Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

XII Europejskie Dni Dziedzictwa w Zespole klasztornym w Ratowie


Osiemnastowieczny zespół klasztorny w Ratowie w niedzielę 11 września po raz dwunasty gościł pielgrzymów i turystów, którzy przybyli, by wspólnie świętować Europejskie Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło „Ratowo – połączeni dziedzictwem” podkreślało rolę dziedzictwa jako łącznika kulturowego pomiędzy pokoleniami przeszłymi teraźniejszymi i przeszłymi. Dlatego też w programie znalazły się nawiązania do różnych epok.


Wydarzenie tradycyjnie zainaugurowała msza św. w intencji mieszkańców Europy, którą odprawił rektor ratowskiego Sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski. W wygłoszonym podczas uroczystości okolicznościowym kazaniu ks. Pawłowski podkreślał rolę dziedzictwa duchowego i materialnego jako fundamentu tożsamości współczesnych.

Tradycyjnie Europejskim Dniom Dziedzictwa w Ratowie towarzyszy postać rycerza Pawła z Radzanowa, herbu Prawdzic pierwszego znanego z imienia właściciela dóbr radzanowskich i ratowskich. Jednak tożsamość dzisiejszych Ratowian, Radzanowian, a także mieszkańców północnego i zachodniego Mazowsza oparta jest w dużej mierze na duchowej i kulturowej spuściźnie św. Antoniego z Padwy, z którego kult zapoczątkował rozkwit  tego miejsca. Św. Antoni jest ponadto symbolem naszej łączności z innymi mieszkańcami Europy. Oto bowiem jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich świętych, dla uczczenia którego powstawało i powstaje wiele wybitnych dzieł literatury, muzyki, plastyki, czy architektury, na czele ze wspaniałą bazyliką padewską, był również impulsem, dzięki któremu do dziś w małym Ratowie możemy się szczycić arcydziełem budownictwa z okresu rokoko. – podkreślił ks. Pawłowski.

Bezpośrednio po mszy św. rozpoczął się piknik rycerski  pod hasłem „Śladami Pawła z Radzanowa”, którego postać jest pierwszym kamieniem milowym w historii Ratowa i okolic. Jednocześnie, w myśl hasła przewodniego tegorocznych dni dziedzictwa, które brzmiało „Połączeni dziedzictwem, w program pikniku został wpleciony koncert poetycki pt. „Ratowo – połączeni dziedzictwem”, który łączył elementy, tańca, muzyki, historycznej gawędy literackiej oraz parateatralnych scenek plenerowych ukazujących niczym w kalejdoskopie migawki z różnych epok, ze szczególnym zaakcentowaniem przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku, w związku z 255 rocznicą powstania tekstu Mazurka Dąbrowskiego oraz 95 rocznicą ustanowienia go hymnem Polski.

Ponadto w programie pikniku znalazł się m.in. turniej konny, w którym w tym roku mogli wziąć udział pod czujnym okiem opiekunów koni również uczestnicy pikniku a także prelekcje i pokazy pojedynków rycerskich, gawędy o historii Ziemi Zawkrzeńskiej i Płockiej, warsztaty tańca średniowiecznego, zabawy dworskie i ludyczne takie jak strzelanie z łuku czy narty księcia Bolka. W ramach EDD można było również zwiedzać z przewodnikiem ratowski kompleks o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej a w szczególności unikatowe rokokowe wnętrze kościoła pw. św. Antoniego, czerpiącego swe wzorce z fantazyjnego rokoka augsburskiego.

W Europejskich Dniach Dziedzictwa w Ratowie wziął udział senator Jan Maria Jackowski, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego, Lasów Państwowych a także pielgrzymi i turyści z Mazowsza Północnego i Zachodniego a także Ziemi Łódzkiej, województwa kujawsko-pomorskiego i województwa warmińsko-mazurskiego.  Dobrą zabawę połączoną z edukacją zapewniali edukatorzy, rekonstruktorzy oraz artyście zgromadzeni wokół Chorągwi Ziemi Ciechanowskiej, Bractwa Rycerskiego XXVI Chorągwi Zamku BRATJAN i Nowego Miasta oraz przedstawiciele Stajni Tarpan w barwach 4 2 Brygady Dywizji Ułanów Królestwa Kongresowego.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania publicznego pn. „Artystycznie, naukowo o baroku i rokoku…Ciut inaczej w czwartym roku”.

źródło i fot: Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo

 

Pierwsza pisemna wzmianka o Ratowie pochodzi z 1494 r. Osada jest wówczas własnością rycerza Pawła z Radzanowa herbu Prawdzic, potomka protoplasty rodu o takim samym imieniu, którego znamy jako pielgrzyma peregrynującego do grobu św. Jakuba w Composteli i który sprawował ważne funkcje na dworze księcia Siemowita IV. Do przełomowych momentów w historii Ratowa zaliczyć można również siedemnastowieczną wyprawę kasztelana Pawła Narzymskiego pod Wiedeń wraz ze słynącym łaskami obrazem św. Antoniego Padewskiego i związaną z nią fundację klasztoru, a także budowę w osiemnastowiecznym wieku murowanego konwentu, zachowanego do dziś wraz ze wspaniałym unikatowym rokokowym wyposażeniem wnętrza.  Ziemia Radzanowska była również świadkiem walk w czasie Powstania Styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej, I oraz II Wojny Światowej. Jego wielowymiarowa i warta odkrywania przeszłość to fundament, na którym obecne pokolenia budują swoją przyszłość.

 

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Obiektywny
Obiektywny
11 dni temu

A jakaś relacja z dożynek w Wieczfni to będzie? Bo coś nam się robi selekcja informacji na tym portalu.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x