Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mimo pandemii rośnie liczba zakładanych firm w powiecie mławskim


Coraz więcej osób w powiecie mławskim zakłada własne firmy. To zarówno pomysł na życie jak i spełnienie zawodowych ambicji. Taki wzrostowy trend utrzymał się nawet w ubiegłym roku, podczas pandemii i ograniczeń w sferze gospodarczej.


ksp Mława
Reklama

Powiatowy Urząd Pracy w Mławie udostępnił najnowszą analizę jednostek aktywnych zarejestrowanych w REGON-ie (bez jednostek lokalnych oraz bez indywidualnych gospodarstw rolnych) opracowaną na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Co z niej wynika?

Według stanu na 31 grudnia 2017 roku liczba jednostek aktywnych zarejestrowanych w REGON w powiecie mławskim wynosiła 5321. Trzy lata później, a więc 31 grudnia 2020 roku odnotowano 5591 jednostek. W liczbach bezwzględnych oznacza to przyrost o 270 podmiotów. Największy wzrost odnotowała Mława (108), za nią Strzegowo (41), Szydłowo (39), Radzanów (22) i Wiśniewo (22).  Warto tu dodać, że statystyka nie pokazuje ile w tym czasie firm zostało wyrejestrowanych, podając jedynie liczbę tych podmiotów aktywnych.

Również tylko w ostatnim roku utrzymuje się trend wzrostowy. Według stanu na 31 grudnia 2019 roku zarejestrowanych było 5469 podmiotów, a jak podaliśmy już powyżej, 31 grudnia 2020 r. tych podmiotów było 5591, czyli o 122 podmioty więcej.

W ostatnim roku największy wzrost również odnotowała Mława (63), dobrym wynikiem może pochwalić się Szydłowo (25), nieco niższym Strzegowo (19) i Radzanów (9).

Na pewno do tego wzrostu przyczyniają się udzielane przez Powiatowy Urząd Pracy jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

– W 2020 roku Powiatowy Urząd Pracy przyznał dla 75 osób jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wśród powstających firm dominowały usługi z branży budowlanej, stolarskiej i kosmetycznej. W 2021 roku PUP dysponuje środkami na 65 dotacji. Trwa już pierwszy nabór i już wpłynęło 21 wniosków – mówi Witold Żerański dyrektor PUP w Mławie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
spidy
spidy
1 rok temu

czy ktoś dysponuje danymi ilu z tych „absolwentów PUPy zostaje na rynku usług a ilu wraca na garnuszek podatników? Z moich obserwacji wynika,że większość liczy tylko na dotacje, nie na pracę na własny rachunek. Zobaczą jakie są prawdziwe koszty prowadzenia własnego bisnesu i szeroko otwierają oczka ze zdumienia. Niestety, wygodniej się żyje z etatu albo zasiłku i wytyka palcem, że „oni to mają…”

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x