Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rządowe pieniądze dla samorządów na wsparcie uchodźców z Ukrainy


W czwartek, 7 kwietnia premier RP Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami z polskich miast, aby omówić z nimi sytuację związaną z wojną na Ukrainie i napływającymi do kraju uchodźcami. Podziękował samorządowcom i poinformował o przekazaniu pół miliarda złotych na wsparcie uchodźców.


– Jestem bardzo wdzięczny i zbudowany tym, w jaki sposób ta współpraca przebiega.  Chciałbym bardzo Państwu podziękować za to, że niezależnie od tego kto z jakiej rodziny politycznej się wywodzi, potrafiliśmy ze sobą bardzo blisko współpracować Zgodnie z naszą wcześniejszą obietnicą, przekazaliśmy już dzisiaj samorządowcom około pół miliarda złotych do dyspozycji – zgodnie z ustalonym harmonogramem i z całą procedurą  – powiedział premier Morawiecki.

Od 24 lutego, do naszego kraju przyjechało już ponad 2,5 mln uchodźców. Aby możliwie ułatwić udzielanie wsparcia, uchwalono ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. W ustawie zostały zawarte regulacje dotyczące pobytu, pracy, edukacji, opieki zdrowotnej obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce, a także zasady dotyczące finansowania tych zadań przez rząd.

– Chcemy, żeby uchodźcy mieli tutaj namiastkę normalności. Oni w większości chcą wrócić do swojego kraju, ale tu i teraz, dzisiaj są w naszym kraju. Chcemy i musimy stworzyć im odpowiednie warunki do funkcjonowania: w systemie edukacji, służby zdrowia, dostępie do różnego rodzaju usług publicznych – powiedział premier.

Rząd wspiera samorządy także w procesie przyznawania numerów PESEL. Do tej pory z tego rozwiązania skorzystało już ponad 725 tys. osób – w tym ponad 365 tys. osób to dzieci i młodzież do 18. roku życia

źródło: gov.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 rok temu

Tak, tak, rząd wspiera… co to jest pół miliarda. Podobno miliard zł jest potrzebny na jeden dzień… skąd to nasz szanowny rząd weźmie. Ludność cywilna coraz mniej pomaga, rezerwy się kończą, każdy widzi jak inflacja szalej i jak ceny poszły w górę od stycznia, ale Obajtek ma się bardzo dobrze, jak pączek w maśle, coraz większe zyski.
Idzie wiosna, szczaw już ma drobne listki, trawa też zaczyna się zielenić. Będziemy szukać pożywienia takiego darmowego, zdrowego. Potrzeba matką wynalazku.

Geniusz
Geniusz
1 rok temu
Reply to  Anonim

Kredyciarze dołożaą się do tego. Szpanowali autami to teraz czas na pokorę. Ale ich rząd wpuścił w maliny.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Geniusz

Rzeczywiście jesteś geniuszem. Tylko, że często jest tak iż geniusz to po prostu id.iota.
Ilu jest tych co szpanowali autami na kredyt, a ilu jest zwykłych obywateli bez kredytów, bo ich na kredyty nie stać, którzy „za te nędzne 2 tysiące ledwo wiążą koniec z końcem”?

antyMławiak
antyMławiak
1 rok temu
Reply to  Anonim

Jeśli kogoś nie stać na kredyt lub w ogóle na zakup to niech nie pożycza, nie bierze kredytu. Niech się wstrzyma aż zaoszczędzi pieniądze. A tak to jest owczy pęd, biorą tłumnie kredyty bez przemyślenia, co powoduje, że ceny mieszkań rosną na potęgę bo podbijają cenę. A później jest płacz. jakim ciemniakiem trzeba było być żeby uwierzyć, że kredyty nie podrożeją.

Bank Centralny
Bank Centralny
1 rok temu
Reply to  antyMławiak

Tradycyjnie głos rozsądku jest minusowany przez kredyciarzy… Ludzie nadal nie rozumieną, że pieniądze, a właściwie kredyt, brany jest z powietrza.

DespotaOne
DespotaOne
1 rok temu
Reply to  Bank Centralny

Z tym rozsądkiem to bym uważał pojęcie względne . A każdy w temacie wie że największą zakałą świata są banki . Tak to jest skonstruowane że tylko nieliczni żyją bez kredytów . Pierwsze co należało by zrobić to rozbić kartele bankowe i wrócić do początku .

DespotaOne
DespotaOne
1 rok temu
Reply to  Anonim

Bo ludziom już się dawno w dupach poprzewracało od tego dobrobytu, zobacz Pan ile się jedzenia marnuje co święta np. Swoją drogą podczas oblężenia Sarajewa ludzie właśnie jedli różnego rodzaju korzonki itp i co ciekawe schudli ale byli lepszego zdrowia niż przed.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x