Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Fałszywy broker, hakerska faktura i zakupowe okazje. Ile stracili oszukani mławianie?


Mławscy policjanci z referatu do walki z przestępczością gospodarcza ostrzegają przez internetowymi oszustami. Do mławskiej komendy wpływają zawiadomienia o nieudanych internetowych zakupach, ale także fałszywych firmach brokerskich czy fakturach, wysyłanych przez hakerów. Oto przykłady kilku ostatnich zdarzeń.


47-letni mieszkaniec pow. mławskiego chciał zainwestować oszczędności na giełdzie. Nie mając doświadczenia, odnalazł stronę internetową, oferującą usługi brokerskie. Skontaktował się z nim mężczyzna, który obiecał  pomoc w bezpiecznym zainwestowaniu pieniędzy. 47-latek dał się namówić na założenie konta, oferowanego przez firmę brokerską. Wpłacił na to konto kilka tysięcy złotych. Po pewnym czasie postanowił zlikwidować konto i odebrać zainwestowane środki. Polecono, przy przesłał zeskanowany dowód osobisty, co też uczynił. Jego konto zniknęło ze strony, razem z zainwestowanymi oszczędnościami.

Właściciel jednej z firm, realizując zamówienie, opłacił fakturę, którą otrzymał mailem sądząc, że jest oryginalna. Nie zauważył, że adres i numer konta bankowego na fakturze są inne, niż w uprzednio otrzymywanych fakturach z tej samej firmy. Jak się okazało, haker wysłał na jego skrzynkę mailową fałszywą fakturę. Przedsiębiorca stracił kilka tysięcy euro, wpłacając je na konto oszusta.

Mieszkaniec pow. mławskiego, na stronie sklepu internetowego odnalazł markową bluzę w dobrej cenie. Złożył zamówienie, nie sprawdzając ocen firmy oraz jej wiarygodności. Na przesyłkę oczekiwał ponad tydzień, a gdy już dotarła, okazało się, że zamówiona bluza nie ma nic wspólnego z ofertą na stronie sklepu oraz jakąkolwiek marką.  

Internet dla oszustów to atrakcyjna przestrzeń do działania, dlatego tak ważne jest zachowanie zasad ostrożności. Przede wszystkim należy chronić swoje dane osobowe oraz dane kont bankowych i nie korzystać z gotowych linków do wpłat czy pobierania przelewów.

Korzystanie z usług finansowych nieznanych firm, odnalezionych w Internecie – to wielce ryzykowny pomysł, który zakończyć się może utratą pieniędzy.

Korzystając z przelewów elektronicznych należy szczegółowo sprawdzać i weryfikować  dane, wskazane w fakturach.

Robiąc zakupy w sklepach internetowych, korzystajmy z ofert  sprawdzonych, zaufanych  i wysoko ocenionych sprzedawców.

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Michałek
Michałek
2 lata temu

A to trzeba byc hakerem żeby wysłać do kogoś maila ? Od dziś nim będę wysyłam dzienni około 50 maili więc jestem takim trochę multi hakerem

Technicy magicy
Technicy magicy
2 lata temu
Reply to  Michałek

Wbrew pozorom nie trzeba być technicznym . Lepsze jest zjawisko czasowej niezdolności czy jakiś rodzaj czasowego otumanienia i kasę bez większych zdolności hakerskich przelewasz sam.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x