Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Od października można kupować i palić węglem brunatnym


fot. ilustracyjne


Mimo dotychczas obowiązującego zakazu sprzedaży i palenia w piecach węglem brunatnym, od października uruchomiono sprzedaż tego surowca. Będzie go można używać do 30 kwietnia 2023 roku.

Od października można kupować węgiel brunatny w Kopalni Bełchatów oraz Turów. Do tej pory jego sprzedaż dla klientów indywidualnych była wstrzymana. To z kolei związane było z zakazem palenia w domowych piecach węglem brunatnym, który jest bardziej zanieczyszczony, niż węgiel kamienny i znacznie mnie kaloryczny.

W związku z sytuacją geopolityczną związaną z wojną na Ukrainie, uznano, że zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych. Sejm RP odwiesił zakaz i zniósł kary za palenie węglem brunatnym w piecach. Będzie go można używać do kwietnia 2023 roku.

– Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku – informuje Grupa PGE.

Sprzedaż tego rodzaju paliwa została uruchomiona przez koncern PGE GIEK w dwóch kopalniach, w Bełchatowie i Turowie. Gospodarstwa domowe, które zgłosiły w składanej deklaracji CEEB węgiel jako źródło ogrzewania mogą zakupić węgiel brunatny w limicie od dwóch do sześciu ton po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru.

– Sprzedaż indywidualna będzie stanowiła niewielki odsetek całkowitego wydobycia i nie wpłynie na dalsze, stabilne dostawy węgla do Elektrowni Bełchatów i Turów. Tak jak dotychczas węgiel brunatny z obydwu kopalń będzie przede wszystkim służył do produkcji energii elektrycznej pokrywającej 27 proc. krajowego zapotrzebowania – dodaje Grupa PGE.

Cena tony węgla brunatnego z kopalni Bełchatów:

  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 0 mm – 80 mm – 191,51 zł (brutto),
  • węgiel brunatny sortowany o parametrach 80 mm – 300 mm – 305,56 zł.

Cena tony węgla brunatnego z kopalni Turów:

  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 0 mm – 40 mm (miał) – 327,18 zł
  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 40 mm – 80 mm (orzech) – 388,68 zł
  • węgiel brunatny sortowany o uziarnieniu 80 mm – 300 mm (kęsy) – 494,46 zł

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
XAWERY
XAWERY
1 rok temu

W tym całym zezwoleniu RZĄD MORAWIECKIEGO NIE DAJE SOBIE RADY !! w zapewnieniu Polakom większych możliwości zakupu węgla kamiennego .

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  XAWERY

Ten rząd już niczym sobie nie radzi, nie t5ylko z węglem.
Mówi się już (szeptem) o zmianie premiera, bo ten stracił wiarygodność. Pisiaki zastanawiają się nad wymianą na kobietę, bo kobieta ociepliła by ponoć wizerunek rządu.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

W obecnym nierządzie zebrali się same niemoty. Są tylko od brania kasy i słuchania starej głupiej Balbiny bo od niego zależą ich stanowiska.
J384Ć P15

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x