Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Do 20 lutego trwa nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza


Mława odstąpiła od stosowania formuły budżetu obywatelskiego. Za to kolejny rok samorząd wojewódzki przeznacza środki na realizację pomysłów bezpośrednio pochodzących od mieszkańców. W tym roku do wydania jest 25 mln zł. Nabór trwa do 20 lutego br. Zgłoś swój projekt już dziś!


Budżet obywatelski to oddanie inicjatywy mieszkańcom.

W drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zgłoszono 252 projekty oraz oddano 50 tys. głosów.

Do aktywnego udziału w projekcie zachęca marszałek Adam Struzik: „Mazowszanie sami najlepiej wiedzą, jakie działania i projekty powinny być realizowane w regionie. Projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego pokazują nam, które dziedziny potrzebują wsparcia. W ubiegłym roku pięć projektów, które zostały zgłoszone przez mieszkańców, a nie spełniały wszystkich wymagań, zdecydowaliśmy się zrealizować poza budżetem obywatelskim. Okazało się, że są bardzo ważne społecznie. Cztery z nich dotyczyły bezpieczeństwa na drodze i zakładały budowę bezpiecznych przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych. To właśnie bezpieczeństwo na drodze oraz inwestycje w placówkach służby zdrowia, jak np. zakup ambulansów lub specjalistycznego sprzętu są najczęściej zgłaszanymi projektami. Mazowszanie chcą także organizować szkolenia dla dzieci i młodzieży, festiwale czy budować szlaki turystyczne. Jesteśmy ciekawi, jakie projekty w tym roku zostaną zgłoszone. Oddajemy w ręce Mazowszan 25 mln zł i czekamy, czym tym razem nas zaskoczą. Zachęcam do aktywnego udziału”.

Ścieżka rowerowa, warsztaty, a może profilaktyka zdrowotna?

Projekty do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można zgłaszać do 20 lutego 2022 r. Wachlarz zagadnień jest szeroki, od ochrony zdrowia, edukacji i kultury po tworzenie terenów zielonych czy prowadzenie szkoleń i warsztatów. Mogą być to projekty inwestycyjne o maksymalnej wartości do 1 mln zł brutto lub nieinwestycyjne o maksymalnej wartości 200 tys. zł brutto.

Jak przygotować dobry projekt?

Każdy projekt powinien spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim, być zgodny z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa mazowieckiego. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, podpisy poparcia pod projektami można zbierać na listach papierowych oraz elektronicznie.

Kto może zgłosić projekt?

Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich rodzice lub opiekunowie prawni.

Zanim wyślesz – skonsultuj!

Przed wysłaniem projektu, zachęcamy do skorzystania z możliwości skonsultowania pomysłu przed jego złożeniem. Każdy kto chciałby z tej możliwości skorzystać, może przesłać wersję roboczą projektu na adres [email protected]l. Konsultacje zwiększają szansę na uzyskanie pozytywnej oceny i poddania projektu pod głosowanie.

Jak zgłosić projekt?

  •     elektronicznie (za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego z poziomu strony Budżetu Obywatelskiego Mazowsza),
  •     pocztą na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie,  Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa lub bezpośrednio na adres siedziby właściwej delegatury,
  •     osobiście w siedzibie urzędu w Warszawie lub w jednej z delegatur – w Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie.

Podsumowanie dotychczasowych edycji

W ramach dwóch pierwszych edycji BOM Mazowszanie do realizacji wybrali 131 projektów. Stan realizacji projektów z obu dotychczasowych edycji BOM można podglądać na mapie, dostępnej na stronie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Strona internetowa poświęcona Budżetowi Obywatelskiemu Mazowsza dostępna TUTAJ.

źródło: UWMW

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mazovianin
mazovianin
1 rok temu

Brakuje nam 65 tys na nauke pływania w ramach WF dla dzieci, tutaj na projekt nieinwestycyjny mozna pozyskać do 200 tys. Wystarczy chcieć i próbować!

LODOWISKO!!!!!
LODOWISKO!!!!!
1 rok temu

Może w końcu wygra lodowisko?? Ileż można jeździć po ościennych miejscowościach }:/

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  LODOWISKO!!!!!

Najpierw trzeba złożyć projekt… dobry projekt.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x