Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zapełniła się bursa i hala sportowa. Wojewoda chce aby przyjąć co najmniej tysiąc uchodźców


Zapełniają się przygotowane uprzednio tymczasowe miejsca noclegowe dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Ilu ich już przebywa na terenie naszego powiatu dokładnie nie wiadomo. Zapełniona jest już bursa szkolna, zapełnia się również Mławska Hala Sportowa, gdzie rozstawione są przenośne łóżka. Wiadomo jedynie, że bursie przebywa 49 osób, w hali około 100.


Uchodźcy napływają do Mławy różnymi kanałami. Przyjeżdżają środkami komunikacji publicznej, ale też przywożeni są do nas bezpośrednio z granicy lub innych ośrodków. Ci, którym pracujący w Mławie bliscy nie znajdą noclegu lub nie mają zapewnionego miejsca u polskich rodzin, trafiają do punktu zorganizowanego przez miasto przy wsparciu wszystkich samorządów mającego siedzibę przy ulicy Lelewela 7. Tu otrzymują pierwsza pomoc materialną, wcześniej zebraną od ludzi dobrej woli i kierowani są do rodzin, które wcześniej zadeklarowały chęć przyjęcia uchodźców oraz do bursy i hali sportowej lub innych punktów. W puncie przy Lelewela zostało także zorganizowane 40 miejsc noclegowych.

Decyzją Zarządu Powiatu Mławskiego została uruchomiona bursa szkolna oraz  Mławska Hala Sportowa. Bursa z 49 miejscami już została zapełniona.  W hali początkowo uchodźcy byli umieszczani w salach towarzyszących, obecnie zapełnia się płyta główna, gdzie rozstawiane są łóżka.

Piękną inicjatywą wykazali się księża mławskiego dekanatu wschodniego i zachodniego kupując  31 łóżek z materacami za blisko 11 tys. zł. Powiatowi radni również złożyli się po 1000 zł. i z części tej składki zakupili 100 materacy. Jedna z dużych firm drobiarskich zakupiła 70 szt łóżek z materacami – za sumę blisko 25 tys. zł. Cały transport zakupionych łóżek przewiózł na własny koszt jeden z mławskich przedsiębiorców. Te zakupy znacząco poprawiły warunki przebywania matek z dziećmi z Ukrainy w Mławskiej Hali Sportowej.

– Jest na razie duży ruch serca. Ludzie przynoszą dary czy przekazują pieniądze. W imieniu swoim, ale także całego sztabu kryzysowego dziękuję wszystkim, którzy bardzo się zaangażowali w pomoc. Mam na myśli osoby pracujące w punkcie przy ul. Lelewela oraz w miejscach gdzie organizowane są noclegi. Często są już skrajne wyczerpani. Dlatego ważne jest, aby jeszcze wielu ludzi dołączyło do pomocy. Chcę zaznaczyć, że bardzo dobrze współpracujemy jako samorządy miasta, gmin i powiatu. Jest duże zaangażowanie służb mundurowych oraz jednostek samorządowych. Dziś jest entuzjazm i chęć niesienia pomocy, ważne aby utrzymał się on możliwie długo – mówi starosta Jerzy Rakowski

Starosta szacuje, że wkrótce przygotowane przez starostwo obiekty na pewno nie wystarczą dla wszystkich uchodźców, którzy trafią do Mławy. Trwają przygotowania miejsc do przyjęcia przez burmistrza oraz wójtów powiatu mławskiego. Niektóre już działają. Jako miejsca schronienia będą uruchamiane także strażnice OSP. Wiele miejsc pobytu zostało zorganizowane jeszcze przez inne inicjatywy.

Trzeba tu zauważyć, że kłopoty mogą mieć te samorządy, które podpisały porozumienia o zapewnieniu noclegów dla uchodźców według pierwotnie deklarowanej przez wojewodę stawki 120 zł za dobę. Obecnie wojewoda obniżył tę stawkę do 40 zł. Powiat mławski podpisał tylko jedno takie porozumienie z KOMR w Dąbku dla 18 osób.

Zapewnienie noclegu i wyżywienia, to dopiero pierwsze działania. Rząd w trybie nadzwyczajnym procedował ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, którą już podpisał prezydent. Nowe przepisy zagwarantują legalność pobytu obywatelom Ukrainy i uprawniają m.in. do  świadczeń 500+, 300+, rodzinnego kapitału opiekuńczego, dopłat do żłobka, zasiłków rodzinnych i pomocy społecznej jak też dostępu do polskiego rynku pracy.

