Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jak stworzyć silne i bezpieczne hasło?


Silne hasło to podstawa bezpiecznego funkcjonowania w Internecie. Niestety wiele osób tworzy zbyt proste i za krótkie hasła, a co gorsza, używa jednego hasła do różnych kont. W razie cyberataku może mieć to przykre konsekwencje. Sprawdź, jak stworzyć silne hasło, które uchroni Cię przed kradzieżą danych w Internecie.


Dlaczego warto zadbać o silne hasło?

Stworzenie silnego hasła jest niezbędne, aby dobrze chronić swoją tożsamość w sieci. Krótkie, łatwe do zapamiętania i odgadnięcia hasła nie stanowią dla cyberprzestępców żadnego problemu. Dysponują oni specjalnymi programami, które pomagają w łamaniu haseł. Proste frazy czy szeregi cyfr mogą złamać bez trudu. Im bardziej skomplikowane hasło, tym jego odszyfrowanie przez komputer czy osobę trzecią staje się trudniejsze. Jeśli zależy Ci na bezpiecznym funkcjonowaniu w Internecie, powinieneś naprawdę przyłożyć się do stworzenia silnego hasła.

Tworzenie bezpiecznego hasła – najważniejsze zasady

Stwórz długie hasło

Bezpieczne hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków, a najlepiej 12-14. Długa fraza jest trudniejsza do rozszyfrowania przez hakerów niż krótkie słowo. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa radzą, aby hasła tworzyć z trzech przypadkowych słów.

Nie wykorzystuj prostych słów i fraz

Hasło powinno być jednocześnie silne i łatwe do zapamiętania. Nie powinno jednak składać się z oczywistych słów czy znaków (np. 123456, QWERTY, hasło).

Nie używaj słów związanych z Tobą osobiście

Do tworzenia haseł nie powinieneś używać słów i fraz związanych z Tobą osobiście, np. imion i nazwisk członków rodziny, dat urodzenia, nazwy firmy, nazwy stanowiska, adresu zamieszkania czy imion zwierząt domowych.

Użyj liter, cyfr i znaków specjalnych

Pamiętaj, że im bardziej skomplikowane hasło, tym trudniej je złamać. Każde hasło powinno posiadać przynajmniej jeden znak z kategorii: mała litera, duża litera, cyfra, znak specjalny. Litery zastępuj podobnymi znakami specjalnymi lub cyframi, np. „a” możesz zastąpić „@”, „o” – „0”, „i” – „!”, ,,s’’ – ,,$’’.

Do każdego konta twórz odrębne hasło

Używaj unikatowych haseł dla każdego z kont. Gdy cyberprzestępcy uda się złamać jedno z nich, nie będzie mógł dostać się do Twoich innych kont.

Jak dbać o bezpieczeństwo hasła?

Regularnie zmieniaj hasło

Hasła należy cyklicznie modyfikować, najlepiej co kilka miesięcy. Jeśli masz podejrzenie, że ktoś próbował uzyskać dostęp do Twojego konta, zrób to niezwłocznie po otrzymaniu takiego sygnału. Za każdym razem twórz unikalne hasło. Nie zmieniaj go tylko nieznacznie, np. zastępując jedną cyfrę. Powinno być zupełnie inne niż poprzednie.

Trzymaj hasło w bezpiecznym miejscu

Najbezpieczniej po prostu pamiętać wszystkie hasła, co nie jest łatwe przy kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu kontach. W żadnym wypadku nie zapisuj danych do logowania na papierze. Jeśli masz dużo haseł i problemy z ich zapamiętaniem, użyj specjalnego menedżera haseł, który wygeneruje dla Ciebie silne hasło i je przechowa.

Nie zapamiętuj haseł w przeglądarce

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i oferowane przez większość urządzeń. Jeśli jednak ktoś wejdzie w posiadanie Twojego komputera bądź smartfona, bez większego problemu dostanie się na Twoje konta.

Wpisuj hasło dyskretnie

Nie wpisuj hasła, kiedy jesteś w miejscu publicznym, w tłumie lub ktoś obcy stoi obok Ciebie. Gdy wpisujesz hasło w komputerze czy na urządzeniu mobilnym, upewnij się, że nikt nie zagląda Ci przez ramię.

Zdecyduj się na dwuetapową ochronę

Zawsze, kiedy to tylko możliwe, wybieraj dwuetapowe logowanie. W takiej sytuacji oprócz wpisywania hasła musisz również podać kod, który przyjdzie SMS-em lub e-mailem.

Nie podawaj hasła osobom trzecim

Nie odpowiadaj na wiadomości e-mail, w których jesteś proszony o podanie danych do logowania (login i hasło). Wiarygodne instytucje nigdy Cię o to nie poproszą.

Skorzystaj z Pakietu Bezpieczeństwa UPC

Dodatkową ochronę danych i haseł możesz zyskać, dokonując wyboru oferty internetu. W UPC możesz przez miesiąc bezpłatnie korzystać z Pakietu Bezpieczeństwa, który chroni dostęp m.in. do poczty e-mail, mediów społecznościowych, bankowości online, danych kart płatniczych.

 

mat.sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x