Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Podsumowanie projektu „Wszystkie światy Bolesława Prusa” w miejskiej bibliotece


Miejska Biblioteka Publiczna w Mławie podsumowała realizowany w tym roku projekt poświęcony postaci patrona miejskiej biblioteki zatytułowany „Wszystkie światy Bolesława Prusa”. Ostatnim akcentem wielu działań i wydarzeń zapisanych i zrealizowanych się na projekt, była prelekcja na temat życia pisarza, przeplatana fragmentami jego dzieł, cytatami, anegdotami, wzbogaconą o fotografie samego pisarza oraz miejsc z nim związanych, którą wygłosiła dyrektor Maria Świtoń.


Temu spotkaniu towarzyszyła wystawa „Jak to z higieną wtedy było” składająca się z eksponatów i plansz informacyjnych. Pisarz był bowiem orędownikiem podnoszenia poziomu higieny. Po prelekcji, zorganizowany został quiz wiedzy o Prusie.   

Warto przypomnieć, że działania jakie zostały zrealizowane w projekcie, a były to:

-Wycieczka do Warszawy „Śladami „Lalki” Bolesława Prusa”,

-Spacerek po Parku Miejskim „Pod rękę z Bolesławem Prusem”,

-Wycieczka do Muzeum Mazowieckiego w Płocku „Bolesław Prus – świadek powstania nowego kierunku w sztuce”,

-Warsztaty literackie „Prus na bloga”

-Warsztaty teatralne „Prus na deski”

-Spotkanie „Wszystkie świata Bolesława Prusa” – opowieść o jego życiu i czasach.

Cały projekt składał się z sześciu działań, mających na celu zbudowanie zainteresowania twórczością pisarza, oraz zintegrowanie mieszkańców miasta wokół postaci Prusa w 175 rocznicę jego urodzin i 110 rocznicę śmierci.

„Zatroszczyliśmy się o to, by podjęte przez nas działania były bardzo różnorodne i dla jak najszerszego grona odbiorców. Stąd działania skierowane do kilku grup wiekowych, od dzieci aż po seniorów. Zależało nam na przedstawieniu naszej biblioteki jako animatora życia kulturalnego w mieście, oraz przypomnieniu, że dzieła Prusa niosą w sobie prawdy zawsze aktualne. Różnorodność działań wynika również z nazwy samego projektu,” Wszystkie światy Bolesława Prusa”, gdyż zajmowaliśmy się w nim nie tylko dorobkiem literackim twórcy, ale poświęcaliśmy też uwagę obyczajom i sztuce jego czasów oraz kontekstem historycznym.

Staraliśmy się możliwie intensywnie promować wydarzenia w projekcie, zamieszczając informacje, zaproszenia, opisy i fotorelacje na profilu Facebookowym, czy na stronie internetowej. Ulotki, plakaty i zaproszenia w formie papierowej, rozdawaliśmy czytelnikom i wywieszaliśmy w gablotach wewnątrz i na zewnątrz budynku biblioteki. Cieszymy się, że udało nam się zaangażować do czynnego udziału w projekcie ponad 250 osób z różnych grup wiekowych i zjednoczyć mieszkańców wokół lokalnego dziedzictwa poprzez przywołanie związku B. Prusa z Mławą oraz popularyzować literaturę poprzez zastosowanie metod uwzględniających mentalność i potrzeby współczesnego odbiorcy” – tak podsumowuje zrealizowane działania biblioteka.

źródło i fot. Biblioteczna Unia Mławska

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
krzychu67
krzychu67
1 rok temu

Brawo

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x