Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wystawa portretów Zdzisława Kruszyńskiego w warszawskim muzeum


Do 6 listopada br. w warszawskiej Galerii Brama Bielańska można oglądać portrety znanych Polaków autorstwa  mławskiego malarza Zdzisława Kruszyńskiego. Wczoraj (12 października)  odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Historia w portretach zapisana – Zdzisław Kruszyński 40 lat twórczości.”  To była  doskonała okazja, by spotkać się z artystą i poznać kulisy powstawania tego cyklu obrazów, zawierającego portrety zarówno osób wybitnych w historii Polski jak Józef Piłsudski, Gabriel Narutowicz czy Maria Konopnicka,  jak i postaci związanych z lokalną historią mikroregionu.


Wernisaż rozpoczął kierownik Działu Historii i Badań Naukowych, kurator wystawy Maciej Jakubowski, który przywitał obecnych gości, opowiedział o dorobku Zdzisława Kruszyńskiego i misji promowania dzieł sztuki o charakterze niepodległościowym w Muzeum Niepodległości w Warszawie.  Następnie głos zabrał z-ca dyrektora ds. administracyjnych Tomasz Jagodziński, który pogratulował artyście portretów, a także przywitał „Mławę w Warszawie”. Kolejnymi mówcami byli: Radny sejmiku  Konrad Wojnarowski oraz burmistrz  Sławomir Kowalewski. Na zakończenie głos zabrał bohater dzisiejszego wydarzenia Zdzisław Kruszyński, który podziękował Muzeum Niepodległości za organizację wystawy, gościom z regionu za przybycie i zachęcił do oglądania obrazów.

Na wystawie pojawiły się zorganizowane wycieczki ze Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie i Liceum Ogólnokształcącego nr 52 w Warszawie oraz indywidualni goście.

Wernisażowi towarzyszył wydany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie katalog. W trakcie imprezy miało miejsce też losowanie pięciu obrazków namalowanych przez Zdzisława Kruszyńskiego ukazujących motywy kwiatowe. Całość odbyła się w miłej, towarzyskiej atmosferze.

źródło i fot. Galeria Brama Bielańska

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Max
Max
1 rok temu

A dyrektorka mławskiego muzeum też głos zabierała ? Czy w ogóle to była ona obecna, bo na zdjęciach to jej nie widać.

Maciek
Maciek
1 rok temu
Reply to  Max

Pani Dyrektor była obecna. Głosu nie zabierała.

Max
Max
1 rok temu
Reply to  Maciek

Bardzo to dziwne, że nie zabrała głosu. Przecież Pan Kruszyński jest pracownikiem mławskiego muzeum

Maciek
Maciek
1 rok temu
Reply to  Max

Z Muzeum nikt miał nie przyjechać planowo to i organizatorzy nie zakladali przemowy przedstawiciela.

Wincent R
Wincent R
1 rok temu
Reply to  Maciek

czyli kutura przez wielkie GÓ

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  Maciek

Jak nie umie się dobrze wysłowić, to po co ma się ośmieszać. Z niej dyrektorka jak…

Kazimierz Prokopczyk
Kazimierz Prokopczyk
1 rok temu

Malarz portrecista ??? Bez jaj … polscy wybitni portreciści to np. Annusewicz czy Lechoszest ale nie ZK.

Maciek
Maciek
1 rok temu

Każdy ma prawo inaczej odbierać twórczość artysty.
Nie mniej, miło jest że ktoś kto promuje Mławę i okolice jest doceniony na szczeblu centralnym, a przez to i region.

wml
wml
1 rok temu

A ja bardzo lubię obrazy pana ZK

Wincent R
Wincent R
1 rok temu
Reply to  wml

lubić to można smak lodów z zielonej budki w parku .

Anonim.
Anonim.
1 rok temu
Reply to  Wincent R

Nie tylko, ale głodnemu zawsze chleb na myśli. Zdanie zawsze zaczynamy dużą literą.

Anonim.
Anonim.
1 rok temu

Ojoj, chwalisz się czy żalisz…a bozia talentu pewnie żadnego nie dała.

Bachus Ludyczny
Bachus Ludyczny
1 rok temu
Reply to  Anonim.

Pięknie to ująłeś. Niektóre komentarze świadczą o tym, że nasze polskie, domowe, mławskie piekiełko ma się dobrze i jest solidnie zaopatrzone w opał w postaci jadu i nienawiści. Osobiście się bardzo cieszę, że promuje się ciekawych i fajnych artystów, jak p. Zdzisław Kruszyński. Dla niektórych fakt wybicia się ziomala z Mławy jest nie do zniesienia. Będą krytykować, aby krytyką zakryć swoją mierność.

Zołza
Zołza
1 rok temu

100% racji, ale taka już jest Mława, a może nie tylko…
Mam znajomego, który przez pewien okres czasu trudnił się handlem obwoźnym (ja ruszyła gospodarka wolnorynkowa) i niestety nie handlował w Mławie, jeździł do pobliskich miast i wiosek i tam handlował, bo w Mławie jako od miejscowego ludzie nie chcieli zbytnio kupować.
Ta sama sytuacja dotyczy również twórców, artystów z Mławy – są niedoceniani przez miejscowych (nie wiem: z zawiści, z niewiedzy czy może jakieś inne powody). No jak to… mławianin może coś osiągną? nasz sąsiad? – przecież to taki zwykły człowiek…
Takie przysłowie mi się nasuwa na myśl:
„cudze chwalicie, swego nie znacie – sami nie wiecie co posiadacie”,
albo powiedzenie:
„Polak Polakowi wilkiem”.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x