– Wojewoda wymaga, aby każdy powiat przyjął po 1000 osób. Ja uważam, że te 1000 osób w powiecie  już jest. To dla samorządów wyzwanie, bo znacząca większość tych osób to dzieci.  Jeśli wojna będzie się przedłużać  trzeba będzie im zorganizować edukację, opiekę zdrowotną czy pomoc społeczną – dodaje starosta.

Osoby, które przekroczyły granicę po 24 lutym, będą uznawane za uchodźców wojennych. Na podstawie nowych przepisów muszą wystąpić w urzędach miast i gmin o nadanie numeru PESEL. Ustawa przewiduje też, że każdemu, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom wojennym z Ukrainy może być przyznane świadczenie z tego tytułu na podstawie umowy zawartej z gminą nie dłużej niż za okres 60 dni.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
57 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Widziałem
Widziałem
8 miesięcy temu

Niech z nas Polaków wyjdzie czlowieczenstwo a nie słoma z butów. Pokażmy polską siłę niezłomnych serc . Nikt się nie spodziewał, że tak jescze można się z ludźmi obchodzić w XXI wieku. Nie wińmy za to tych dzieci które muszą przez jednego debila uciekać jak zwierzęta z pożaru do sąsiedniego normalnego kraju,gdzie znajdują choć namiastke tego co pozostawiły w Ukrainie…

Ślepnąc od Świateł
Ślepnąc od Świateł
8 miesięcy temu
Reply to  Widziałem

Boże Wszechmogący, ześlij deszcz, potężny deszcz, taki, który jeszcze nigdy nie padał, deszcz jak bombardowanie, deszcz jak nalot. Ześlij deszcz i zatop to miasto. Zrób to szybko, zanim ktokolwiek zdąży zareagować. Zanim włączą się alarmy.

Geld
Geld
8 miesięcy temu

Byczki w sile wieku z Ukrainy też przybyli do Polski. A ponieważ późno zareagowali i spóźnili się, to takie legalne wypuszczenie ich do Polski kosztuje 2.000 dolców. Warunkiem jest też, że przejscie odbędzie się w nocy bo kamery nie rozpoznają wieku.
Wpuszczamy ludzi nauczonych łapownictwa.
Podobno każdy emeryt ukraiński ma otrzymac w Polsce 1300 zł.
Takie są fakty.

eleks
eleks
8 miesięcy temu

ktoz nowym burmistrzem mławy?

Lee
Lee
8 miesięcy temu
Reply to  eleks

Nowakowski lub ktoś od Hołowni

Adrian Kołtun
Adrian Kołtun
8 miesięcy temu
Reply to  eleks

Podobno Ukraińcy już mają swojego kandytata

Pryk
Pryk
8 miesięcy temu
Reply to  eleks

Ktoś kto się odchamił przebywając kilka lat z dala od Mławy.
Mławianie to barany głosujace na tego samego ofermę od kilkunastu lat.

Zofia
Zofia
8 miesięcy temu

trzeba pomagać i koniec. Wojna to najgorsza rzecz,
Więc nogi za pas i pomagać marsz!

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu

A LG dalej biznes w rosji prowadzi

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Nie pisz niezweryfikowanych informacji, akurat pracuje w logistyce i od dwóch tygodni nie wyjechał ani jeden transport TV domRosji, te które były na granicy tez zostały zawrócone.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo
Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

LG Electronics said in a statement that it was “deeply concerned for the health and safety of all the people who are suffering during this period of conflict, but did not say whether the company would change its business practices in Russia. https://www.washingtonpost.com/business/2022/03/11/business-russia-ukraine/

Geld
Geld
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Tak prowadzi i zamierza nadal tam prowadzić.

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu

Najlepszy radny to Pan Michał Pol

Inka
Inka
8 miesięcy temu

A ja uważam, że kto chce to pomaga. Może wcześniej popatrzmy na siebie czy jesteśmy tacy nieskazitelni…… Czy to Ukrainiec czy Polak czy inny, nie ważne, zależy od człowieka. Czy będziemy nam gorzej żyć.. pewnie tak, ale czy to ich wina że muszą uciekać z kraju. Trzeba zacisnąć pasa, wierzyć że to minie i dobrze się skończy, pomagać wg swojego sumienia, po prostu być człowiekiem. Trzymajmy się

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Inka

Mądrego miło posłuchać

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

bardzo mądrze napisane …dziekuję

Ewa
Ewa
8 miesięcy temu
Reply to  Inka

My tego pasa to zaciskamy od II wojny i nic na lepsze nie idzie.

