Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Elastyczne formy zatrudnienia nie są nowe, ale wciąż mało znane


Telepraca, umowy cywilnoprawne, leasing pracowniczy,  job rotation, samozatrudnienie  czy outsourcing – to tylko niektóre,  przykładowe formy zatrudnienia, być może znane nam już ze słyszenia. Są one alternatywą dla najbardziej powszechnego  na rynku pracy zatrudnienia etatowego. Czy jednak zatrudnienie etatowe jest zawsze najkorzystniejsze i dla kogo? Okazuje się bowiem, że  istnieje potrzeba zmiany i poszerzenia form nawiązywanej przez pracodawcę umowy z pracownikiem, a wynika to z wielu okoliczności.  


Technologiczny i organizacyjny rozwój firm zmienia oblicze współczesnego rynku pracy. W ślad za tym, wielu pracodawców oczekuje od pracownika  dostosowania się do nowych wymagań. Ten mechanizm działa też w drugą stronę. Również potencjalni pracownicy, którzy ze względu na różne osobiste  uwarunkowania nie mogą podjąć pracy etatowej, oczekują innych propozycji od pracodawców.  Swoje „trzy grosze” do ugruntowania potrzeby zmian na rynku pracy w ostatnim czasie wniosła również pandemia koronawirusa.

Art. 11. Ustawy Kodeks Pracy określa, że  „Nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika”.

To właśnie zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika jest tą dobrą podstawą do szukania takich rozwiązań, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom zarówno pracodawcy jak i pracownika, a takimi właśnie formami są elastyczne formy zatrudnienia.  Co oznacza bowiem ustalenie warunków pracy? Czy może ona odbywać się poza siedzibą firmy, lub w innym czasie niż 7-15? Nie u każdego pracodawcy to możliwe, ale na pewno u niektórych pracę można właśnie w taki sposób zorganizować. Są bowiem pracodawcy, dla których godziny czy miejsce pracy jest pojęciem właśnie elastycznym. 

Czasem jednak w świadomości społecznej funkcjonuje stereotyp, że elastyczne formy zatrudnienia są obejściem przepisów kodeksu pracy i jednostronną korzyścią pracodawcy.

Taka opinia zapewne nie jest też bezpodstawna i ma swoje podstawy w przypadkach, kiedy pracodawca rzeczywiście kieruje się wyłącznie  niekodeksowymi przesłankami.  Pamiętać trzeba, że niestandardowe formy zatrudnienia mogą być i są legalne, pod warunkiem zachowania określonych w przepisach prawa wymogów.

Elastyczne formy zatrudnienia na pewno inaczej wyglądają z punktu widzenia pracodawcy i mają dla niego innego rodzaju wady i zalety. Pracownik z kolei na takie formy patrzy z innej perspektywy. Na postrzeganie tych kwestii ma też wpływ umiejscowienie na rynku pracy. Inaczej na elastyczne formy zatrudnienia patrzy się w dużych aglomeracjach, inaczej w miastach powiatowych. O zaletach i wadach zarówno z punktu widzenia pracodawcy jak i pracownika napiszemy w kolejnych publikacjach poświęconych elastycznym formom zatrudnienia już wkrótce.

red.

 

mat. sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x