Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Oszuści w akcji. Mężczyzna stracił 18 tys. zł, kobieta 1000 zł


Pomimo tak wielu ostrzeżeń, wciąż niestety nie brakuje osób, które padają ofiarą oszustów, podszywających się pod pracowników banku, lub przejmujących konta użytkowników na profilu społecznościowym i wyłudzających kody BLIK. Mławscy policjanci prowadzą postępowania w sprawie kolejnych, takich przypadków, na terenie powiatu mławskiego.


ksp Mława
Reklama

Tuż przed weekendem, ofiarą oszustów padł 26-letni mieszkaniec pow. mławskiego. Jak wynika z ustaleń, do młodego mężczyzny dzwoniły osoby, podające się za pracowników dwóch banków. Oszuści nakłonili go do zainstalowania oprogramowania, służącego do obsługi zdalnego pulpitu. Mężczyzna stracił ponad 18 tysięcy złotych.

W sobotę, haker włamał się na konto użytkownika popularnego komunikatora, należące do mieszkanki powiatu mławskiego. Za pośrednictwem tego konta oszust skontaktował się ze znajomymi kobiety, prosząc o wygenerowanie kodu BLIK. Dwie kobiety uległy namowom, wysłały kod  i zatwierdziły  natychmiastowy przelew  na kwotę 1000 zł.

W obu sprawach trwają czynności mławskiej Policji.

Policja po raz kolejny apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”, instalowany na komputerze lub w telefonie komórkowym. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie  na oczach pokrzywdzonego. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera a potem realizacji kolejnych przelewów. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to najczęściej młode osoby , które teoretycznie powinny być dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych i niebezpiecznych oprogramowań.

Hakerzy i oszuści często posługują się także metodą „na BLIKa”. Podszywają się pod znajomych, przejmując konta na profilu społecznościowym. Wysyłają prośbę o wygenerowanie kodu BLIK. Przelane pieniądze natychmiast wypłacają z bankomatu.

Co robić?

  • pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania;
  • jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, możesz być pewien, że to oszustwo;
  • jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku (najlepiej z innego telefonu).
  • jeśli „znajomy” wysyła do Ciebie wiadomość z prośbę o wygenerowanie kodu BLIK, zweryfikuj czy haker nie przejął jego konta. Zadzwoń do niego, zapytaj o co chodzi lub przyjmij prostą zasadę – NIE UDOSTĘPNIAJ NIKOMU KODU BLIK.
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x