Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Od 1 października 2022 roku zmieni się cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym Poczty Polskiej. Planowane podwyżki Poczta uzasadnia rosnącymi kosztami.
W związku z rosnącymi kosztami pracy oraz transportu, a także ogólnoświatowymi wzrostami cen surowców, które są wykorzystywane przez Pocztę Polską od 1 października nastąpi modyfikacja cennika usług.
Wprowadzone zmiany zostały już przyjęte przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Spółka zauważa, że jako operator wyznaczony do zapewnienia obywatelom dostępu do powszechnych usług pocztowych, nie może w porównaniu do spółek komercyjnych zamykać nierentownych oddziałów, nawet ze względu na koszty.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pocztowego, Poczta nie może zamykać nierentownych placówek czy likwidować usług, które przynoszą straty. Takie obowiązki nie dotykają konkurencji. Inne podmioty funkcjonujące na rynku usług pocztowych, w przeciwieństwie do Spółki, mogą kierować się w swojej działalności wyłącznie kalkulacjami biznesowymi i efektywnością kosztową – informuje Poczta Polska.
Od 1 października będzie obowiązywał nowy cennik. Skala podwyżek wyniesie od kilku do kilkunastu procent. Cena listów nierejestrowanych oraz poleconych w formacie S i M wzrośnie o 30 gr, a za paczki pocztowe w gabarycie A cena będzie większa o 1 złoty. W ten sposób spółka chce ratować rzadziej odwiedzane placówki.
– Dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów, będzie to oznaczało dodatkowy wydatek rzędu kilku złotych w skali całego roku. Dla Poczty Polskiej nawet niewielka korekta cen świadczonych usług, to dodatkowy wzrost przychodu, który umożliwi uruchamianie nowych placówek pocztowych, jak i utrzymanie tych rzadziej odwiedzanych przez klientów, zlokalizowanych na terenach wiejskich – dodaje spółka.
red.