Kostiumy w teatrze
— 25/04/2022
Kostiumy to nieodłączna część teatru. Pomagają aktorom wczuć się w rolę bohatera i opowiadają historię. Bo można po nich rozpoznać czas i miejsce akcji, a także wiek lub status społeczny postaci.
To nie są tylko ubrania, a integralne części bohatera. Jednak aby ten wyglądał wiarygodnie i naturalnie, aktorzy muszą zachowywać się tak jakby kostiumy były noszone przez nich na co dzień.
Co kostiumy aktorów oznaczają dla widzów?
Kostiumy są niezwykle istotne, nie tylko dla aktorów, ale też dla publiczności. Przykładowo, gdyby Teatr 6. Piętro wystawiał „Piękną Lucyndę”, a aktorzy nie mieli okazałych strojów, takich jak rozłożyste suknie z gorsetami, koszule z żabotami lub gorsami i mankietami, surduty, kamizelki i peruk, trudno byłoby wczuć się w klimat dawnych czasów przedstawiających XIX wiek.
Dodatkowo wygląd bohaterów nie pasowałby do scenografii, dialogów, języka i fabuły. I nawet jeśli aktorzy są wybitni, widzowie mogą czerpać więcej przyjemności ze spektaklu, w którym kostiumy dopełniają historię i wpisują się w kontekst. Ubrania nadają sztuce sens, a publiczności łatwiej jest zrozumieć też charakter i działania postaci.
Kostiumy – znaczenie dla spektaklu
Stroje bohaterów mają nie tylko dostarczyć publiczności podstawowych informacji takich jak wiek, płeć, zawód lub status społeczny i pochodzenie. Dodatkowo wskazują też na osobowość postaci. Doskonale widać to wśród postaci “Ożenku” – spektaklu granego przez Teatr 6. Piętro.
Suknia ślubna jest dość wymownym kostiumem, jednak postacie noszące ubrania z wzorem w panterkę i futrzanymi elementami lub obcisłą skórzaną spódnicę też łatwiej jest sklasyfikować jako ekstrawaganckie i pewne siebie.
mat. sponsorowany
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
To był akt dobrej woli?
Nie to nie
Anonimowo tylko teraz teraz to ja bo dane wyłudzają login się zmienił przy resecie.