Coś dla pasjonatów historii Mławy
— 16/02/2022
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej w końcu ubiegłego roku wydało nową publikację, która na pewno może zainteresować pasjonatów historii Mławy. Tym razem jest to książka Leszka Andrzeja Arenta „Mława w latach 1945 – 1957”. Publikacja przedstawia fragment historii Mławy w czasach stalinowskich na szerszym, powiatowym tle. Podwaliną tej liczącej ponad 500 stron książki jest rozprawa doktorska autora, napisana pod kierunkiem prof. Pawła Wieczorkiewicza i prof. Janusza Szczepańskiego i obroniona w 2014 roku.
– Praca powstała na podstawie bogatej dokumentacji źródłowej wytworzonej przez mławskie instytucje, przechowywaną w różnych archiwach w kraju. Uzupełnieniem bazy źródłowej są relacje uczestników omawianych wydarzeń oraz prasa i literatura przedmiotu. Jestem przekonany, że kompleksowo i innowacyjnie przedstawione wydarzenia na naszym terenie zainteresują szczególnie młodzież szkolną, ale również wiele osób dorosłych interesujących się historią – napisał w przedmowie Henryk Antczak prezes TPZM.
Książka dostępna jest w księgarni na Starym Rynku.
Leszek Andrzej Arent, urodzony w Mławie i związany z Mławą. Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni pracownik i dyrektor Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej, mławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, Rady Społeczno-Naukowej Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta, zarządu Fundacji im. Korzybskich w Mławie, Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich, zarządu Mazowiecko-Podlaskiego Towarzystwa Naukowego z siedzibą w Warszawie.
Zasiada w Kapitule tytułu Mławian Roku i Nagrody Honorowej im. dr Józefa Ostaszewskiego funkcjonującej przy Stacji Naukowej w Mławie. Jeden z redaktorów „Mławskiej Kroniki Archeologiczno – Numizmatycznej”, pisma społeczno–kulturalnego „Dwutygodnik Mławski”, „Studiów i Materiałów do dziejów Ziemi Zawkrzeńskiej” i rocznika „Ziemia Zawkrzeńska”.
Autor i współautor kilku publikacji książkowych m.in. „Wojna polsko-bolszewicka 1920 w powiecie mławskim”, „Album historyczny Mławy”. Opublikował również ponad sto kilkadziesiąt artykułów naukowych, popularnonaukowych i popularyzatorskich o tematyce historycznej i numizmatycznej. W Codzienniku Mławskim jest autorem publikacji z cyklu „O Mławie w dawnych czasach”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na problematyce regionalnej związanej z historią ziemi mławskiej.
JK
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski
[TUTAJ]
Czy można wiedzieć jaki jest koszt, tego wydania!!!
nie stać Cię
Z tego co czytam to ciebie także nie jest stać , — ale dobrze że chociaż te swoje wypociny potrafisz napisać !!!!! — nieuku !!!
40 zl
DZIĘKI ;– !! za informację !!! KUPIĘ !!!
Bardzo cenne wydawnictwo i do tego dobrze napisana książka. Ważna pozycja dla zainteresowanych historią naszego miasta i regionu. Czekamy na następne tomy i kolejne 65 lat dziejów Mławy.