Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

CV – co powinno się w nim znaleźć, a czego nie trzeba umieszczać


Pierwsza praca to etap w życiu, który może być dla wielu stresujący. Wiąże się on zazwyczaj z koniecznością wysłania CV oraz odbycia rozmowy kwalifikacyjnej. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak napisać CV, a także jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. W tym artykule skupimy się na dokumencie Curriculum vitae. Odpowiemy krótko, czym ów dokument jest, a także wskażemy jakie informacje koniecznie muszą się znaleźć w CV, a jakich nie trzeba umieszczać.

Czym jest CV?

CV to skrót od słów Curriculum vitae, oznaczającego po łacinie przebieg życia. CV jest rodzajem dokumentu, który zazwyczaj obowiązkowo jest załączany przez aplikanta, starającego się o pracę do dokumentów rekrutacyjnych. Celem CV jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że osoba, którea owe CV składa, jest odpowiednią osobą na dane stanowisko.

Co musi się koniecznie znaleźć w CV?

W każdym CV muszą znajdować się koniecznie następujące informacje:

– niezbędne dane – w CV należy umieścić swoje podstawowe dane osobiste takie jak imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. Muszą one znaleźć się w owym dokumencie, gdyż w innym przypadku rekruter nie będzie miał możliwości skontaktowania się z osobą, składającą CV i przekazania jej ważnych informacji.

– wykształcenie – to kolejny element, który musi zawierać CV. Nie ma jednak konieczności, aby dokument zawierał wszystkie informacje dotyczące edukacji. Wystarczy podać ostatnie ukończone szkoły. Z pewnością warto również wymienić kierunki kształcenia, na które się uczestniczyło oraz różne akademickie osiągnięcia, jakie udało się zdobyć.

– posiadane doświadczenie zawodowe – to prawdopodobnie najważniejsza część całego CV. Należy w niej zamieścić wszelkie doświadczenie zawodowe, jakie udało się do tej pory zdobyć. Nazwy dotychczasowych pracodawców powinny być pełne, a dobrym dodatkiem będzie także dodanie informacji o zajmowanym stanowisku oraz zakresie zadań, które były przez nas wykonywane. Trzeba pamiętać również o dodaniu okresu zatrudnienia.

– informacja o znajomości obcych języków – to obowiązkowy element w przypadku, gdy praca, do której aplikujemy, wymaga znajomości obcych języków. Oprócz podania konkretnego języka, w jakim potrafimy się komunikować, ważne jest również określenie, stopnia jego znajomości. W tym celu do wzoru CV można dołączyć odpowiednie certyfikaty, które będą potwierdzały znajomość danego języka. Nie jest wskazane podawanie nieprawdziwych informacji, gdyż na spotkaniu może być sytuacja, w której pracodawca zdecyduje się odbyć jej część właśnie w języku obcym.

– posiadane certyfikaty oraz uprawnienia zawodowe – to kolejny obowiązkowy element CV, gdyż ma on bardzo duże znaczenie w kontekście indywidualnej oceny kandydatury. Warto zatem umieścić w dokumencie informację na temat odbytych szkoleń, posiadanych uprawnień itd., zwłaszcza w przypadku, gdy mogą one mieć przełożenie na realizację zadań w danej pracy.

Czego nie trzeba umieszczać w CV?

Osoby aplikujące o prace bardzo często w swoich dokumentach CV zawierają takie informacje, które są zbędne, a mogą jedynie być pretekstem dla pracodawcy do zadawania dodatkowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Do informacji, których nie musimy zawierać w CV, można zaliczyć:

– opcjonalnych danych – do takich danych można zaliczyć adres zamieszkania, a także informację o możliwości relokacji.

– stan cywilny – taka informacja nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia pracodawcy, dlatego nie ma żadnego sensu zamieszczanie jej w CV. Jej ewentualne zawarcie w dokumencie może dać pretekst pracodawcy, aby ten mógł poruszyć różne kwestie, dotyczące naszego życia prywatnego.

– stan zdrowia – zawarcie takiej informacji jest zrozumiałe w sytuacji, gdy dana osoba ma różnego rodzaju ograniczenia fizyczne bądź psychiczne, które mają realny wpływ na efektywność wykonywanej pracy. W innych przypadkach zawieranie takich informacji nie jest zbyt zasadne.

– posiadane obywatelstwo – wpisanie informacji na temat posiadanego obywatelstwa jest zbędne, chyba że sam pracodawca prosi o umieszczeniu tego w CV.

– argumenty, dotyczące motywacji do podjęcia pracy w danej firmie – to element, który powinien znaleźć się dokumentach aplikanta, ale nie w CV, tylko w liście motywacyjnym.

Kreator CV

Dla osób, które chcą przygotować profesjonalne i efektywne CV, dobrym pomysłem powinno być skorzystanie z darmowego kreatora CV. Owo narzędzie umożliwia szybkie stworzenie dokumentu poprzez udostępnienie dla aplikanta serii różnych wzorów CV. Poza tym często strony, na których znajduje się dany kreator CV, umożliwiają pobranie dokumentu w formacie PDF, dzięki czemu można o wiele wygodniej składać ów dokument do danej oferty pracy. Dodatkowo często generator CV udostępnia możliwość edytowania oraz generowania kolejnych dokumentów, co jeszcze bardziej ułatwia cały proces tworzenia CV. Zazwyczaj skorzystanie z takiego kreatora wiąże się z koniecznością założenia konta na stronie, na której jest on udostępniony.

Warto przed rozpoczęciem tworzenia swojego dokumentu Curriculum vitae, zerknąć na przykładowe CV, które można bez problemu znaleźć w Internecie (szablon CV jest często dostępny do pobrania, aby móc wygodnie go przeglądać).


Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]