Inka
Inka
8 miesięcy temu
Reply to  Ewa

Naprawdę? to chyba przespałaś wiele lat na rozwój, ale póki co masz jeszcze czas bo jeszcze bomby na nas nie spadają, a niebo niebieskie

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu

Jak zwykle „obiektywna” informacja jk. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć jak wygląda codzienna praca wolontariuszy dla uchodźców niech odwiedzi Centrum Opieki Uchodżców Wojennych przy ul.Lelewela. Czynne całą dobę. Najlepiej z darami. Zobaczy jaka to praca i kto tam pracuje.

Tik tok tak
Tik tok tak
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Pewnie Zejzejer dziś tam poleciał żeby na krzywdzie ludzkiej
I fotki sobie strzeli
A kasę to chyba bierze za pracę w urzędzie

Helena
Helena
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Nikt nikogo nie zmusza, jak się sami zgłaszają na ochotnika to niech zasuwają, głupich nie potrzeba siać bo się sami lęgną.

Maja
Maja
8 miesięcy temu

Szacunek dla ludzi serca z MHS i Bursy natomiast przykre że władze miejskie wykorzystują tę tragedię by się promować, pokazują się na koncertach itp. a nic nie robią!!!! Nie przeszkadzajcie przynajmniej!!!!

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
8 miesięcy temu
Reply to  Maja

Pochwal się swoim sercem, ilu przyjęłaś pod swój dach.

Anonim
Anonim
8 miesięcy temu
Reply to  Maja

Kłamiesz gdyby nie Burmistrz Zejer to by nie było niczego

Do Anonima
Do Anonima
8 miesięcy temu
Reply to  Anonim

Przepraszam ale za hale i bursę odpowiada Starostwo Powiatowe. Nie odpowiada za nią ani Burmiszcz ani Pan Zejer.

Jamm
Jamm
8 miesięcy temu
Reply to  Maja

Zanim mhs zajął się tematem uchodzcow to burmistrz, jego pracownicy wespół z wójtami i starostwem obsłużył już z 800 uchodźcow. Jeszcze się praca ludziom z mhs nie śniła jak urząd, mdk, mosir,mosir, starostwo i gminy działały całodobowo. Widać pojęcia nie masz jak się to wszystko odbywa

Adrian Kołtun
Adrian Kołtun
8 miesięcy temu

Gdzie jest ten przygłup i kołtun z KOD Anżej Sasicki, homokomandos co zadawał pytania odnośnie pomocy księzy. S=W

Rysio
Rysio
8 miesięcy temu
Reply to  Adrian Kołtun

odezwał się kolejny katolik

dziadek z bliska
dziadek z bliska
8 miesięcy temu

Ilu uchodźców wojewoda przyjął do tej pory pod swój dach?

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu

3

Mc lina Comber
Mc lina Comber
8 miesięcy temu

ToBurmistrz Szymon Zejerz to wszystko zorganizował te noclegi i zebrał potrzebne rzeczy
Pracauje w Centrum Pomocy Uchodźcom Wojennym przy BMM całe noce i dnie jest już właściwie bez sił a ktoś próbuje to wykorzystać
Zapraszamy na stronę M Miasto Mława tylko tam zobaczycie całą prawde

Uważajcie na koszty
Uważajcie na koszty
8 miesięcy temu
Reply to  Mc lina Comber

Może i zorganizował ale co będzie dalej z tymi ludźmi za kilka miesięcy, może lat.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu

Chyle czoło za waszo społeczno pracę poświęceniesie na zecz drugiego człowieka .człowiek jest tyle wart ile może dać z siebie innym..

Inka
Inka
8 miesięcy temu

a z Tob ą co będzie? wiesz już ?

