach internetowych wielu urzędów gmin pojawiły się ogłoszenia i apele do mieszkańców o nadsyłanie i zgłaszanie woli zakupu węgla w preferencyjnej cenie, osobiście lub za pośrednictwem sołtysów, wraz z podaniem sortymentu węgla (miał, groszek, orzech). Gminy jednak zastrzegają, że to tylko badanie zapotrzebowania i złożone deklaracje nie są w żadnej mierze wiążące i nie powodują, że dane gospodarstwo domowe węgiel będzie mogło zakupić.

Projekt sejmowej ustawy, zakłada że każde gospodarstwo domowe, które otrzymało dodatek węglowy lub oczekuje na jego wypłatę po złożeniu odpowiedniego wniosku nabędzie prawo do zakupu do końca roku kalendarzowego i po nowym roku po 1,5 tony węgla w preferencyjnej cenie, nie wyższej niż 2000 zł. Węgla w tym trybie nie będą mogły zakupić osoby, które już zakupiły węgiel poniżej 2000 zł za tonę z innego źródła. Mieszkańcy sami i na własny koszt mają odbierać węgiel z punktu składowania w gminie.

Dla samorządów, które mają zajmować się dystrybucją węgla to zadanie jest sporym kłopotem. Te mniejsze z reguły nie dysponują własnymi zakładami komunalnymi, ani wagą, aby móc samodzielnie zająć się dystrybucję. Te muszą szukać na swoim terenie firm, które mogłyby i chciały taką dystrybucję prowadzić. Do samorządów spływa już wiele pytań, przede wszystkim o jakość tego węgla. Na razie wiadomo jedynie, że węgiel będzie posiadał certyfikat, nie jest znany kraj pochodzenia.

Na razie jednak nie ma odpowiedzi na wszystkie pojawiające się pytania. Ustawa nadal jest w trakcie procesu legislacyjnego i nie wiadomo jeszcze jaki ostateczny kształt zostanie uchwalony.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lol
Lol
1 miesiąc temu

Składy węgla zrobiłyby to bez problemu o tego są, po co mieszać gminy, które technicznie nie są przygotowane do takich zadań (transport, miejsce składowania, wagi), no chyba, że trzeba podzielić się klęską, albo całkiem zrzucić winę na samorząd. Co za czasy!!

Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc temu

Idea dobra. Wykonanie będzie jak zwykle. Zwłaszcza, że nasz mistrz od kopert się za to wziął 🙂

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x