Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie tylko maszerują. Dbają też o upamiętnienie naszych bohaterów


Od dziewięciu lat najpierw, jako grupa nieformalna a obecnie, jako stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe w czasie Święta Niepodległości organizuje nietypowe spotkanie z historią. Wspomnienie wydarzeń i postaci związanych z walką o niepodległość odbywa się w miejscach powiązanych z nimi. Co roku spotkania te odbywają się w innej lokalizacji, a tegoroczny marsz odbył się w gm. Lipowiec Kościelny w obszarze miejscowości Turza Mała.


W trakcie marszu uczestnikom przybliżono wydarzenia mające miejsce w tym obszarze we wrześniu 1939 roku, związane w bitwą pod Mławą. Wspomniano pokrótce uczestników tych walk a także przedstawiono szczegóły w zakresie pozostałości umocnień linii mławskiej.

Po zakończeniu marszu jego uczestnicy spotkali się na wiejskim placu w Turzy Małej przy wspólnym ognisku. Członkowie stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe przygotowali krótką prelekcję poświęconą trzem bohaterom, którzy tu, w tej małej mazowieckiej wiosce przyszli na świat, tu się wychowali, dorastali i kształcili. Ci bohaterowie, którzy w tragicznym roku 1944, w odstępie kilku miesięcy oddali życie za wolność naszej ojczyzny, to bracia Czesław, Jan Kazimierz i Włodzimierz Lechowie.

Włodzimierz zrzucony do Polski jako żołnierz – cichociemny w połowie kwietnia 1944 ginie w walce z Niemcami 8 maja w obronie magazynu broni w podkrakowskim Łęgu. Jego starszy brat Jan Kazimierz, też jeden z 316 cichociemnych, ląduje w kraju we wrześniu 1942 i zostaje skierowany do Lwowa. Uczestniczy w wielu akcjach bojowych, jako zastępca dowódcy Okręgu Lwowskiego AK. Ranny w walce, zdradzony, aresztowany, torturowany zostaje rozstrzelany 24 czerwca na dziedzińcu lwowskiego więzienia. Był, jako dyplomowany major WP, uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku. Razem z młodszym bratem Włodzimierzem przedarł się na początku 1940 roku do Francji, do PSZ formowanych przez generała W. Sikorskiego. Najstarszy brat Czesław Lech pozostał w kraju i od początku okupacji stał się żołnierzem ZWZ-AK. W Powstaniu Warszawski był dowódcą obrony placówki w Wytwórni Papierów Wartościowych. Ginie w ostatnich dniach Powstania 28 września 1944 roku. Pośmiertnie zostaje odznaczony wraz  żoną medalem “Sprawiedliwy wśród narodów świata” i drzewkiem w Yad Vashem za uratowanie życia Chanie Bulwie, którą przez trzy lata ukrywali w swoim domu. Chana dożyła w Izraelu  91 lat, dochowując się  dwóch córek i gromadki wnucząt.

Na ognisko do Turzy Małej przyjechał wraz z żoną Artur Lech – wnuk Czesława, który podzielił się z uczestnikami marszu wspomnieniami o swoim bohaterskim dziadku.

W sierpniu tego roku stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe złożyło formalny wniosek na ręce Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Turzy Małej o nadanie tej szkole imienia Czesława, Jana Kazimierza i Włodzimierza Lechów. Bohaterowie z Turzy Małej wpisani są w nasze dziedzictwo, a naszym obowiązkiem jest pamięć o nich. Wniosek stowarzyszenia MMZ wsparł profesor Leszek Zygner. W artykule zamieszczonym w jednym z lokalnych tygodników profesor przypomniał bohaterskie losy braci Lechów, kończąc stwierdzeniem że z radością przyjął inicjatywę stowarzyszenia i mocno ją popiera.

Na koniec spotkania w Turzy Małej zorganizowano krótki konkurs wiedzy w oparciu o materiały zawarte w grze planszowej “Mława 1429 czyli spacerkiem po Mławie”, opracowanej przez stowarzyszenie MMZ. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę egzemplarze unikatowej gry.

źródło i fot.: Stowarzyszenie Mława Miasto Zabytkowe

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Oczywiście Mławianka
Oczywiście Mławianka
2 lata temu

Grupa ludzi, którzy zarażają swoją pasją, których warto mieć wokół siebie. Brawo koledzy z Wami nie można się nudzić.

Marek
Marek
2 lata temu

Panowie organizatorzy marszu – informacja o marszu poszła w świat zbyt późno. Za to wielki szacun za to co robicie. Ludziom którzy oddali życie za wolną Polskę należy się nasza pamięć Pomył z uhonorowaniem braci Lechów kapitalny. Watpię aby któras inna miejscowość tu niedaleko mogła pochwalić się takimi bohaterami. Super wychowawczy przykład dla szkolnej młodzieży. Brawo dla członków stowarzyszenia za świetną robotę. Oby tak dalej panowie.

Czarek
Czarek
2 lata temu

Mieszkam w Turzy Malej a pierwszy raz słyszę że tu gdzie obok urodzili się i wychowywali tak niezwykli ludzie. Może ktoś wie który to dom należał do rodziny Lechów. ? A pomysł z nadaniem imienia mojej szkole tych niezwykłych braci to strzał w dziesiątkę. . Jako absolwent szkoły w Turzy Małej popieram z całego serca.

Grzegorz
Grzegorz
2 lata temu
Reply to  Czarek

Dom rodziny Lechów stał koło domu państwa Markowskich. Mieszkańcy Turzy Małej na pewno to miejsce kojarzą. Wiem , że jeszcze pod koniec lat 60-tych mieszkała tam pani Kazimiera Lechowa , matka tych trzech niezwykłych bohaterów. Najwyższy czas ich godnie upamiętnić , nadając ich imię szkole do której uczęszczali. Wydaje się , że nie powinno być co do tego żadnych wątpliwości – to idealni patroni dla tej właśnie szkoły , Szkoły Podstawowej w Turzy Małej.

Jacek
Jacek
2 lata temu

Wielka sprawa dla lokalnej społeczności, brawo Mława miasto zabytkowe

Konrad
Konrad
2 lata temu

Szacunek za kultywowanie lokalnych bohaterów. W tym przypadku z jednej Rodziny. Dbałość o swoją małą Ojczyznę to nasz patriotyczny obowiązek. Tylko pozazdrościć lokalnej społeczność możliwości jaka się przed nimi otworzyła. Kultywowanie historii braci Lech to dla niej najlepsza promocja. Podziękowania dla Stowarzyszenia za udostępnieniu ogółowi tej wiedzy. Pozdrawiam z Powiśla.

Krzysztof
Krzysztof
2 lata temu

Nie znałem tej historii o tych braciach. Cichociemni z Turzy Małej – chętnie bym się coś jeszcze dowiedział na ich temat. To trzeba jakoś uhonorować i godnie upamiętnić

Stefan
Stefan
2 lata temu

Bardzo dobry pomysł z przypomnaniem naszych lokalnych bohaterów. Z jednej rodziny, z małej miejscowości a tak wiele zrobli dla naszej ojczyzny. Dla szkoły podstawowej w Turzy Małej to niesamowita okazja uczczenia braci Lechów w szczególny sposób – poprzez nadanie szkole ich imienia.

BLM
BLM
2 lata temu

Pozytywnie zakręcone towarzystwo . Tak trzymać Panowie .

Karpia Łuska
Karpia Łuska
2 lata temu
Reply to  BLM

WLM

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x