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
8 miesięcy temu
Reply to  Mc lina Comber

Prawdę o czym? Jak ukraińcy zakosili elektronikę z samochodu za to że ktoś ich przewiózł? Czy może prawdę o tym jak ukraińcy oczekują „pałaców”, jakby sami mieszkali w rezydencjach? A może prawdę o tym jak kilku ukraińców cieszyło się w monopolowym, cytat: „na ukrainie wojna a my tu mamy imprezkę”?
BTW czekam na hejt. Tylko żeby się niektórzy nie obudzili kiedyś z ręką w nocniku za swoje „serca”.

Rysio
Rysio
8 miesięcy temu

dziadek z lasu intelektualnego

BLM
BLM
8 miesięcy temu
Reply to  Rysio

olać prowokatorów

Kuba
Kuba
8 miesięcy temu
Reply to  BLM

Popieram, dziadek z bliska chyba się nałykał fake newsów od rosyjskich trolli i w nie uwierzył, czyli odleciał.
Za taki trolling powinny być surowe kary, może by niektórzy zrozumieli, że niewolno nawoływać do nienawiści i nie rozpowszechniać fałszywych wiadomości.

BLM
BLM
8 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Tu się zgodzę z kolegą .Wydawca chyba tego nie ogarnia .

Huba
Huba
8 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Żyj sobie dalej w swojej fazie pisowcu.

Kuba
Kuba
8 miesięcy temu
Reply to  Huba

Nie jestem pisowcem, ale potrafię spojrzeć obiektywnie na rzeczywistość. BLM doskonale wie, że często go krytykuję i wyśmiewam, ale tu ma racje.
Dziadek z bliska nałykał się ruskiej propagandy i tyle.

Dziadek z bliska
Dziadek z bliska
8 miesięcy temu
Reply to  Rysio

Mogę być i z lasu. Ciekawe tylko skąd Ty będziesz Rysiulku pochodził jak Ci podziękują za twoją bezinteresowną pomoc. No ale podobno miekkie serce = twarda dupa, także bywaj zdrów.

teżMława
teżMława
8 miesięcy temu

No ale czemu tak wybiórczo? Nie pomijaj rodaków: oblecha gwałcącego 19-letnią Ukrainkę; mend udających Samarytan, wywożących matki z dziećmi na odludzie i wypychających je z aut, gdy nie chcą płacić za podwózkę kosmicznych pieniędzy; złodziei grasujących wśród kartonów pełnych darów dla ludzi uciekających przed wojną.
Skoro sytuacja uchodźców budzi zazdrość, to jaki problem żyć tak jak oni? Spal swój dom, rozbij samochód, może jeszcze wyrzuć dzieciaka przez okno (no fakt, Ukraińcy nie muszą się fatygować sami, im to załatwia obca armia) – i ruszaj z żoną/matką/synem spać w cudzej piżamie na hali sportowej, żywić się bigosem czy fasolą ze słoików, a po myciu we wspólnej łaźni wycierać się podarowanym ręcznikiem.
Że cię nie przyjmą, bo nie masz w paszporcie stempelka z granicy? Jestem pewna, że w jakimś schronisku dla bezdomnych cię przygarną – te schroniska normalni ludzie też wspierają.

BLM
BLM
8 miesięcy temu
Reply to  teżMława

dziad jest prowokatorem olać go .

MLB
MLB
8 miesięcy temu
Reply to  BLM

Odezwał się zbawca narodu, obrońca uciśnionych.

kiepskaMławaZCiebie
kiepskaMławaZCiebie
8 miesięcy temu
Reply to  teżMława

No ale czemu jest taka cisza o wybrykach naszych przyjaciołach zza Buga? Wołyń – czasy wojny. A gloryfikowanie przed kilkoma laty Bandery jako „Bohatera narodowego” to taki niewinny epizod.

teżMława
teżMława
8 miesięcy temu

Wiesz, jest czas na debaty historyczne i jest czas na ratowanie ludzkiego życia. Chcesz dzisiaj z tymi wystraszonymi kobietami dyskutować o Banderze? To chyba nie jest najlepszy pomysł.
Może umknęły Ci kontrowersje wokół niektórych, czczonych w pewnych kręgach, tzw. żołnierzy wyklętych (w tym współpracujących z niemieckim okupantem). Jeśli trafisz na jakieś artykuły albo książki o nich, poczytaj koniecznie: to naprawdę leczy pseudonarodową megalomanię. My jako państwo i społeczeństwo też miewaliśmy to i owo za uszami – jak wszyscy.
Nie będę Cię oceniać, kiepski czy niekiepski, bo Cię nie znam. Nie etykietuję ludzi na podstawie ich, choćby nieco dziwnych, wpisów w internecie.

