Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Alkohol i papierosy zdrożały i drożeć będą


Od 1 stycznia 2022 roku wzrosły ceny za używki takie jak alkohol oraz papierosy. Wszystko za sprawą podniesionej akcyzy na te produkty. Dobre wieści są jednak dla małych producentów alkoholu.


Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wycenia koszty społeczno – ekonomiczne związane z nadużywaniem alkoholu w Polsce na ok. 31 miliardów złotych rocznie. Resort finansów, jak sam deklaruje, z troski o zdrowie Polaków, postanowił zachęcić rodaków do kształtowania postaw prozdrowotnych przez podniesienie od 1 stycznia 2022 roku znacząco akcyzy na te używki.

Od 1 stycznia 2022 roku wzrasta:

Stawka akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie – 10%

Minimalna stawka akcyzy za wyroby tytoniowe z 100 do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy

Stawka akcyzy na wyroby nowatorskie (podniesienie stawki kwotowej o 100%)

Minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia ( podniesienie w wysokości 100% całkowitej kwoty akcyzy)

Oznacza to:

Papierosy – wzrost opodatkowania za jedną paczkę to około 30 gr

Wino – wzrost opodatkowania na jednej butelce o pojemności 0,75 l to około 16 gr

Piwo – wzrost opodatkowania na puszce o pojemności 0,5 l to około 6 gr

Wódka – wzrost opodatkowania na butelce o pojemności 0,5 l to około 1,50 zł

Wyroby nowatorskie – wzrost opodatkowania na jednej paczce to około 1 zł

W kolejnych latach jeszcze drożej

Ministerstwo Finansów poinformowało także o projekcie ustawy, która przewiduje wprowadzenie „Mapy Akcyzowej”. Zgodnie z nią w kolejnych latach, nastąpią kolejne podwyżki. „Mapa Akcyzowa” ma pomóc producentom przygotować się do zbliżających się zmian, żeby ci  mogli efektywnie prowadzić swoją politykę cenową. Według „Mapy Akcyzowej” planowane jest co roku 5% podwyżki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane, a także wyroby pośrednie i co roku 10% podwyżki akcyzy na papierosy, tytoń do palenia oraz wyroby nowatorskie.

Taniej dla małych producentów alkoholu

Jednocześnie od stycznia 2022 roku zgodnie z innym rozporządzeniem o połowę obniżono stawki akcyzy dla małych niezależnych producentów napojów alkoholowych. Z ulgi skorzystają producenci wina i napojów fermentowanych (np. win owocowych i cydrów) oraz mali producenci wyrobów pośrednich (np. miodów pitnych). „Chodzi o winiarnie prawnie i ekonomicznie niezależne od innych producentów wina, nieprodukujące wina na podstawie licencji uzyskanych od innych przedsiębiorców. Wielkość produkcji wina małej winiarni w roku winiarskim nie przekracza 1000 hektolitrów. Możliwości zastosowania obniżonej stawki nie będą mieli podatnicy, którzy wyłącznie rozlewają wino wytworzone przez innych producentów. Podobne zasady objęły małych producentów napojów fermentowanych – informuje Rzeczpospolita.

50 proc. podstawowej stawki zapłacą też gorzelnie należące do producentów owoców i małe browary.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
nikotyna
nikotyna
2 lata temu

Jak żyć? 🙁

POTS
POTS
2 lata temu
Reply to  nikotyna

Do emerytury zdrowo, po emeryturze krótko…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x