Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Od 1 października zdrożeją usługi Poczty Polskiej


Od 1 października 2022 roku zmieni się cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym Poczty Polskiej. Planowane podwyżki Poczta uzasadnia rosnącymi kosztami.


W związku z rosnącymi kosztami pracy oraz transportu, a także ogólnoświatowymi wzrostami cen surowców, które są wykorzystywane przez Pocztę Polską od 1 października nastąpi modyfikacja cennika usług.

Wprowadzone zmiany zostały już przyjęte przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Spółka zauważa, że jako operator wyznaczony do zapewnienia obywatelom dostępu do powszechnych usług pocztowych, nie może w porównaniu do spółek komercyjnych zamykać nierentownych oddziałów, nawet ze względu na koszty.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pocztowego, Poczta nie może zamykać nierentownych placówek czy likwidować usług, które przynoszą straty. Takie obowiązki nie dotykają konkurencji. Inne podmioty funkcjonujące na rynku usług pocztowych, w przeciwieństwie do Spółki, mogą kierować się w swojej działalności wyłącznie kalkulacjami biznesowymi i efektywnością kosztową – informuje Poczta Polska.

Od 1 października  będzie obowiązywał nowy cennik. Skala podwyżek wyniesie od kilku do kilkunastu procent. Cena listów nierejestrowanych oraz poleconych w formacie S i M wzrośnie o 30 gr, a za paczki pocztowe w gabarycie A cena będzie większa o 1 złoty. W ten sposób spółka chce ratować rzadziej odwiedzane placówki.

– Dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów, będzie to oznaczało dodatkowy wydatek rzędu kilku złotych w skali całego roku. Dla Poczty Polskiej nawet niewielka korekta cen świadczonych usług, to dodatkowy wzrost przychodu, który umożliwi uruchamianie nowych placówek pocztowych, jak i utrzymanie tych rzadziej odwiedzanych przez klientów, zlokalizowanych na terenach wiejskich – dodaje spółka.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x