Wolontariat.
Wolontariat.
8 miesięcy temu

Już się budzą, jakim bezmyślnym trzeba być żeby sprowadzać tyle nieznanego narodu pod dach. Przecież tam idą więźniowie, kryminaliści, przestępcy. Trzeba było postawić namioty przy granicy i dowozić jedzenie, środki czystości, środki medyczne,ubrania i na tym się Wasza rola kończy. To nie jest Wasz naród.

teżMława
teżMława
8 miesięcy temu
Reply to  Wolontariat.

Te setki tysięcy ukraińskich recydywistek, z kompletnie zdemoralizowanymi trzylatkami w ramionach – no dowcip (pseudodowcip) stulecia!
A skoro piszesz: to nie jest Wasz naród, to pozwól, że zapytam: a jaka jest Twoja narodowość? Bo ten post – popraw mnie, jeśli się mylę – pachnie trollingiem z wiadomego źródła.

Mławianka
Mławianka
8 miesięcy temu
Reply to  Mc lina Comber

Póki co to do burmistrza jeszcze mu brakuje, ale coś czuje, że jak nadejdą wybory to będzie ludzi do siebie przekonywać jak kiedyś nam panujący i może zamienią się miejscami.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  Mc lina Comber

Ja chciałbym tylko powiedzieć, ze taką ma prace Pan Zejer i z tego powodu nie ma co lamentować. Jak przywiozą pacjenta do szpitala i trzeba go 12h operować, to tez się pracuje. Szkoda tylko, ze przed wojną takiego zapału poszczególni pracownicy urzędu nie wykazywali. Hala sportowa i bursa, są zarządzane przez Starostwo Powiatowe, na zlecenie Wojewody. Hala i Bursa, znajdują się w Mławie i dlatego chyba oczywistym jest, że pracownicy UM powinni się w taką pomoc angażować. Rozumiem, ze UM sam z siebie na razie nie przeznaczył żadnego obiektu dla uchodźców, wiec chyba nic nie stoi na przeszkodzie aby pracownicy swoje urzędnicze umiejętności, zweryfikowane w wieloetapowych konkursach, przekształcili w czyny.

teżMława
teżMława
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

No przecież UM „sam z siebie” przeznaczył dla uchodźców budynek przy ul. Lelewela, gdzie – dzięki licznym wolontariuszom, m.in. strażakom i urzędnikom – prowadzi magazyny przynoszonych przez nas darów, zorganizował rejestrację przybyszów, wydawanie im posiłków i pakietów najpotrzebniejszych rzeczy, a kilkudziesięciu z nich zapewnił mieszkanie (o czym zresztą informuje Codziennik w powyższym artykule).

Do tez Mława
Do tez Mława
8 miesięcy temu
Reply to  teżMława

Przepraszam. Jeżeli w tym budynku mieszkają uchodźcy, to przepraszam. Wydaje mi się jednak, ze w tym budynku jest punkt dla uchodźców a nie o takim tu rozmawiano. Tu rozmawiano o miejscu dla tymczasowego ich przebywania. Chwała Panu Zejerowi za pomoc ale powtarzam, ze takie są jego obowiązki.

teżMława
teżMława
8 miesięcy temu
Reply to  Do tez Mława

Cytat z artykułu, który tu komentujemy: „W puncie przy Lelewela zostało także zorganizowane 40 miejsc noclegowych”. Wczoraj zaniosłam tam rzeczy, o które mławian proszono. Z pierwszego piętra dobiegały głosy bawiących się dzieci, a dwóch roześmianych kilkulatków co jakiś czas wybiegało na klatkę schodową. Przecudowny widok!
Pana Zejera, którego nie znam osobiście, dwukrotnie już widziałam w centrum przy Lelewela. Nie sądzę, żeby do obowiązków wiceburmistrza należało niemal całodobowe dyżurowanie w punkcie pomocy. O podobnych działaniach starosty, z całym szacunkiem dla jego pracy, nic mi – ani innym mławianom – nie wiadomo. Nie wierzę, że media celowo pomijałyby taką informację.

Do tez Mława
Do tez Mława
8 miesięcy temu
Reply to  teżMława

W takim razie przepraszam.

57
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x